Психично болните в България са изолирани в лечебни заведения и

...
Психично болните в България са изолирани в лечебни заведения и
Коментари Харесай

Психично болните у нас - изолирани и дискриминирани от обществото

Психично болните в България са изолирани в лечебни заведения и са дискриминирани от обществото. За това сигнализира отчет на Сметната палата за положението на психиатричните грижи у нас.

В документа се показва, че на 10 хиляди души се пада по един психиатър, което е извънредно незадоволително. Близо 15 % от българите, или всеки шести, е с психологично разстройство.

Обществото ни продължава да е враждебно настроено към психологично болните. След като изоставен лечебното заведение те попадат в среда, която не ги подкрепя, в това число и най-близките им хора.

Стъклен амбалаж, ножчета за бръснене, колани и връзки - неразрешено е да се внасят при болните. Изрично изискване за рандеву в психиатричната болница " Св. Иван Рилски " в Нови Искър.

„ Ние, естествените хора, както казахте, би трябвало да сме наясно, че във всеки един миг можем да минем от другата страна на бариерата. И не е казусът в това, че хората с тежки психологични разстройства са измежду нас, както не е проблем, че хората с високо кръвно, с диабет, с онкологични болести са измежду нас, казусът е, за какво са в този тип измежду нас “, сподели шефът на психиатричната болница " Св. Иван Рилски " в Нови Искър доктор Цветеслава Гълъбова.

Недостиг на психиатри и враждебно отношение към психологично болните. Д-р Гълъбова прочете отчета на Сметната палата и добави, че психиатричната помощ у нас е на равнището от 50-те години на предишния век и незабавно се нуждае от промяна.

„ Защото с модерните лекарства, с които психиатрията разполага, в случай че се обезпечи едно съответно, пълноценно лекуване, включващо и грижа, освен медикаментозна, ние няма да разберем, че тези хора са измежду нас, те ще могат да вървят на работа, те ще могат да учат, ще могат да основават фамилии, да гледат децата си и да водят един пълностоен метод на живот “, добави доктор Гълъбова.

Алеята, която води отвън болничното заведение - когато психологично болните излязат, проблемите за тях не свършват, а стартират, защото отношението към тях продължава да е враждебно.
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР