Провалът на ЕС на Балканите е в интерес на Китай

...
Провалът на ЕС на Балканите е в интерес на Китай
Коментари Харесай

Президентът на Македония: От 26 години сме като заседнали в асансьор

Провалът на Европейски Съюз на Балканите е в полза на Китай и Русия, декларира президентът на Македония Георге Иванов.

„ Поради цялостния си неуспех да се ангажира и да влага в района, Европейският съюз остави отворена вратата за китайско и съветско въздействие на Балканите. Доскоро не виждахме съветска инвестиция в Македония. Но тъй като Европа се отдръпва и не извършва обещанията си Балканите да станат част от Европейски Съюз, призоваваме общността да пристигна и да запълни празнината ”, уточни Иванов в изявление за в. ”Телеграф ”, написа.

Македонският президент споделя за изданието, че Европейски Съюз е останал в мисленето си в 20 в., а всичките му вътрешни спорове му пречат да се оправи с днешните провокации, които включват всеобщата миграция и транснационалната цифрова престъпност. Иванов показва и неуспеха на Европейски Съюз да насочи вложенията си в инфраструктурния кулоар Изток-Запад, който свързва Средиземно и Черно море като образец за късогледство, фокусирано върху коридора Север-Юг, който свързва Гърция и Сърбия.

„ Сега сме в обстановка, в която използваме китайски пари и заеми за строителство на европейки кулоар, който минава през територията на Македония. Това е абсурд. Това имам поради като споделям, че Европа се отдръпва. Това е покана към Китай ”, счита Иванов. Президентът споделя също, че продължаващото блокиране от страна на Гърция на влизането на Македония в НАТО и началото на договаряния за влизане в Европейски Съюз оставят страната в геополитическа неустановеност, която характеризира изолирания метод на Европа към провокациите, пред които е изправена.

„ На всеки 2-3 години имаме политическа рецесия.Помислете какво е възприятието, когато сте заседнали в асансьор за 2-3 минути. Чувството е потискащо. Кара ви да се чувствате безпомощни. Помислете по какъв начин се усещаме, заседнали в подобен асансьор към този момент 26 години ”, споделя Иванов за английския вестник.

Той напомня думите на Бисмарк, че който управлява долината на река Вардар, управлява пътя сред Европа и Близкия изток. А който управлява пътя сред Европа и Близкия изток, управлява също пътя от Европа до Азия. Изглежда Европа е не запомнила това, споделя президентът Иванов.

Източник: trud.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР