Проучване сред 75 централни банки, проведено през март-май, показва бягство

...
Проучване сред 75 централни банки, проведено през март-май, показва бягство
Коментари Харесай

Банките по света заменят долара с евро

Проучване измежду 75 централни банки, извършено през март-май, демонстрира бягство от $ и преориентиране към златото, еврото и юана. Тенденцията е отчетлива от десетина години, само че в последно време се ускорява. Изследването на OMFIF (официалния Форум на паричните и финансовите институции) разкрива, че комерсиалните войни на президента Доналд Тръмп, довели до сривове на $ и на американските скъпи бумаги, са водеща причина за преориентацията.
Валутата, която ще завоюва най-вече от бягството от $, е точно еврото. Централните банки, интервюирани от OMFIF, възнамеряват чисто нарастване на запасите си в евро с 16% още през идващите 12-24 месеца. 
Еврото е следвано от юана. 30% от централните банки чакат да усилят наличностите му, като делът му през идващото десетилетие да доближи 6%. 40% от централните банки възнамеряват да усилят и златните си запаси през идващото десетилетие.
Доларът, който до предходната година беше най-популярната валута, към този момент е слязъл на седмо място тази година, показва OMFIF.
Източник: duma.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР