Процентът на населението в риск от бедност в България през

...
Процентът на населението в риск от бедност в България през
Коментари Харесай

България отново е държавата с най-висок риск от бедност в ЕС през 2024 г.

Процентът на популацията в риск от беднотия в България през 2024 година е 21,7 на 100, демонстрират настоящите данни на Евростат. Този дял още веднъж е най-високият в Европейски Съюз, откакто през 2023 година страната ни бе на четвърто място след Естония, Латвия и Румъния, съгласно най-новата обява на страницата на европейската статистическа организация.

Спрямо 2023 година индикаторът, който отразява какъв брой българи имат приходи под 60 на 100 от медианния наличен приход в съответната страна след обществени прехвърляния, се повишава с 1,1 процентен пункт.

На второ и трето място по риск от беднотия в Европейски Съюз през 2024 година са Латвия (21,6 на сто) и Литва (21,5 на сто).

Най-малко застрашени са жителите на Чехия (9,5 % от населението), Белгия (11,4 процента) и Дания (11,4 процента).

Като цяло 16,2 на 100 от хората в Европейски Съюз (72,1 милиона души) са били изложени на риск от беднотия през 2024 година Това е тъкмо същият дял, както през 2023 година

Евростат дефинира риска от беднотия и по региони на обмисляне, които в България са Югозападен, Южен централен, Югоизточен, Североизточен, Северен централен и Северозападен.

Според данните за 2024 година регионът с най-голям риск от беднотия е Южен централен, включващ областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково. Там равнището на индикатора демонстрира, че 28,8 на 100 от популацията е в риск от беднотия. Досега осем следващи години Северозападния регион на обмисляне, включващ областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен, бе с най-голям риск от беднотия.

Югозападният регион за обмисляне, включващ областите Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и София, още веднъж е с най-нисък риск от беднотия у нас с 13,8 на 100.

През 2024 година за втора поредна година обаче няма нито един регион на обмисляне у нас, който да е в челните 10 в Европейски Съюз по риск от беднотия.

По тази подредба най-беден е районът Френска Гвиана, който е отвъдморска територия на Франция и е ситуиран в Южна Америка. Там повече от половината (53,3 на сто) от популацията са в риск от беднотия, демонстрират още данните на Евротат. Малко по-добра е обстановката в Мелиля (автономна област на Испания, ситуирана в Северна Африка) с дял от 41,4 на 100 и Калабриа, Италия (37,2 на сто).

Румънският регион Букурещ-Илфов е с най-ниски равнища на риск от беднотия (3,7 на сто), пред белгийския район Източна Фландрия (5,4 на сто) и италианския район Автономна провинция Болцано/Боцен (5,9 на сто).

Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР