Процедурата за подкрепа на държавен глава и в БСП не

...
Процедурата за подкрепа на държавен глава и в БСП не
Коментари Харесай

Полк. Марков пред ФАКТИ: Дългосрочният план на Радев е президентска република

Процедурата за поддръжка на държавен глава и в Българска социалистическа партия не е почнала, тя стартира в избран интервал преди съответните избори. Не е открита такава процедура, Българска социалистическа партия няма какво да кажат. Това съобщи в студиото на ФАКТИ полк. Николай Марков във връзка със поръчката на президента Румен Радев за втори мандат.

" Екипът на господин Радев сега са се вживели в стратегически игри и считам, че те целят дълготраен проект оттатък идните парламентарни и президентски избори. Моето персонално мнение е, че той е осъществяване на президентска република в един малко по-дългосрочен проект, каквато прочее беше фантазията на доста други президенти преди този момент. Това са едни лобистки кръгове вътрешни, в този момент се включиха и външни за страната, които под нова форма на ръководство стои скрита промяна на модела. Това е израз от устата на самия президент. Смяна на модела сега в конституционния формат, в който съществува, е неосъществим. Всеки правист ще ви каже, че това е безспорна операция ", сподели полк. Марков.

" Президентът Радев още със основаването на този орган, наименуван Стратегически съвет, считам, че там би трябвало да се търси разковничето. Колко президенти до момента са имали стратегически препоръки - нито един. Кое постанова орган, който не е част от конституционния ред да съществува тъкмо при този президент. Този Съвет има делегирани права от президентската институция да приказват в общественото пространство от името на президента, макар че се пробват все едно да се разграничат, само че не е по този начин.

В самото наличие на своята поръчка президентът сподели, че това е политика, която ще бъде реализирана от в този момент нататък. Тук правната норма влиза в колизия, тъй като няма политически план, който се развива от постройката на президентската институция. Изненадани са хората, които са очаквали да разгласи партия, само че не по този начин разсъждават тези, които са консолидирали ползи към него. Имам доктрина кои са тези хора, само че не е моментът да влизаме в такава дълбочина. Може да му е подсказан този ход, тъй като, в случай че той следва духа на конституцията, считам, че държанието му би трябвало да е изцяло друго ", сподели специалистът по национална сигурност.

" Не виждам по какъв начин ще развиваш някаква концепция и ще стоиш на трона на президентството, без да носиш никаква отговорност. Той неслучайно изиска пояснение от Конституционния съд, с цел да получи тази императивна норма, че президентът не носи наказателна глоба. Това му беше належащо, с цел да получи недостижимост. Мисля, че още с влизането му в президентството е имало подобен проект ", сподели още той.

" Ще дам доказателство: в този момент за митингите се приказва доста систематизирано. С влизането на прокуратурата в президентството по отношение на документи, които съставляват гриф на секретност (т.е. прокуратурата влиза, тъй като е уязвена националната сигурност на страната), " Отровното трио " стояха две седмици сами. Те стачкуваха против влизането на прокуратурата в президентството. Ако следваме логиката, би трябвало да се желае оставката на гл. прокурор, те я желаеха, само че по какъв начин стана по този начин, че внезапно се смени акцентът, че се изиска оставка на държавното управление тъкмо за същото нещо. Разбира се, че е сюжет. Обществената операция се развива на доста равнища. Аз също считам, че това държавно управление би трябвало да бъде по някакъв метод глобено, само че това не значи, че желая да съм жертва на различен скришен развой ", разяснява Марков.

" Иска ми се обществото да не става жертва от един властник на различен, просто отхвърлям да вземам участие в неоткрита политическа игра, тъй като политическият развой би трябвало да бъде честен, без значение в този момент в какво положение се намира. Ако продължим да избираме " по-малкото зло ", каквото вършим 30 година, идната 1 година ще станем жертва няколко пъти на едни и същи палачи. Всички наблюдаващи знаят, че Румен Радев няма подготовката да взе участие в политическата игра, нито е взел участие в такава в миналото - този човек пристигна от хангара и се качи на държавната естрада и заприказва за политика. Мястото, където се прави тя е в Народното събрание. Аз разбирам неговото предпочитание да се нарежда, да бъде използвана харизмата му, казусът е кои кръгове желаят да я употребят, в чия изгода - не считам, че е в социална ", сподели той.

" Не можем да разбираем и роенето на куп партии, те няма да вземат участие в този момент на изборите. Каква е задачата на всички тези новорегистрирани партии освен това сегментирано пространство? Оправдателният режим, в който влиза президентът, е неуместен. Показва неумелост, държавническото държание изисква да следваш строго духа на Конституцията, не текста, не члена. В България липсва дух - и парламентарен, и институционален. Това ме смущава, това държание, което в дълготраен проект е опасност за националната сигурност. Един конфликт публичен, изключително в среда с етнически и демографски проблеми, голяма беднотия, може бързо да отключи процеси, чиито последици могат да са и изтриване на българската страна ", разяснява той.

Целия диалог с полк. Николай Марков гледайте във видеото:



Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР