Противоепидемични мерки ще бъдат въведени от 18 юли в региони,

...
Противоепидемични мерки ще бъдат въведени от 18 юли в региони,
Коментари Харесай

От 18 юли маски в здравните заведения и социалните домове в регионите във фаза 1

Противоепидемични ограничения ще бъдат въведени от 18 юли в райони, които са във фаза 1 от Националния действен проект за справяне с пандемията от COVID-19. Във фаза 1 към този момент са три от петте района.

Това сподели пред публицисти в Пловдив основният държавен здравен контрольор Ангел Кунчев, представен от Българска телеграфна агенция.

По думите му има растеж и в други райони и е " явно за всички, че стартира вълна ".

Мерките включват носене на маски в здравни, лечебни и обществени заведения, по опция - работа от разстояние, оптимално опит за съблюдаване на разстояние от 1,5 метра, изясни Кунчев. По думите му те ще бъдат въведени със заповеди на шефовете на съответните Регионални здравни инспекции (РЗИ), а когато един от районите влезе във фаза 2, ще има национални ограничения, важащи за територията на цялата страна.
София-град към този момент в алената зона
София-град обаче от през днешния ден към този момент е в алената зона като мина границата от 250 на 100 хиляди души - 255,92 на 100 хиляди за 14 дни. Съвсем скоро към тази област ще се причислят и Варна и Бургас, които към днешна дата са надлежно с 242,84 на 100 хиляди и 240,52 на 100 хиляди души.

При срещи с общопрактикуващи лекари Кунчев е известен, че в една приблизително огромна процедура минават по 15 души дневно, които имат признаци на болестта. В огромната си част то протича относително по-леко, изключително при хора в дейна възраст, които нямат хронични болести, изясни Кунчев. Вариантът " Омикрон " протича с температура, кашлица, само че не постанова в множеството случаи болнично лекуване.

Ще дадем наличните проби, които имаме в РЗИ, на здравните заведения и общопрактикуващите лекари, сподели Кунчев. По думите му към този момент е контрактувано с НЗОК да възстановят опцията за издаване на посоки за бързи антигенни проби. Личният доктор би трябвало да може да прави всичко, с цел да сложи диагнозата на място и лекува пациента от първия ден, а не да се разхожда по здравните заведения, разяснява Кунчев. Според него би трябвало НЗОК да позволи на лекарите на първа линия да издават посоки и за PCR проби.

Според основния държавен здравен контрольор имунизациите пазят от тежко протичане и гибел при Омикрон, само че не защищават на 100 % от заразяване. Има доста хора с трето заразяване, което демонстрира, че и имунитетът след боледуване също се заобикаля от този вид, добави Кунчев. Той заяви, че в края на септември, началото на октомври се чакат модифицирани ваксини, които да са по-насочени към този вид на вируса.

Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР