Протестите под надслов Нито една повече“ не са се появили

...
Протестите под надслов Нито една повече“ не са се появили
Коментари Харесай

#НитоЕднаПовече: още от 2020 г. е в България, от 2015 г. – в Латинска Америка

Протестите под надпис „ Нито една повече “ не са се появили ненадейно в този момент, те съществуват още от 2020 г.;Не е правилно, че такива митинги не е имало след убийството на Евгения Владимирова през 2021 г.;Не е правилно, че тези митинги се провеждат от партийни деятели. Те са проведени от обособени жители в някои случаи и с поддръжката на неофициалния колектив „ Феминистки мобилизации “.
„ Нито една повече “: под този надпис се организираха десетки митинги против насилието, учредено на пола, в края на месец юли тази година. Повод за недоволството стана разгласен обществено случай, при който младо момиче от Стара Загора е било измъчвано от някогашния си другар. 

След митингите в българските обществени мрежи, както и от някои публични персони, стартира да се популяризира изказванието, че демонстрациите не са били спонтанни и предизвикани от публичния яд против закононарушението от Стара Загора, а са „ проведени “ от партийни деятели. Като мотив за това бяха направени и мнения, че плакатите, хаштаговете и въобще слоганът „ Нито една повече “ са се появили в границите на дни, а преди този момент – не ги е имало. 

Каква е изтината - ревизира.
 Кой провежда митингите „ Нито една повече “? 
Протестите под надпис „ Нито една повече “ се провеждат от неофициален колектив „ “, който работи от 2020 година Колективът не е неправителствена организация и членовете му нямат партийни връзки, те са „ доброволци с друг или никакъв опит в активизма, на разнообразни възрасти, с разнообразни специалности и ползи “, написа в уеб страницата на колектива. Обединени са от „ феминизма като придвижване за постигане на политическото, икономическото и общественото тъждество на половете, което обгръща битката за правдивост на всеки един човек “. 

, проведено от „ Феминистки мобилизации “, е на 22 февруари 2020 година и се организира под надпис „ Без нацисти по улиците ни “. През същата година следват шествие във връзка интернационалния ден на дамата – 8 март; на 6 юни митинг в взаимност с провеждащите се по това време против расизма Black lives matter; през октомври митинг в взаимност с дамите в Полша, които по това време провеждат против ограничението на правото на аборт в страната.

Протестът в София на 31 юли 2023 след случая от Стара Загора в началото е проведен от гражданка. Името й е Силвия Стойчева, която основава събитието във Facebook, и е маркирана обществено като основател. 

„ Феминистки мобилизации “ се причисляват към организацията по-късно, когато се свързват със Стойчева, с цел да ѝ предложат помощ, прецизираха от колектива пред Factcheck.bg. Колективът се свързва и с основатели на митинги в други градове в България, като предлага асистенция и разпространяване през своите канали в обществените мрежи за всички протестни дейности на 31 юли.
Кога за пръв път се провежда митинг под надпис „ Нито една повече “?
Денят е определен, тъй като е формалният международен ден за елиминиране на насилието против дами. Информация за организирането и провеждането на митинга може да бъде открита както в формалния уебсайт на „ Феминистки мобилизации “, по този начин и в архива от събития на Facebook. От ноември 2020 година насам, „ Феминистки мобилизации “, дружно с други организации в България, които работят по отбраната на дами от домашно принуждение, провеждат митинги под надпис „ Нито една повече “ два пъти годишно – един път на 8 март и един път на 25 ноември – Международният ден за елиминиране на насилието против дамите.

Оттогава до през днешния ден колективът провежда и други спонтанни митинги в отбрана на потърпевши от принуждение – освен дами, само че и членове на малцинствени групи и ЛГБТИ+ общността. Част са от митинги в взаимност на опресирани групи отвън България, да вземем за пример дамите в Афганистан и Иран. Неформалната организация спомага и провеждането на курс по самоотбрана за дами.

Твърденията, че такива спонтанни митинги не са се организирали при случая с убитата от своя брачен партньор през 2021 година, не са правилни. 

Всъщност „ Феминистки мобилизации ” организира неколкократно митинги след убийството на Евгения и в нейна памет под надпис „ “ и „ “. Тогава също е употребен хаштагът #НитоЕднаПовече. 

Специален митинг за Евгения не е проведен, когато убийството ѝ е разкрито – на 21 ноември 2021 година Причината е, че за 25 ноември 2021 година има плануван по този начин или другояче годишен митинг под надпис „ Нито една повече “. 
Каква е историята на „ Нито една повече ”?
Слоганът в действителност е заимстван от латиноамериканското феминистко придвижване Ni una menos – в дословен превод от испански на български език: „ Нито една повече “. Това придвижване съществува в редица страни в Южна Америка

Името на придвижването идва от фраза на мексиканската поетеса и активисткаот 1995 година Ni una muerta más (на испански: „ Нито една мъртва жена повече “) в символ на митинг против убийствата на дами в Сиудад Хуарес. Самата Чавес е убита през 2011 година, когато и фразата се трансформира в знак на съпротивата против насилието против дами.

В Аржентина за първи път се издига слогана „ ni una menos “, когато стотици хиляди стачкуват против насилието, учредено на пола, след убийството на 14-годишната Киара Паез през 2015 година.  От „ Феминистки мобилизации “ вземат решение да преведат фразата на български език и да пренесат силата на латиноамериканското придвижване в  България, описват членове на колектива пред Factcheck.
Проверено:
Протести против насилието, учредено на пола и под надпис „ Нито една повече “, се провеждат в България от 2020 година Инициатори са не партийни деятели, а неофициален цивилен колектив. Не е правилно, че такива митинги не е имало при други случаи на домашно принуждение в страната, да вземем за пример убийството на Евгения Владимирова през 2021 година
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР