Протестите по повод премиерата на Оръжията и човекът“ в София

...
Протестите по повод премиерата на Оръжията и човекът“ в София
Коментари Харесай

Международна реакция след насилието пред Народния театър

Протестите във връзка премиерата на „ Оръжията и индивидът “ в София са достигнали до вниманието на Екологичен потенциал, сочат от Народния спектакъл „ Иван Вазов “.

Те цитират писмо, подписано от 247 театрални организации от 39 страни – всичките 27 членки на Европейски Съюз, шест от страните в предприсъединителна процедура, три от европейските страни отвън Европейски Съюз, както и от Аржентина, Австралия, Канада и Съединени американски щати.



„ Атаките против художествената независимост доближават съвсем неуместно равнище в доста страни членки: в Народния спектакъл в София над 100-годишна пиеса, чието деяние се развива в измислена България, се играе без аудитория в първата си премиерна вечер заради офанзиви от ултранационалистически среди, които физически попречиха феновете да влязат в постройката на театъра “, гласи част от писмото.

С него театралните организации насочат зов към институциите на Европейски Съюз да вземат под внимание похищенията на националистически партии и организации против културни институции и изкуството. „ В него са представени и други форми на напън по отношение на свободата на изложение на създателите в Европа. Заради общия проблем артистите и театрални шефове приканват Европарламента да отбрани уместно културата “, описват от Народния спектакъл. Допълват, че в писмото се показва също, че това е част от проведена тактика, целяща покоряване на културата на консервативни и националистически политики, което може да докара до разрушение на европейския културен план, построен след 1989 година



Авторите на документа дават още образци за опити за ограничение на свободата в изкуството в Унгария, Словакия, Австрия, Нидерландия, Франция, Германия.

Всеки миг е значим! Последвайте ни в и, с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР