Протести срещу сделката за смяна на името пред парламента в

...
Протести срещу сделката за смяна на името пред парламента в
Коментари Харесай

САЩ очакват Македония да се присъедини към НАТО в средата на 2020 г.

Протести против договорката за промяна на името пред Народното събрание в Скопие

Съединени американски щати чакат Македония да се причисли към НАТО в средата на 2020 година До това време договорката за промяна на името с Гърция би трябвало да бъде изцяло приложена макар опитите на Москва да подкопае процеса, показва американският заместител асистент държавен секретар по европейските въпроси Матю Палмър.

" Не мисля, че има причина да се съмняваме, че страната може да стане член на НАТО след 18 месеца. Това е една напълно реалистична цел ", показва Палмър в изявление за Reuters.

Получавате цялостен достъп до всички публикации и целия списък. Влиянието на Русия

Споразумението с Атина, по силата на което Македония сменя името си на Република Северна Македония, отстрани съществена спънка за присъединението на Скопие към НАТО и Европейски Съюз. Палмър назовава сделката от юни " най-значителното позитивно развиване " в напъните на страните от Западните Балкани към евроатлантическа интеграция. Той отбелязва, че НАТО към този момент е поканил Македония да се причисли и процесът може бързо да се придвижи напред след цялостното използване на договорката за смяна на името.

Все отново Палмър показва терзания по отношение на " неприятното въздействие " на Русия както в Македония, по този начин и в други страни в района като Сърбия, Черна гора, Албания и Косово. Той упреква Москва, че пробва да подкопае държавни управления и институции в опит да спре напредъка на Западните Балкани към Европейски Съюз и НАТО. Кремъл пък упреква Запада, че се пробва да се бърка във вътрешните работи на района.

" Дестабилизиращ " резултат

" Не зависи от Русия да взема решение какво може и не може да прави Скопие във връзка с това по какъв начин се асоциира с европейските и евроатлантическите институции. Опитите да се подкопае изразената воля на македонците са дестабилизиращи и вредят на мира и сигурността в района ", разяснява Палмър.

Той показва, че след договорката за промяната на името сред Македония и Гърция " съглашението сред Белград и Прищина ще бъде последваща огромна крачка напред ". И добавя, че Съединени американски щати изцяло поддържат разговора сред Сърбия и Косово и желаят връщане към преговорния развой. Под думите му Вашингтон е срещу митата от 100%, наложени предишния месец от Косово върху сръбски артикули. Прищина съобщи, че ще задържи цените, до момента в който Белград не признае страната за самостоятелна.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР