Д-р Илко Семерджиев: Напълно реалистично е искането на медицинските сестри за увеличение на заплатите със 150%
Протестът на градския превоз сподели, че едни силови дейности могат да дадат резултат. Лошото в тази ситуация е, че медицинските служащи се почувстваха подценени.
Това сподели в предаването " Денят онлайн " по NOVA NEWS някогашният здравен министър доктор Илко Семерджиев, който разяснява идния през днешния ден митинг на млади медицински служащи за по-високи заплати и по-добри условия на труд.
" Факт е, че трудът на медицинските сестри е не по-малко тежък от този на водачите в градския превоз. В момента ние имаме по-малко сестри, в сравнение с лекари. Самите лекари поемат сестринската активност, което също утежнява тяхната работа. Стигало се е до случаи пациент да споделя - " сестро, мен няма ли доктор да ме прегледа ", тъй като не схваща, че против него стои доктор. Напълно реалистично е настояването на медицинските сестри за нарастване на заплатите със 150%. Не може един доктор да получава хиляди левове, а една здравна сестра 1 000 лв.. Това е класическо безсрамие. Не може да се отваря такава ножица ", безапелационен бе той.
" Проблемът с доплащането в лечебните заведения е огромен. Факт е, че България е с най-ниската здравноосигурителна вноска в целия Европейски Съюз. До леглото на болния не може да се водят търговски договаряния, лекарят не е там, с цел да договаря, а да лекува. Трябва да се вдигне здравноосигурителната вноска. Страхът от промени в опазването на здравето е огромен и това е повода тези промени да не се случват ", приключи доктор Илко Семерджиев.




