Промените в закона за енергетиката набират скорост. Все още предложенията

...
Промените в закона за енергетиката набират скорост. Все още предложенията
Коментари Харесай

Делян Добрев: Търговците на енергия ще трябва да предоставят банкова гаранция пред Фонд Сигурност на електроенергияната система


Промените в закона за енергетиката набират скорост. Все още предложенията се разискват, като задачата е в най-скоро време да бъдат оптимално изяснени измененията, които ще подсигуряват идната значима стъпка от лиерализацията на електроенергийния пазар. Най-общо задачата е гарантиране на сигурност на енергийните и на финансовите потоци, тъй че да може от една страна НЕК да оперира свободно, въпреки това на борсата за има задоволително артикули, които да обезпечат на свободния пазар цени, близки до тези на прилежащите пазари.

" Темата е значима и явно вълнува всички. Още през месец февруари се организираха срещи, свързани с измененията в Закона за енергетиката. Промените, за които приказваме не са някакви нови хрумвания, не са измислени в границите на час или два, в границите на някаква среща, а са по рекомендациите на Световната банка за либерализация на пазара в България, с тази спогодба, че не се вършат в целокупност, по този начин както предлага институцията, а са частични с промени в закона, пилотно за една избрана група производители ", изясни преседателя на енергийната комисия към Народното събрание при разискване на измененията в Закона за енергетиката, инициирани от Националния комитет към Световния енергиен съвет в България.

Идеята, по думите на Добрев е обсъждана със бранша и с работодателските организации. Той напомни дребната крачка през предходната година всички производители да продават силата си на свободната борса.

" Резултатите към този момент са налице. През предишния месец февруари, в случай че не се неистина имаше над 10 търга, имаше подписани голям брой двустранни контракти, в пазара „ ден напред “ вземат участие над 40 участника. Ликвидността се усъвършенства. Доста по-уверени сме, че цените се доближават до пазарните цени в района. Сега през месец март ще създадем спомагателна крачка в посока либерализация.

Всички производители с преференциални условия, тук приказваме за фабричен централи, когенерации, топлофикации, ВЕИ (възобновяеми производители на енергия) с над 5 МВт ще продават своята сила през свободно контрактувани цени през платформа на енергийната борса (БНЕБ).

Разликата, която сме споделяли преди и в този момент е, че евентуално ще пристъпим към тази смяна не за генерациите над 5 МВт, а над 4 МВт, тъй като се оказва, че има една доста огромна група производители, които е спряла или гравитирала към 5 МВт – 4,9 МВт с концепция да си спести процедурата по лицензиране в КЕВР. Тъй като тези производители са задоволително огромни това няма да ги обремени кой знае какъв брой. Последните диалози са да включим производителите над 4 МВт.

Общото количество сила, която ще излезе на свободния пазар ще се продава по свободно контрактувани цени е малко над 4 Твтч. В същото време, с цел да има съпоставимост на силата, която излиза на свободния пазар и тази, която е за контролирана квота, създаваме текстове, с които софтуерните загуби, които купуват ЕРП-та няма да ги купуват повече от НЕК, а ще ги купуват от енергийната борса по свободно контрактувани цени. Размерът на софтуерните загуби е съпоставим с силата за свободния пазар, т.е. още веднъж към 4 Твтч ", изясни Добрев.

" Имахме спор с КЕВР, с сътрудници от Народното събрание, с БЕХ, с Министерство на енергетиката дали както предлага Световната банка да се промени моделът във връзка с „ обвързване към обществото “. Дали „ обвързване към обществото “ да продължи да се събира от НЕК и част от приходите от „ обвързване към обществото “ да бъдат трансферирани към Фонда за енергийна сигурност или напряко да пристъпим към събиране на обвързване към обществото от Фонда за енергийна сигурност, който да компенсира назад НЕК за ВЕИ-та, който са под 4 МВт и които остават към момента по остарелия режим. През последните 10 дни работим по този втори сюжет - „ обвързване към обществото “ да се събира от Фонда за енергийна сигурност и Фонда да превежда всеки месец частта, която НЕК би трябвало да разплати за производителите под 4 МВт, с цел да избегнем проблеми със събиране на „ обвързване към обществото “. Знаете, че това е тематика и беше тематика през последните година, година и половина. Една част от търговците, 15 по последната информация имат обвързване към НЕК, т.е. имат невнесени суми в НЕК. Това са в множеството случаи суми, които търговците са взели от консуматорите на сила, само че не са внесли в НЕК. Проблемът с времето стана много сериозен. Сумите се натрупаха и неприятното в тази ситуация е, че търговците нямат активи, с които да обезпечат тези огромни суми на „ обвързване към обществото “, съобщи ръководителят на енергийната комисия. Той призна, че породилият се остарял проблем не може да се реши, само че " най-малко може да се погрижим законодателно оттук насетне да нямаме подобен проблем ".

" Затова в Закона за енергетиката ще внесем текстове, с които ще пожелаеме банкова гаранция, или депозит в размер на едномесечното „ обвързване към обществото “ на комерсиалните участници. Тоест търговците ще би трябвало с банкова гаранция да обезпечат сума, равна на едномесечната консумация, с цел да може при положение, че не платят „ Фонда (сигурност на електроенергийната система) да има опция да усвои банковата гаранция в размера на „ обвързване към обществото “, което не е импортирано, с цел да не се натрупат отговорности.

По отношение на референтната цена, Добрев изясни, че силата от ВЕИ ще се продава по свободно контрактувани цени, като на пазара ще се получи съответната цена.

„ За разликата сред преференциалната цена, обезпечена със закон и цената, която се чака те да реализират на борсата, Фонда за сигурност на енергийната система ще подписа контракти за разлика с към 100-ина производители. Тези контракти за разлика ще бъдат с закрепена цена и ще се заплаща за всеки 1 МВт електрическа енергия, която е създадена и продадена надлежно. Тези разлики ще бъдат разнообразни за другите типове производители “.

Причината, както изясни Добрев е, че „ другите производители имат разнообразни преференциални цени “. „ И освен разнообразни за фотоволтаиците и за вятъра, само че и разнообразни според от решенията на регулатора. Защото има някои фотоволтаици с преференциални цени от 465 лв.. Има някои с 699, има други с 300 лв. или други. Тоест освен по тип произвеждане, само че и ще бъдат разнообразни във връзка с регулатора, с които са избрани преференциалните цени “, сподели Добрев.

Председателят на енергийната парламентарна комисия посочи, че има разлика във връзка с термина „ референтна цена “ и тя не е напълно такава. „ Въвеждайки термина „ референтна цена “ по един или различен метод значи, че по един или различен метод контролираме свободния пазар, което не би трябвало да се случва. Но във връзка с прогнозната цена за идващия ценови интервал, да вземем за пример за ЕРП-та, тъй като това ще е въпрос във връзка с техните софтуерни загуби, там тази цена, в случай че се разминава с избран % ще бъде третирана като недовзет или надвзет доход “, сподели той като остави обясненията на ръководителя на КЕВР Иван Иванов.

" В закона няма да има закрепени разлики. В закона ще има механизъм, по който регулатора ще дефинира въпросните разлики, договорите за разлики, които ще се сключат с другите типове производители. Тази стъпка в посока либерализация няма никакво отношение нито към „ обвързване към обществото “, нито към крайната цена на електрическата енергия, тъй като общият разход, който се заплаща сега, преди тази стъпка за либерализация и откакто тя бъде направена ще бъде същият “, изясни още ръководителят на енергийната комисия.

„ Фиксираната сума от разликата трансферира в известна степен риска на производителите, само че пък в това време подсигурява на производителите, че Фонда за енергийна сигурност ще бъде постоянен, тъй като приходите и разноските в този Фонд ще могат да бъдат калкулирани доста елементарно и ние имаме 100 % увереност, че това са средствата за компенсиране на разликите “.

„ Сътресения, които имаше в предишното не се чакат “, заключи Делян Добрев.

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР