Емануил Йорданов: По времето на прехода нямаме главен прокурор, назначен без политическа протекция
Промените в правосъдната система зависят от напъните в границите на този състав на Висш съдебен съвет, зависи и от народните представители и от магистратите, както и от обществото и медиите.
Това съобщи в ефира на Нова телевизия доцент Наталия Киселова.
Емануил Йорданов, някогашен вътрешен министър, счита, че всичко по-нататък зависи от дейностите на ангажираните лица: „ Изборът на нов състав на Висш съдебен съвет, изборът на нов основен прокурор. В рамките на прехода нямаме основен прокурор, назначен без политическа защита. Надявам се на нещо по-добро. "
Адвокат Петромир Кънчев разяснява: „ Притеснително би било да се смени единствено личността, а не казусът. Няма битка с корупцията, няма неоправдателни присъди, тъй като тази фигура е доста политизирана. Освен новият състав на Висш съдебен съвет, и разпоредбите би трябвало да са нови, когато бъде избиран. ”
Според юрист Димитър Марковски ходовете, които прокуратурата прави за изваждане на замразени досиета, са еманация на изтощение.
Доц. Киселова попита какви ще са последствията от премахването на позицията основен прокурор: „ Да се бърза в този момент по този метод е прекалено. ”
„ Радикална смяна с нормално Народно заседание не може да се реализира. Това е от компетентността на Велико национално заседание ”, счита Йорданов.
Според Марковски неналичието на надзор в прокуратурата води до произволи. Той счита още, че не би трябвало да има парламентарна квота във Висш съдебен съвет.
Последвайте ни към този момент и в Телеграм и Туитър!