Промените в Кодекса за социално осигуряване за 18 млрд. лв.

...
Промените в Кодекса за социално осигуряване за 18 млрд. лв.
Коментари Харесай

Правилата за втората пенсия защитават единствено интересите на частните пенсионни фондове

Промените в Кодекса за обществено обезпечаване за 18 милиарда лева се внасят на пожар и се претупват. Това сподели депутатът от Българска социалистическа партия Румен Гечев по време на дебата по разпоредбите за втората пенсия. Гечев разгласи, че от левицата са срещу това да бъдат защитавани ползите на частните пенсионни фондове.

"Искам да подчертая в самото начало, че сега обсъждаме на първо четене законопроект, който касае 17 милиарда и 400 млн. лева, от които зависи стабилността на финансовата система и бъдещето на пенсионерите и техните пенсии. Поради тази причина ние показваме цялостно неразбиране за какво продължава практиката на в този момент ръководещите да вкарват проектозакони за 18 милиарда лева в последните секунди преди изборите ", сподели социалистът.

Той обърна внимание, че този проектозакон е влезнал в Комисията по бюджет и финанси оня ден следобяд. "Вчера беше гледан в комисията в случай, че Комисията за финансов контрол ни предлага претекстове и нови текстове в размер на съвсем 34-35 страници, в случай, че самият закон е 24 страници. Става дума за комплицирани формули, обезщетения на пенсионери, за цени на финансови принадлежности, за валутни и левови опасности и това решение трябваше да се вземе за няколко часа. Изумително е, че решение за 18 милиарда лева се взима, където бюджетната комисия е второстепенна ", добави депутатът.

Гечев акцентира, че Комисията за финансов контрол споделя, че се дават непозволени права за свободно предписание с активите на частните пенсионни фондове.
"Уважаеми сътрудници, поражда въпросът ние в този момент на първо четене какво ще утвърждаваме? Проектът, който е внесло Министерството на труда и обществената политика или плана на Комисията за контролиране. Кой тъкмо план ще пазиме през днешния ден? Тук става дума за разнообразни подходи за балансиране на ползите сред обществото и частните пенсионни фондове ", означи той.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР