Производители алармират за над 95% пропаднали площи при прасковите и

...
Производители алармират за над 95% пропаднали площи при прасковите и
Коментари Харесай

Овощар: От Карпатите до Бяло море няма плодове тази година

Производители сигнализират за над 95% пропаднали площи при прасковите и черешите
Драматична обстановка в овощарския бранш в целия район от Карпатите до Бяло море. Поради пролетните студове и разпространяването на рисковия пакостник черна златка, овощарите предвиждат нулева или минимална годишна продукция от плодове тази година.

" Не можем да си позволим да не поддържаме насажденията, до момента аз персонално имам четири пръскания. Поддръжката до този миг е на стойност над 800 лв. на декар ", показа за Агри.БГ Димитър Рачев от Съюза на дунавските овощари.

Според Рачев, от 9 000 черешови дървета той не чака никаква годишна продукция. В района няма да има кайсии, а единствено на някои места са се запазили сливите. Прасковите също са потърпевши извънредно тежко, като над 95% от площите са пропаднали.

При ягодите в Северна България занапред стартира беритбеният сезон и към този момент е рано за прогнози, само че и там към този момент има пропаднали площи поради студовете.

Щетите обаче не се лимитират единствено до самите производители. Очаква се загуби по цялата верига – наетите сезонни служащи остават без работа, преработвателните заводи и цеховете за замразени плодове и зеленчуци няма да имат суровина.
Проблемът с черната златка
Друг сериозен проблем, който е почнал да се популяризира в Североизточна България, е черната златка. Според Рачев, вредителят към този момент нанася съществени вреди на младите овощни градини.

" Имаме млади градини, които са мощно изумени от черната златка. В тях към 60-70% са нападнатите и унищожени дървета. Необходимо е да се вземат незабавни ограничения за тези насаждения ", приканва Рачев, който е член на Управителния съвет на Съюза на дунавските овощари.

В същото време, овощарите се сблъскват с по този начин нареченият " Параграф 22 " при кандидатстването за помощи. Когато черната златка унищожи физически дърветата, комисиите отхвърлят да признаят 100% пропаднали площи, тъй като дърветата към този момент ги няма, въпреки че в случай че бяха налични, те също биха били развалени от студовете.

Ако не се вземат незабавни ограничения за поддръжка на бранша, Рачев предизвестява, че със същите проблеми ще се сблъскат овощарите и следващата година, а в последна сметка това може да докара до цялостно " обезкървяване " на бранша и взаимозависимост от импорт на плодове.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР