Прогресивна България печели изборите и в трите избирателни района в

...
Прогресивна България печели изборите и в трите избирателни района в
Коментари Харесай

Радев печели над 222 000 гласа в София, Борисов е големият губещ

" Прогресивна България " печели изборите и в трите изборни региона в София. Формацията на Румен Радев е събрала общо над 222 000 гласа в столицата.

Това демонстрират данните на ЦИК при съвсем напълно обработени протоколи от секционните комисии в София.

Още по тематиката
20 април 2026 11:31
На второ място е обединението " Продължаваме промяната - Демократична България ". В най-големия софийски изборен регион - 23-и, групировката е доста покрай резултата на първата политическа мощ. Освен това е спечелила повече гласове спрямо парламентарните избори през 2024 година, само че на фона на по-висока изборна интензивност.

Големият губещ е ГЕРБ. Формацията на Бойко Борисов е на трето място по резултати в София. Дори в 25-и МИР, където листата на ГЕРБ се водеше от Бойко Борисов, партията му е надалеч зад спечелилия, а резултатът ѝ е 3 пъти по-малък от този на " Прогресивна България ".

При по-висока изборна интензивност, т.е. повече дали своят вот общо, ГЕРБ губи над 28 000 гласа спрямо изборите през 2024 година Сега за партията на Бойко Борисов в София са дали своят вот 81 837, а на вота през 2024 година партията е събрала 110 101 гласа.
23 МИР - дребна разлика сред първия и втория
В 23 МИР, който е най-големият в столицата, разликата сред първата политическа мощ " Прогресивна България " и втората ПП-ДБ е 1 процентен пункт или към 2700 гласа. В този изборен регион обединението на Румен Радев взима 32.56% от гласовете, а ПП-ДБ - 31.52 на 100.

Третата групировка - ГЕРБ, е надалеч обратно с 12.5 на 100.

В този регион " Прогресивна България " е взела общо 84 340 гласа. За ПП-ДБ бюлетините са 81 638, а за ГЕРБ - 32 348. Именно в този регион ПП-ДБ печели най-вече нови гласове спрямо предходните парламентарни избори - 16 700, а ГЕРБ губи най-вече - към 10 600.
25 МИР - най-изразителната победа на Радев
В 25 МИР, където по традиция е по този начин наречената лидерска борба, " Прогресивна България " печели най-убедително първото място. За листата на обединението, която се водеше от Румен Радев, са дали своят вот над 41% от гласоподавателите или над 76 250 гласоподаватели.
Вотът за вторите оп ПП-ДБ е 17.7%, а за ГЕРБ - 14 на 100.

В този регион, в който листата на ГЕРБ се водеше от Бойко Борисов, партията губи към 10 000 гласа спрямо предходния парламентарен избор.
24 МИР - първите три обединения се открояват
И в 24-и изборен регион в София първите три обединения взимат към 75% от вота. И тук картината е сходна на тази в 25-и МИР. " Прогресивна България " печели 35 на 100 от гласовете, ПП-ДБ - 26.5%, а ГЕРБ - 13.5%.

И тук ПП-ДБ печели повече безспорни гласове спрямо предходния избор - към 8800, а ГЕРБ утежнява абсолютния си резултат с към 7700 гласа. 
Източник: mediapool.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР