Нов правилник: защо ПБ на Радев реши да мачка опозицията
" Прогресивна България " желае да наложи цялостен диктат в Народното събрание с промени в Правилника за организация на активността на Народното събрание.
Второто от трите фрази претекстове към импортираните от тях оферти за промени гласи: " Те (предложенията - б.а.) са съобразени с установени проблеми в работата на предишни национални събрания и са ориентирани към тяхното възстановяване ". Сякаш и подсъзнателно вносителите признават с това " възстановяване на проблемите ", че по този начин в действителност ги задълбочават.
Председателят - пръв против обезправени
С препоръчаните промени ръководителят на Народното събрание към този момент не е пръв сред равни, а пръв против обезправени. Той ще може еднолично да прави промени в дневния ред на Народното събрание, на своя глава парламентарните групи на председателски съвет. Ще може хем да си дискутира в зала като народен представител, хем да си води съвещанието и гласуването даже, а не като до момента наложително в такива случаи съвещанието да води негов заместител.
Ако пък народен представител се е изказал по даден законопроект на първо четене всъщност, не може отново да се изкаже и на второ и ръководителят му лишава думата. С претенции за почивки към този момент не може да го разиграват - ще дава вместо по най-малко 15 минути, по 10. Отпада и месечната координационна среща на парламентарния началник с ръководителите на парламентарни комисии по разпределянето на законопроектите. А парламентарните групи от опозицията изобщо доста да не знаят - към този момент няма да могат сами да оферират краткотрайни комисии, ще са нужни най-малко 48 гласа, а никоя съпротива няма толкоз. Защото новите ръководещи никак не харесват тия краткотрайни анкетни комисии, нищо че имаме богата процедура с тях още от началото на парламентаризма у нас. Но пък по този начин към този момент няма да може да вземем за пример да има комисия " Боташ ".
Хубаво е най-малко, че се резервира паритетният принцип за членове на комисията за надзор над спецслужбите и че даже тя ще се ръководи във всяка парламентарна сесия от представители на разлини парламентарни групи. Ако комисията бе формирана на симетричен принцип и в нея болшинство имаха ръководещите, както и непрекъснат ръководител, щеше да е изцяло безсмислена, тъй като те хем ръководят службите, хем и парламентарно си ги управляват. Добре е и че се понижават от четирима на трима зам.-председателите на парламентарните комисии - хем партиите в новия парламент са по-малко, хем да не се харчат непотребни пари.
Депутатът да си трае и съвсем нищо да не знае
Редовият народен представител би трябвало да стане занаятчия на късото ораторстване. Времето за мотивиране на предложение в зала се понижава от 5 на 3 минути, дупликата пада от 3 на 2 минути. А след изявление всъщност, на последващо свое изявление даже по свързани текстове депутатът може да приказва единствено правно-технически и то до 1 минута.
Всеки народен представител ще е в с напрежение незнание по законопроектите на сътрудниците си отвън неговата парламентарна група или на държавното управление, тъй като отпада минимумът от 72 часа за издание на протоколите от съвещание на комисия, гледала даден законопроект, преди той да влезе в пленарна зала. Минимум 72-часовият период за разглеждане на законопроектите от постъпването им в комисия пада на 24 часа. Също тройно се съкратява и срокът за влизането им в пленарна зала. Кой съумял да види, кой съумял да вдене - няма значение, натискай копчето за гласоподаване и това е. И изключително значимото е, че към този момент нямат значение законопроектите на опозицията. Причината е, че когато има законопроекти по една тематика, към този момент няма да е нужно болшинство от 2/3 в комисия те да не се гледат дружно, в този момент с елементарното си болшинство ПБ ще може да постанова гледането единствено на своите.
Край на контрола над изпълнителната власт?
Почти се заличава парламентарният надзор над изпълнителната власт по новите " прогресивни " правила. Премиерът и министрите към този момент ще могат на практика да не дават отговор на депутатски въпроси, тъй като ще могат да отсрочват до безспир отговорите - до момента отлагането бе лимитирано до 2 пъти по уважителни аргументи. Така вместо надзор ще има държавна агитация от трибуната на Народното събрание. Членовете на държавното управление ще идват да дават отговор единствено на комфортни въпроси на депутати от личното болшинство. Позната процедура и от предишни ръководещи, само че в този момент е бетонирана в правилника.
Никой служител към този момент няма и едно ксерокопие да даде на народен представител от опозицията. В правилника остава единствено бланкетен текст, че държавните и локални органи и техните администрации са длъжни да оказват подпомагане на народния представител в осъществяване на пълномощията му, само че отпада задължението да му дават сведения и документи. Така депутатът нито може да се готви със сигурна информация по законопроекти, нито посредством такава да се приготви за надзор над управленци. Хем да не знае, хем да си трае.
Колкото и Народното събрание по формулировка да е говорилня, не е зле да се ограничи злоупотребата с нея. Позитивно наподобява премахването на репликите на изявления на сътрудници от личната парламентарна група - нещо, с което някои партии съществено прекаляваха в предходните парламенти, с цел да протакат парламентарното време и да не се стигне до последваща нежелана точка в пленарния ден.
Ще излязат ли криви сметките най-после?
Напълно необяснимо е желанието на ръководещите да лимитират опциите на така и така разноликата и изпосталяла съпротива, когато разполагат с цялостно болшинство и могат така и така да диктуват насоката и ритъма на парламентарната активност. Ако от " Прогресивна България " се опасяват, че опитни парламентаристи от опозицията ще ги спъват с процедури, те могат да наваксат за броени седмици отново при конфорта на комфортното си болшинство.
Единственото разумно опрощение за този ход на партията на Румен Радев е да бърза да реализира резултати " по своя метод ", до момента в който са ѝ обезпечени няколко месеца на висок заем на публично доверие, който неизбежно ще стартира да се топи, както при всеки на власт. И да удължи времето и размера на размразяване, като си спести колкото се може повече рецензии и обструкции от опозицията. Още повече, че към първия падеж на този заем на доверие и упования - президентските избори наесен, ПБ би трябвало да се пребори за " още от същото " и да презареди ръководството си.
Но таман по тази причина ѝ е доста по-изгодно против себе си да има слаба по бройка и разнолика по състав - ГЕРБ, Демократична България, Политическа партия, " Възраждане " - само че пълноправна съпротива, която точно с тези си характерности в допълнение да легитимира ръководството. Което, както в първите дни на новия парламент, да може да показва мощ и увереност, само че и диалогичност по отношение на нея, затвърждавайки спорстменски превъзходството си. Казарменото мачкане на опозицията " по нов правилник " може единствено да ѝ вдъхне живот и даже да я консолидира против ръководещите. Като за начало стартира да печели публично състрадание и благосклонности и да сътвори почва за нова гражданско-политическа идея против надигащ се авторитаризъм, която да заличи пасивите от сглобките на ГЕРБ и ПП-ДБ и радикализма на " Възраждане ".
Второто от трите фрази претекстове към импортираните от тях оферти за промени гласи: " Те (предложенията - б.а.) са съобразени с установени проблеми в работата на предишни национални събрания и са ориентирани към тяхното възстановяване ". Сякаш и подсъзнателно вносителите признават с това " възстановяване на проблемите ", че по този начин в действителност ги задълбочават.
Председателят - пръв против обезправени
С препоръчаните промени ръководителят на Народното събрание към този момент не е пръв сред равни, а пръв против обезправени. Той ще може еднолично да прави промени в дневния ред на Народното събрание, на своя глава парламентарните групи на председателски съвет. Ще може хем да си дискутира в зала като народен представител, хем да си води съвещанието и гласуването даже, а не като до момента наложително в такива случаи съвещанието да води негов заместител.
Ако пък народен представител се е изказал по даден законопроект на първо четене всъщност, не може отново да се изкаже и на второ и ръководителят му лишава думата. С претенции за почивки към този момент не може да го разиграват - ще дава вместо по най-малко 15 минути, по 10. Отпада и месечната координационна среща на парламентарния началник с ръководителите на парламентарни комисии по разпределянето на законопроектите. А парламентарните групи от опозицията изобщо доста да не знаят - към този момент няма да могат сами да оферират краткотрайни комисии, ще са нужни най-малко 48 гласа, а никоя съпротива няма толкоз. Защото новите ръководещи никак не харесват тия краткотрайни анкетни комисии, нищо че имаме богата процедура с тях още от началото на парламентаризма у нас. Но пък по този начин към този момент няма да може да вземем за пример да има комисия " Боташ ".
Хубаво е най-малко, че се резервира паритетният принцип за членове на комисията за надзор над спецслужбите и че даже тя ще се ръководи във всяка парламентарна сесия от представители на разлини парламентарни групи. Ако комисията бе формирана на симетричен принцип и в нея болшинство имаха ръководещите, както и непрекъснат ръководител, щеше да е изцяло безсмислена, тъй като те хем ръководят службите, хем и парламентарно си ги управляват. Добре е и че се понижават от четирима на трима зам.-председателите на парламентарните комисии - хем партиите в новия парламент са по-малко, хем да не се харчат непотребни пари.
Депутатът да си трае и съвсем нищо да не знае
Редовият народен представител би трябвало да стане занаятчия на късото ораторстване. Времето за мотивиране на предложение в зала се понижава от 5 на 3 минути, дупликата пада от 3 на 2 минути. А след изявление всъщност, на последващо свое изявление даже по свързани текстове депутатът може да приказва единствено правно-технически и то до 1 минута.
Всеки народен представител ще е в с напрежение незнание по законопроектите на сътрудниците си отвън неговата парламентарна група или на държавното управление, тъй като отпада минимумът от 72 часа за издание на протоколите от съвещание на комисия, гледала даден законопроект, преди той да влезе в пленарна зала. Минимум 72-часовият период за разглеждане на законопроектите от постъпването им в комисия пада на 24 часа. Също тройно се съкратява и срокът за влизането им в пленарна зала. Кой съумял да види, кой съумял да вдене - няма значение, натискай копчето за гласоподаване и това е. И изключително значимото е, че към този момент нямат значение законопроектите на опозицията. Причината е, че когато има законопроекти по една тематика, към този момент няма да е нужно болшинство от 2/3 в комисия те да не се гледат дружно, в този момент с елементарното си болшинство ПБ ще може да постанова гледането единствено на своите.
Край на контрола над изпълнителната власт?
Почти се заличава парламентарният надзор над изпълнителната власт по новите " прогресивни " правила. Премиерът и министрите към този момент ще могат на практика да не дават отговор на депутатски въпроси, тъй като ще могат да отсрочват до безспир отговорите - до момента отлагането бе лимитирано до 2 пъти по уважителни аргументи. Така вместо надзор ще има държавна агитация от трибуната на Народното събрание. Членовете на държавното управление ще идват да дават отговор единствено на комфортни въпроси на депутати от личното болшинство. Позната процедура и от предишни ръководещи, само че в този момент е бетонирана в правилника.
Никой служител към този момент няма и едно ксерокопие да даде на народен представител от опозицията. В правилника остава единствено бланкетен текст, че държавните и локални органи и техните администрации са длъжни да оказват подпомагане на народния представител в осъществяване на пълномощията му, само че отпада задължението да му дават сведения и документи. Така депутатът нито може да се готви със сигурна информация по законопроекти, нито посредством такава да се приготви за надзор над управленци. Хем да не знае, хем да си трае.
Колкото и Народното събрание по формулировка да е говорилня, не е зле да се ограничи злоупотребата с нея. Позитивно наподобява премахването на репликите на изявления на сътрудници от личната парламентарна група - нещо, с което някои партии съществено прекаляваха в предходните парламенти, с цел да протакат парламентарното време и да не се стигне до последваща нежелана точка в пленарния ден.
Ще излязат ли криви сметките най-после?
Напълно необяснимо е желанието на ръководещите да лимитират опциите на така и така разноликата и изпосталяла съпротива, когато разполагат с цялостно болшинство и могат така и така да диктуват насоката и ритъма на парламентарната активност. Ако от " Прогресивна България " се опасяват, че опитни парламентаристи от опозицията ще ги спъват с процедури, те могат да наваксат за броени седмици отново при конфорта на комфортното си болшинство.
Единственото разумно опрощение за този ход на партията на Румен Радев е да бърза да реализира резултати " по своя метод ", до момента в който са ѝ обезпечени няколко месеца на висок заем на публично доверие, който неизбежно ще стартира да се топи, както при всеки на власт. И да удължи времето и размера на размразяване, като си спести колкото се може повече рецензии и обструкции от опозицията. Още повече, че към първия падеж на този заем на доверие и упования - президентските избори наесен, ПБ би трябвало да се пребори за " още от същото " и да презареди ръководството си.
Но таман по тази причина ѝ е доста по-изгодно против себе си да има слаба по бройка и разнолика по състав - ГЕРБ, Демократична България, Политическа партия, " Възраждане " - само че пълноправна съпротива, която точно с тези си характерности в допълнение да легитимира ръководството. Което, както в първите дни на новия парламент, да може да показва мощ и увереност, само че и диалогичност по отношение на нея, затвърждавайки спорстменски превъзходството си. Казарменото мачкане на опозицията " по нов правилник " може единствено да ѝ вдъхне живот и даже да я консолидира против ръководещите. Като за начало стартира да печели публично състрадание и благосклонности и да сътвори почва за нова гражданско-политическа идея против надигащ се авторитаризъм, която да заличи пасивите от сглобките на ГЕРБ и ПП-ДБ и радикализма на " Възраждане ".
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




