Слънце ще ни радва на 6 юли, очакваме кратки дъждове в планините и на изток
Прогнозата за времето на 6 юли планува най-вече слънчеви часове в цялата страна. През деня ще се развива купеста облачност. Това е особено събитие за летните месеци у нас. Максималните температури ще бъдат в интервала сред 26° и 31° градуса. В столицата София термометрите ще демонстрират към 26°.
Атмосферното налягане за интервала остава по-високо от междинното за месец юли. То няма да претърпи основни промени през денонощието. Вятърът ще бъде до сдържан и ще духа от север-северозапад. Тези въздушни маси ще донесат лека хладина в горещите часове. Север-северозападният вятър ще поддържа температурите в удобни граници. В София оптималните 26 градуса са идеални за градски разходки. Атмосферното налягане е основен фактор за стабилността на времето. Тъй като е над междинното, не се чакат внезапни метеорологични промени.
На обособени места в източните региони се чакат краткотрайни валежи. Планинските масиви също ще бъдат наранени от следобедна купеста облачност. Там са вероятни валежи от дъжд. Тези метеорологични процеси ще се развиват главно към и след обяд.
По Черноморието времето ще бъде извънредно удобно за отмора. Ще доминира слънчево време през по-голямата част от деня. Температурата на морската вода ще варира сред 24° и 26° градуса. Вълнението на морето ще бъде едва, към 1-2 бала. След обяд по северното крайбрежие ще се появи купеста облачност. Там са вероятни местни валежи. Максималните температури по брега ще доближат 27°-29°. Ще се усеща типичният за сезона морски бриз. 1-2 бала неспокойствие значи съвсем умерено море. По северното крайбрежие на Черно море облачността ще е по-активна. Туристите в тези региони би трябвало да плануват следобедните валежи. Въпреки това температурите на въздуха от 29 градуса остават високи.
В планините изискванията ще бъдат подобаващи за туризъм преди обяд. На височина 1200 метра оптималната температура ще бъде към 19°. На по-високите върхове над 2000 метра ще бъде към 12°. Следобед облачността ще се усили доста. На доста места в планинските вериги ще има краткотрайни превалявания. Те ще бъдат съпроводени от гръмотевична активност. Вятърът в планините ще бъде сдържан от северозападна посока. Гръмотевичните стихии са типични за летния сезон в планината. Те нормално са къси, само че интензивни. Туристите би трябвало да приключат преходите си до обяд. Разликата сред 1200 и 2000 метра е осезаема.
Ситуацията на Балканите остава относително постоянна. Ще доминира слънчево време в по-голямата част от полуострова. Краткотрайни дъждове ще има единствено в планинските региони. В Западна Европа се чака горещо и слънчево време. Централна Европа ще бъде под въздействието на облачни маси. Там тук-там ще паднат обилни превалявания. Северна и Източна Европа ще се радват на по-хладно време. Там се чакат гръмотевични стихии и превалявания. България се намира в преходна зона. Балканите остават по-защитени от огромни циклони.
Новата седмица ще донесе изменчиво време в България. Слънцето ще бъде водещ фактор, само че с спирания. Във вторник и сряда оптималните температури ще се задържат сред 27° и 32°. Във вторник превалявания се чакат основно в Източна и Южна България. В сряда дъждове ще има над планините и източните елементи. През идващите дни облачността ще бъде най-вече купеста и купесто-дъждовна. Това значи, че дъждовете ще са на петна. Един квартал може да бъде измокрен, а прилежащият да остане изсъхнал.
Максималните температури в сряда ще доближат летните 32 градуса. Това ще бъде един от по-топлите дни през седмицата. Четвъртък ще донесе леко намаляване на дневните температури. То ще се усети най-много в утринните часове. В петък се чака стабилизиране и слънце над цялата страна. Националният институт по метеорология и хидрология удостоверява тези данни. Информацията е представена от Българската телеграфна организация. Прогнозата сочи, че купесто-дъждовната облачност ще бъде местна. Тя няма да обхване огромни територии по едно и също време.




