Проф. Рачев разкри дали ще има сняг по Коледа! Всички очакваха тази новина
Проф. Рачев разкри дали ще има сняг по Коледа! Всички чакаха тази вест
От климатична гледна точна през последните 15 години една трета от години са били със сняг. Засега към момента май се обрисува с по-голяма възможност да нямаме сняг за коледните празници. Това предвижда сладкодумният климатолог проф. Георги Рачев.
„ Времето е динамично и във вторник няма да се гъна и ще би трябвало да кажа каква е прогнозата, тъй като влизаме в 7-дневния период. В събота против неделя, студеният фронт ще мине през България и ни чака понеделник, вторник до четвъртък много умерено време, няма да го има този изострен вятър “, споделя той.
Според него, колкото и неприятно да е на нюх времето, то е по-топло, в сравнение с би трябвало да е за тази част на годината с най-малко 2 градуса. Ще има и повечко слънце.
По отношение на курортите, времето продължава да е топло, само че изискванията за ски туризъм са положителни, тъй като оръдията работят.
„ Морето поизстина много и в този момент като ледник ще дърпа от температурата. Типично е времето там за този сезон “, сподели още проф. Рачев.
Прогноза за България за 14.12.2024 и 15.12.2024
Според синоптиците от Национален институт по метеорология и хидрология, през почивните дни облачността ще се усили. В събота след обяд и през нощта против неделя от запад на изток на доста места ще има превалявания от дъжд. Във високите полета на Западна България, в Предбалкана и в по-ниските планински региони ще премине в сняг.
В неделя, след краткотрайно прекъсване, към и след обяд тук-там още веднъж ще превали, и дъжд, и сняг. В събота вятърът ще е слаб, в източните региони – до сдържан от югоизток, в неделя ще се ориентира от запад и ще се усили.
Минималните температури ще бъдат сред минус 4° и 1°, а оптималните – сред 3° и 8°.
Според Метео Балканс настоящите прогнози на GFS за в този момент предвиждат прекосяването на серия от циклонални вихри. Свързани със бездънен циклон северно от нашата страна. Валежи от сняг се чакат единствено в Предбалкана и по високите полета от Западна и Централна България, а над останалата част преваляванията ще са от разбъркан вид или от дъжд.
Ако тази конюнктура се осъществя софиянци ще се радват на бяла Коледа, макар че снежната завивка ще е нищожна за това време на годината, само че това към този момент е модерният климат в България.
Нека да уточним, че тези прогнози са с дребен % на сбъдваемост. Защото към този момент ги няма тези обичайни източни (класически) нахлувания на леден въздух от североизток и познатите ни зимни ситуации със мощен средиземноморски циклон и блокиращ на север антициклон. Моделите действително след 7- дни напред им е доста мъчно да предвиждат тази нова димника в атмосферата. Една от главните аргументи е световното стопляне, по топлите води, измененията в струйните течения, полярния ураган и високите географски ширини на полярният фронт.
Зона на конфликт
Полярният фронт е зона на конфликт сред разнообразни въздушни маси, които имат разнообразни температури и плътности. Най-често се образува сред леден въздух от полярните ширини и топъл въздух от умерените ширини. Тази зона е основна за образуването на динамично време, като циклони и антициклони, които дефинират климата и времето в умерените географски ширини, в това число и на територията на България.
В тази зона постоянно пораждат атмосферни разстройства, които водят до развиването на циклони. Това е повода за превалявания, стихии и внезапни промени във времето.
Полярният фронт оказва въздействие върху времето у нас, изключително през преходните сезони – есен и пролет. Често се свързва с прекосяването на студени фронтове, което води до внезапно захлаждане или стопляне.
С други думи климата в България дотам се измести, че преходните сезони действително са от октомври до декември и февруари до април. Затова действително зимите в България са толкоз небогати на мраз и без каквото и да е снежна завивка. През предходната година повече сняг валя към края на ноември, а през целя сезон снежната завивка в България не беше огромна.
Източник: бТВ, Национален институт по метеорология и хидрология, Метео Балканс
Още вести четете в: Живот За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News