Проф. Мартин Вечев - професор в ETH Zurich, основател и

...
Проф. Мартин Вечев - професор в ETH Zurich, основател и
Коментари Харесай

Три дни в INSAIT: Голямото завръщане в България

Проф. Мартин Вечев - професор в ETH Zurich, създател и теоретичен шеф на INSAIT - потегля по коридора на 14-ия етаж на стъклената кула в " София Tех Парк " и ми демонстрира какво съставлява от вътрешната страна българския институт за изкуствен интелект.

" Това е Иво Петров, бакалавър и магистър от Кеймбридж. Медалист от две олимпиади по математика и по физика ". Момчето чува името си, подвига взор от екрана на компютъра и се усмихва.

На 23 година Иво е част от екипа на INSAIT, който образова AI да взема решение комплицирани математически задания - по този начин, както той го е правил като народен играч.

Надолу по коридора работи Христо Венев - най-хубавият българин в историята на Международната олимпиада по информатика, с четири златни медала. Завършил висшето си обучение в Оксфорд, той се връща в България и малко по-късно се причислява към INSAIT. Тук създава първия в света компилатор за квантови програмни езици.

В прилежащата стая е Анна-Мария Халачева (на 24 г.), която напуща IBM в Германия, с цел да се върне тук и да стане докторант в института. Работи в областта на триизмерното компютърно зрение и роботиката.

Тук е и Антон Александров - един от основателите на езиковия модел BGGPT, който Гугъл скоро дадоха като образец за сполучливото надграждане на технологията им Gemma 2. Антон е следващият млад българин, който е избрал да придвижи научната си кариера от Швейцария в България.

Поисках да дойда в INSAIT точно поради BGGPT - с цел да схвана по какъв начин работят езиковите модели, обяснени от хората, които ги основават. Вместо да се върна с едно изявление, прекарах три дни в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии в София.

Екипът за първи път отвори вратите си за сходен опит. Позволи ми да беседвам с всеки, а измежду събеседниците ми имаше хора от България, Германия, Италия, Непал, Израел, Китай, Хърватия, Русия.

Питах ги за всичко - от мотивацията да вземат решение комплицирани проблеми до обичаните им книги и филми за математици и AI.

Ще ви разкажем за тях доста скоро.



Проф. Мартин Вечев е международно приет академик в региона на информатиката и изкуствения разсъдък. Той е теоретичен шеф, проектант и създател на INSAIT. Той е единственият българин професор в историята на ETH Zurich, който съгласно QS rankings Europe тази година е университет №1 в Европа (вкл. и Великобритания) и един от водещите в света (университетът на Айнщайн). Проф. Вечев е сполучлив софтуерен бизнесмен, създател на 6 дълбоко-технологични стартъпа, основани на нови научни проучвания, някои от които са добити от мултимилиардни компании.

Проф. Вечев е и единственият български академик, който печели два пъти премията на Европейския съвет за научни проучвания през 2016 година (1.5 млн. евро) и през 2022 година (2 млн. евро). Първата премия е една от най-популярните в историята на Съвета, като отваря нова глава в региона на изкуствения разсъдък и води до основаването на сполучлив стартъп (DeepCode).

Мартин Вечев е основател на първия подсъзнателен език за програмиране на квантови компютри Silq. Носител на премията “Джон Атанасов ” на Президента на Република България (2009 г.) както и на редица влиятелни оценки, в това число най-хубав млад академик в света в областта на програмните езици (ACM Robin Milner Award), премия на IBM Research за изключителни достижения и доста други.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР