Проф. д-р Вихра Миланова, дмн, завежда Клиниката по психиатрия в

...
Проф. д-р Вихра Миланова, дмн, завежда Клиниката по психиатрия в
Коментари Харесай

Проф. д-р Вихра Миланова, дмн: Всеки има право на собствено мнение, но не и на собствени факти

Проф. доктор Вихра Миланова, дмн, завежда Клиниката по психиатрия в УМБАЛ " Александровска " и е народен съветник на България по психиатрия. Завършила е медицина в София, има над 38 години стаж като психиатър, специализирала е във Англия, Ирландия и Гърция. Проф. Миланова има над 220 изявления в реномирани рецензирани издания, а научните й писания имат над 6000 цитирания в български и задгранични списания. Какво съставлява постковид синдромът в психиатрията, какъв брой % от преболедувалите го развиват и по какъв начин ги лекувате? Ако имате някакви такива данни
Проф. Миланова: Има едно доста забавно проучване, направено за дълъг интервал от време на над 150 хил индивида, които са били инфектирани. Това са хора, които са имали положителни PCR проби за интервала от Март 2020 до Януари 2021. Изследването е открило, че общият риск от развиване на психиатрични проблеми, т.е. проблеми,

които засягат психологичното здраве, се е нараснал с 38 спомагателни случая на 1000 души.
Реклама
Има промени, които настъпват в коронавирус поколението. Това е реалност. Най-често обвързван с страстите. И основно е нарастването на депресивните разстройства. Последвано от стресовите реакции и тревожни разстройства.

Практиката е, че множеството от половината, които са прекарали ковид имат проблеми със съня, което дава отражение естественото върху цялостното действие. Интересното е, че доста са нарастнали броя на медикаментите и типа на медикаментите, които се употребяват. Допълнителните случаи на хора, които са взимали антидепресанти се усилват доста. И други, за жалост, от по- твърдите наркотични субстанции като опиоиди. Друго, което мога да загатна, че доста се е нараснало насилието и злоупотребата в фамилията. Такива недоволства има при доста от фамилиите, изключително по времето на огромното затваряне. Това в действителност най- евентуално са били проблеми, които към този момент са съществували и просто са ескалирали. Но това е обвързвано и с използването на алкохол и на психоактивни субстанции.
Като загатваме коронавирус поколението по какъв начин съгласно вас съответно се е отразило точно работата от у дома и ученето от у дома?
От работна позиция да мога да ви кажа, че върху учениците има доста мощно отражение. Вече сме очевидци на деца в междинен или начален курс, които не желаят да се върнат в учебно заведение, тъй като не се усещат удобно. По-удобно им е да останат у дома в зоната на комфорт. Освен че води към пристрастяване към електронните устройства и часове наред прекарваме пред екрана, другото е, че една част от децата просто имат проблем с отдалеченото образование. Да не говориме за директното влияние, за качеството на образованието и за всичките последствия. Освен това всеки трети пациент, който е преболедувал коронавирус, може да се каже, че има някакви психологични оплаквания- отмалялост, има проблеми с паметта и съня
А какъв брой от това е психосоматичното- хората си мислят, че имат проблеми, които действително може да нямат?
Дали това е по този начин няма значение, тези психични фактори не могат да се подценен, тъй като има и непосредствено влияние на самия вирус върху Централната нервна система. Това няма по какъв начин да се отхвърли. И доста се към този момент доказателствата, че признаците се дължат и на непосредствено и засягане, изключително това, което се отнася до паметта.
Реклама Ако би трябвало да отворим една скоба, обстановката с имунизацията в България ужасно доста поради това, че хората имаха вяра в редица тайни теории. Според вас на какво се дължи?
Аз считам, че колкото повече хората са наясно с развиването на науката, толкоз повече би трябвало да се доверят на науката. Това е израз най-много на неведение и на недобра осведоменост. За страдание това би трябвало да си го признаем. Ние би трябвало да имаме вяра в науката, тъй като изводите й са резултат на десетки години труд на хиляди

учени. Учените са тези, които откриват " тайните " на вирусите и те основават имунизациите към този момент повече от десетилетия. Друг е въпросът, че има проблем с недоверието в институциите. Но това към този момент е друга тематика.
Наративът в обществото беше тези ваксини не са минали задоволително проби
Тревожното е, че хората, които имат вяра на тайните теории са склонни да сe доверяват на съмнителни източници. От една страна това приказва за ниска здравна просвета, липса на отговорност към себе си и към обществото и към най околните. Мисля, че няма човек, който да не се е сблъсквал с вируса. Разбира се, че всеки може да има право на лично мнение. Но, само че не и на лични обстоятелства. Аз съм представител на формалната медицина и на науката и без значение от скептицизма и от многото информация, която също по този начин стига до нас, аз не мога да не се доверя на науката. Много хора починаха, младежи, от нелепост. Аз знам за хора, които

пътуваха по чужбина, отиваха на далечни острови. Не имаха вяра, само че се заразиха и починаха.
Четено Коментирано Препоръчвано 1 Градове 2 Политика 3 Свят 1 Политика 2 Градове 3 Свят 1 Коментари и разбори 2 Транспорт 3 Градове Реклама
Мога да споделя няколко неща от практиката по отношение на постковид синдрома- най-често са страховите преживявания, обща тревога, уплахи, към 17% от случаите на прекаралите коронавирус имат депресивни недоволства. Вече ви споделих за нарушената памет. Нарушена централизация на вниманието нормално е преходно положение, недоволства от чувство за психологична отмалялост и бързо привършване. Наблюдават се също по този начин прояви на угнетеност, липса на удоволствени прекарвания, боязън от гибелта, под паника рецесии. Хората не могат да преодоляват страха, превзема ги, доста постоянно имат болки в гърдите - възприятие на задушаване. Всичко това имитира някаква тежка болест, а това идва постоянно от самата суматоха.

Другото, което ви споделих е, че има доста съществено увеличение на използването на психоактивни субстанции. За мен едно от нещата, на които би трябвало да се обърне внимание е, че внезапно набъбнаха случаите на психози и експанзия измежду хората. Повечето от тях са съпроводени със корист с психоактивни субстанции, алкохол, прекомерната приложимост на марихуана или амфетамини.Това води до полуда, а хората стават доста разрушителни за самите себе си. Нарастват случаите на хора, които не одобряват, че имат проблем и би трябвало да бъдат настанени по насилствен метод. Рядко попадам тук на подобен вид пациенти без да са използвани избраните субстанции. Картината прилича на шизофренно разстройство, единствено че с извънреден прилив на сила по доста унищожителен

метод.
Ако можем да мръднем малко по обратно във времето: В последните години по какъв начин се е трансформирало образа на пациента?
Нараснал е броят на хората, които се настаняват на лекуване с решение на съда (принудително). Доста огромна част от хората със съществуващи проблеми имат утежняване на психологичното заболяване поради пандемичната обстановка.
Бюлетин Вечерни вести
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Вашият email Записване
Реклама
Но имаме едно доста забавно наблюдаване. Това към този момент е подкрепено от много изявления, че някои от тази " нашите " лекарства имат протективно деяние против коронавирус. Има съответни медикаменти, които се употребяват и служат добре, а нямат общо с естественото лекуване на пациент от коронавирус.
Имате ли някакъв опит с хора, които бягат от войната или хора, които имат някакъв достъп до войната с посттравматичен стрес?
Все още са единични случаите, в които се обръщат хора за помощ. Аз персонално съм имала два случая, дами, които са имали проблеми в предишното в Украйна и имат история. Трябват няколко месеца да се развива войната и след време ще пристигна този проблем.
Какви са целите в ръководството на психиатричната клиника?
Понеже сме университетска клиника, изключително на лекуването и обслужването на хора с психологични разстройства, имаме задачата да преподаваме и научно-изследователска активност. През последните години имаме доста специализанти и млади лекари, които се образоват тук. Има интерес към клиниката освен от пациенти и околните им, и от млади сътрудници, които желаят да се образоват.

Така назначихме скоро млади лекари и следват нови състезания, нови хора ще дойдат, т.е. има интерес към нашата компетентност в нашата клиника по-специално. Те идват тук, тъй като получават положително обучение. Иначе работата ни е извънредно натоварена. Имаме доста случаи на заболели, които са настанени с тежки психологични болести с рисково държание. Обслужваме и дами по време на бременност и след раждане. Това е постоянно един контингент, който изисква особено внимание.

А в случай че имам някакъв апел, вярата ми е да се получат доста повече финансови средства. Включително видях, че са оповестени и планове, които са ориентирани за психична помощ по време на рецесията с Украйна. Дай боже това да стане действително по този начин освен на книга. Другото, което чакам да се случи е да има повече стратегии, които да бъдат за следене на болните, откакто бъдат изписани. Да бъдат включени в рехабилитационни стратегии с опциите за по-смислено да превозване на времето и живота си. Има много самотни хора с психологично заболяване и те се нуждаят от обществена поддръжка. Живеят сами. Възрастни хора или млади, които нямат близки, само че имат жилище. Въпреки че в България достъпът на хора с психологични болести до лекарства е добър, въпреки всичко администрацията за телк и каса е пъклен дълга. Така че хората с психологични имат потребност от повече сложна грижа. Освен чисто здравната, психична и обществена.

Все отново аз не желая да рисувам единствено апокалиптична картина, тъй като преди години е било невероятно да се стига до днешните резултати. Това е поради развиването на медицината. От началото на 21 век има доста по огромно многообразие на медикаменти. Има забележителен прогрес в региона на невронауките..

Редно е да се кажа, че при нас има съблюдаване на условията за ценене правата на хората. Спазване на човешките права както на пациентите, по този начин и на хората, които вземат участие в лечебния развой. Ние, хората, които работим в психиатричните заведения отчитаме, че в последно време има ескалация на агресивното държание и една от аргументите е по-честата приложимост на психоактивни субстанции.
Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор Евгени Ахмадзай
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР