Проектозаконът е с основен вносител Емил Димитров-Ревизоро от Обединени патриоти

...
Проектозаконът е с основен вносител Емил Димитров-Ревизоро от Обединени патриоти
Коментари Харесай

Спорните изисквания към търговците с горива може да доведат до глоба от ЕК

Проектозаконът е с главен вносител Емил Димитров-Ревизоро от " Обединени патриоти " и с него се вкарва регистрационен режим към Министерството на стопанската система за компаниите, които търгуват на едро и дребно с горива. Текстовете се гледат в ръководената от Менда Стоянова комисия.

© Юлия Лазарова Още по тематиката
Спасибо за горивото

Спорният проектозакон за горивата мина на първо четене в Народното събрание с поддръжката на ГЕРБ малко след визитата на Борисов в Москва
7 юни 2018
Спорният закон за горивата се придвижва към пленарна зала

На взаимно съвещание на бюджетната и енергийната комисия планът получи тил и от ГЕРБ
31 май 2018
Промените за горивата няма да важат за фермерите

Земеделците анулират митинга си след увещание от премиера, че ще отпаднат по-високите условия за ведомствените бензиностанции
2 апр 2018 Спорният закон за горивата, който мина на първо четене в пленарна зала, ще има потребност от ремонт преди да бъде гласуван дефинитивно. В противоположен случай България рискува наказателна процедура от Европейската комисия.

Един от проблематичните моменти е настояването компаниите да разполагат с висок уставен капитал. Издаването на лиценз или на позволение за търговия с акцизни артикули не може да се обвързва с сходно изискване, защото то се третира от европейския съд като непропорционална и голословна мярка. Това излиза наяве от отговор на Министерство на финансите до парламентарната бюджетната комисия, с който " Капитал " разполага.

Още преди няколко седмици адвокати разясниха пред " Капитал ", че в този си тип текстовете изискват и нотификация от Брюксел.

Начин за битка с дребните

Проектозаконът е с главен вносител Емил Димитров-Ревизоро от " Обединени патриоти " и с него се вкарва регистрационен режим към Министерството на стопанската система за компаниите, които търгуват на едро и дребно с горива. За да влязат в регистъра, фирмите ще би трябвало да отговорят на условия за висок уставен капитал (между 20 хиляди лева за търговци на дребно до 3 млн. лева за притежатели на данъчен склад) и банкови гаранции.

Официалният претекст за потребността от сходен закон е битка със сивия бранш. На процедура обаче по-скоро наподобява на опит на огромните компании от Българската петролна и газова асоциация отпред с " Лукойл България " да лимитират конкуренцията на пазара.

Вероятно условията ще се понижат

Текстовете минаха на първо четене в пленарна зала със поръчка за промени на второ като депутати от ГЕРБ намекнаха, че може да се понижат условията за висок уставен капитал и банкови гаранции.

В момента обезпечения от този бранш се изискват и от митниците, и от Национална агенция за приходите. В отговора на финансовото ведомство се показва, че въвеждането на още един тип банкова гаранция би могло да докара до обстановка, в която една и съща компания да дава обезпечения по два или три закона, които на процедура подсигуряват едно и също обществено взимане. Подобна мярка може да докара до правосъдни разногласия и спомагателни административни разноски както за бизнеса, по този начин и за администрацията. В проектозакона гаранциите варират от 20 хиляди лева на обект, само че не повече от 500 хиляди лева за търговци на дребно, а за тези на едро се изисква закрепена сума от половин милион лв.. Залагането на горна граница на обезпеченията прави тежестта за дребни и огромни непропорционална. Преди няколко месеца Европейската комисия изпрати предупредително писмо до България точно по отношение на условия за гаранции по Закона за Данък добавена стойност, защото за дребните компании се получава по този начин, че те са по-големи от дължимия от тях индиректен налог върху продадените горива (виж карето).

Ведомството на Владислав Горанов обръща внимание и на още един безреден въпрос – сега всички компании, които търгуват на дребно с горива имат построена отдалечена връзка с Национална агенция за приходите, за която към този момент са създали избрани разноски. Ако се вкара и регистрационен режим към икономическото ведомство и то реши, че тези компании не дават отговор на новите условия, всички вложени вложения за връзката с Национална агенция за приходите ще са за сметка на бизнеса. Без обезпечения по Данък добавена стойност за ведомствените бензиностанции

Обезпечението по Данък добавена стойност за ведомствените бензиностанции да отпадне. Това е едно от предложенията на министерството на финансите, отразено в план за промени в Правилника за използване на Закона за Данък добавена стойност, оповестени на уеб страницата на финансовото министерство. Текстът визира записаните аграрни стопани, които зареждат с течни горива транспортни средства, уреди или друга техника.

В момента Национална агенция за приходите изисква от търговците на горива обезпечения, в случай че направените от тях продажби надвишават 25 хиляди лева за месец. Те са в размер на 20% от покупко-продажбите, само че не по-малко от 50 хиляди лева

Проектът планува още от това поръчителство да бъдат освободени и други групи компании, само че в случай че са вписани в обществения електронен указател на Национална агенция за приходите (т.е. тези, които вършат доставки на горива за лично потребление). Промяната е в отговор на писмо от Европейската комисия, съгласно което изискваната банкова гаранция по Данък добавена стойност е несъразмерна по отношение на размера на компаниите и нарушава правото на Европейски Съюз.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР