Румъния одобри проектозакон за офшорна вятърна енергия в Черно море
Проектозакон за офшорната вятърна сила в Черно море, иницииран от Министерството на енергетиката в Румъния, беше утвърден през днешния ден от Камарата на депутати. Това оповестиха от Българска телеграфна агенция по данни на румънски медии.
Според информация от Световната банка Румъния има офшорен вятърен капацитет за 76 гигавата конфигурирана мощ, което съставлява еквивалента на над 100 атомни реактора като тези в АЕЦ Черна вода - единствената централа в Румъния.
" Румъния е навлязла във финалната права към производството на офшорна вятърна сила ", твърди министъра на енергетиката Себастиан Бурдужа и добави, че се чака първите количества офшорна вятърна сила да влязат в системата след 8 години.
Предвижда се Министерството на енергетиката да започва изследване в период до три месеца от влизането в действие на закона профилирано, въз основата на което ще бъде готова процедурата за концесията и проучвателите действия, надлежно за градежа на офшорните вятърни централи и тяхната употреба.
На базата на това изследване до 31 март 2025 година държавното управление би трябвало да утвърди морските периметри, които ще бъдат дадени на концесия, а до 30 юни 2025 година ще бъде избран размера на концесионното заплащане , което концесионерите ще заплащат на румънската страна. След това Министерството на енергетиката ще даде ход на тръжна процедура за отсъждане на договорите за концесия.
" Чрез гласувания през днешния ден план Румъния направи значима стъпка в посока към поощряване на възобновимата сила в нашата страна. Приемането на законодателна рамка за започването на употреба на офшорните вятърни запаси на Румъния е жизненоважна стъпка за обезпечаването на енергийната самостоятелност и резистентност на Румъния ", акцентира още Себастиан Бурдужа.
При определянето на периметрите ще бъдат взети поради редица фактори , в това число да се намират в зона с нараснал вятърен потенциал; разположението им да разрешава отклоняване на електрическата енергия; да не бъде наранено морското биоразнообразие, в това число коридорите на миграция на птиците; разположението им да не взаимодейства с други стопански или военни действия в румънското пространство на Черно море.
Припомняме, проектозаконът за употребата на вятърната сила в Черно море е бил утвърден от държавното управление през декември 2023 година През март тази година беше гласуван в Сената.
Експлоатацията на офшорната вятърна сила в Черно море е част от уговорките, поети от Румъния посредством Националния проект за възобновяване и резистентност (НПВУ) и е значима мярка за реализиране на устрема към декарбонизация на румънския енергиен бранш.
Развитието на ВЕИ в района разиска енергийният министър с Дите Юл Йоргенсен от Европейска комисия
Генералният шеф на Групово дело " Енергетика " Дите Юл Йоргенсен бе на посещаване в България
Източник: news.bg
КОМЕНТАРИ