Проектът за бюджет за 2025 година отразява всичко, което беше

...
Проектът за бюджет за 2025 година отразява всичко, което беше
Коментари Харесай

Министър Петкова за проектобюджета: Това не е бюджет на отчаянието, на измислени или натъкмени цифри

Проектът за бюджет за 2025 година отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните няколко години в изискванията на политическа неустойчивост. Това уточни служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова по време на чуване в границите на Комисията по бюджет и финанси, която организира първото си съвещание за годината през днешния ден.

Служебното държавно управление пое отговорност и сформира план на бюджет за 2025 година при съблюдаване на условията на Закона за обществените финанси. Въпреки че по планирани оценки разноските доста надвишават приходите, по-конкретно с 18 милиарда лв., служебното държавно управление внесе бюджет с недостиг от 3 на 100 от брутния вътрешен артикул, съобщи Петкова пред членовете на бюджетната комисия.

По думите й проектобюджетът за 2025 година отразява настоящи политики и законодателство, в това число настоящи решения на Министерския съвет.

Тези политики не са на служебното държавно управление , а са политики, признати през последните няколко години в изискванията на политическа неустойчивост. Бюджетът за 2025 година отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години с всички произлизащи последици, уточни Петкова.

По думите на финансовия министър това не е нито бюджет на отчаянието, н а измислени или натъкмени числа, а е опит на служебното държавно управление без повишение на главните налози да бъде реализиран недостиг в границите на 3 на 100 от Брутният вътрешен продукт.

Министерството на финансите създаде пакет от ограничения , които бяха разисквани с всички заинтригувани страни, както и с огромна част от политическите партии, като една част от ограниченията бяха подкрепени, а други не, като имаше оферти за нови ограничения, посочи Петкова.

Според ф инансовия министър главните рецензии към оферти бюджет са, че с лужебното държавно управление не предлага понижаване на разноските , а приходни ограничения с неразбираем резултат.

По думите й не служебното държавно управление би трябвало да предлага ограничения за понижаване на разноски, а в случай че такава е волята на партиите, предложенията би трябвало да бъдат на депутатите и надлежно признати от Народното събрание.

Петкова уточни, че разходната част по проектобюджета е в размер на 98 милиарда лв., което съставлява растеж от 17 милиарда лв. по отношение на проекта за 2024 година и растеж от 20 милиарда лв. по отношение на осъществяването.

Най-значителното нарастване се следи в разноските за личен състав, които възлизат на 23 милиарда лв. или нарастване с 4,9 милиарда лв. по отношение на проектите за 2024 година.

По думите на Петкова заложенитее обществени заплащания, в това число пенсиите, са в размер на 40,5 милиарда лв., което съставлява растеж от 5,7 милиарда лв. по отношение на проекта за 2024 година.

Финансовият министър означи, че растежът на заплатите и пенсиите е забележителен, като казусът е методът, по който те са били увеличавани през последните години, без това да е финансово обосновано.

Политиката за понижаване на диспропоциите докара на процедура до още по-големи диспропоции, до още по-голям безпорядък, сподели Петкова.

Тя уточни, че е належащо преразглеждане на Националния проект за възобновяване и резистентност, защото страната ни рискува да не получи заплащания по него.

Сгрешена е цялостната философия на проекта, заложени са тежки промени, които не могат да бъдат изпълнени. Другите членки са присъединили тежките промени най-сетне. В тази връзка е належащо да бъдат положени старания от държавното управление и Народното събрание за преразглеждане напълно на проекта и за заложените промени и вложения, и да бъде ускорено изпращането на претенции за заплащания по проекта, сподели Петкова.

По думите на финансовия министър служебното държавно управление е взело решение да не предлага увеличение на главните налози и наложителните осигурителни вноски, а да предложи ограничения за повишение събираемостта на приходите както посредством събиране на декларирани, само че неплатени налози и осигуровки, по този начин и от недекларираните такива.

Така наречената данъчна аминистия може да помогне на приходната част на бюджета, защото страната отписва по отминалост към 2 милиарда лв. годишно неплатени налози, посочи Петкова.

По думите й някои огромни страни ползват този метод, измежду които Франция, Германия, Гърция, Италия, Белгия, Португалия, Съединени американски щати, Канада, Норвегия, Филипините, ЮАР, Русия и други

Държавите, които са ползвали данъчна прошка, са с едни от най-ниските индикатори на сивата стопанска система, сподели тя, добавяйки, че България е с най-голям дял на сивата стопанска система в Европейския съюз - от 32 на 100.

Защо да не бъдат употребени тези положителни практики с потвърден резултат, вместо да се усилва данъчно-осигурителната тежест за жители и бизнес, попита Петкова. Основен мотор на сивата стопанска система у нас е Данък добавена стойност и недекларираният труд, съгласно отчет на Европейска комисия, хипотетично увеличение на налозите ще усили сивата стопанска система, стана известно от изявлението на финансовия министър.

Петкова уточни, че и законовата рента за веселба (основен лихвен % + 10 пункта) е прекомерно висока у нас, което пречи на бизнеса да погасява данъчните си отговорности.

Всеки миг е значим! Последвайте ни в и , с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР