Проектът АЕЦ Белене“ е от стратегическо значение за региона на

...
Проектът АЕЦ Белене“ е от стратегическо значение за региона на
Коментари Харесай

Министър Петкова: Разглеждаме проекта АЕЦ „Белене“ като регионален за Югоизточна Европа

„ Проектът АЕЦ „ Белене “ е от стратегическо значение за района на Югоизточна Европа “. Това сподели енергийният министър Теменужка Петкова по време на XI-я Международен конгрес „ Атомекспо 2019 “, който се организира в гр. Сочи, Русия.

Освен до фирмите, показали първичен интерес към плана, покана за присъединяване в процедурата за избор на стратегически вложител е изпратена и до Република Северна Македония, Република Сърбия и Република Черна гора, разясни Петкова.

В рамките на визитата си в Русия енергийният министър беседва с министъра на нововъведенията и софтуерното развиване на Република Сърбия Ненад Попович. Двамата се сплотиха към нуждата да бъде стартирано съдействие сред България и Сърбия в региона на нуклеарната енергетика.

Българската страна срещна сръбските си сътрудници със идващите стъпки по процедурата за избор на стратегически вложител на АЕЦ “Белене ”.

Република Сърбия планува създаване на център за нуклеарна просвета, технологии и нововъведения, осведоми министър Попович. По време на срещата стана ясно, че сръбската страна демонстрира интерес да се запознае в елементи с плана за АЕЦ “Белене ”, който ще подтиква икономическото съдействие в района. Министър Попович акцентира, че неговата страна разчита на България да показа своя 40-годишен опит в сполучливото развиване на атомната енергетика.

Министър Теменужка Петкова беседва в Сочи и с Фредерик Леливър, старши вицепрезидент на френската компания „ Фраматом “. По време на диалога той удостовери, че компанията изготвя документи за присъединяване в процедурата за избор на стратегически вложител по плана „ Белене “.

След оповестяването й в средата на месец март, през май следва публикуването на документите в Официален вестник на Европейската комисия. В момента материалите се превеждат на всички двадесет езика на общността.

От датата на публикуването на обявата в Официален вестник тече период от 90 дни, в който претендентите могат да подадат нужната документи.

Според министър Петкова, индикативният период да бъде структуриран планът и да бъде определен стратегически вложител, е дванадесет месеца.

До половин година се чака и да бъде довършено лицензирането на избрани действия по плана, сподели още Петкова. По думите на Фредерик Леливър, сега френската компания прецизира обсега на дейностите, които би могла да извършва по плана „ Белене “.

Министър Петкова и Фредерик Леливър разискаха и създаването на пътна карта за съдействие в региона на нуклеарната енергетика сред България и Франция.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР