Продължителното седене, неудобните работни позиции, повтарящите се движения на ръцете

...
Продължителното седене, неудобните работни позиции, повтарящите се движения на ръцете
Коментари Харесай

Мускулно-скелетните увреждания са най-често срещаният здравен проблем при работещите - Здраве

Продължителното седене, неуместните работни позиции, повтарящите се придвижвания на ръцете и китките – това са единствено част от аргументите за мускулно-скелетните увреждания на голяма част от служащите в Европа.

Проблемът бе показан в детайли от вицепремиера и министър на труда и обществената политика в служебния кабинет Лазар Лазаров на национална конференция „ Здравословни работни места – облекчете товара “, оповестиха от Министерството на труда и обществената политика (МТСП).

Мускулно-скелетните увреждания остават най-често срещаният здравен проблем, обвързван с работата, в Европа. Именно по тази причина е належащо да се обединят напъните на всички заинтригувани страни за предварителната защита на болестта на работното място, съобщи Лазаров при започване на форума, проведен от МТСП в качеството на Национална фокусна точка на Европейската организация по сигурност и здраве при работа. Конференцията се провежда в границите на Европейската акция, отдадена на ръководството на рисковете и предварителната защита на мускулно-скелетните увреждания при работа.

В приветствието си министър Лазаров цитира данни от шестото Европейско изследване на изискванията на труд, което демонстрира, че милиони служащи в цяла Европа страдат от свързани с работата мускулно-скелетни увреждания, а трима от всеки пет служащи в Европейски Съюз се оплакват от сходни болести. Една трета от служащите с мускулно-скелетни увреждания и различен здравен проблем считат, че няма да могат да продължат да си правят работата до 60-годишна възраст. Това неизбежно понижава качеството на живот и потенциала им да работят, понижава конкурентоспособността на бизнеса и стопанските системи и способства за максимален дял от изгубените работни дни в Европейски Съюз, уточни министърът на труда и обществената политика.

Според Европейското изследване на предприятията за нови и зараждащи опасности за 2019 година (ESENER) най-често разпознатият рисков фактор за възникването на сходни проблеми в ЕС-27 е повтарящото се придвижване на ръцете или китките, което е регистрирано от 65 % от предприятията. Други опасности са продължителното седене (61 %), покачване или пренасяне на хора или тежки товари (52 %), времеви напън (45 %) и уморителни или мъчителни работни пози (31 %).

Работодателите в България също слагат мускулно-скелетните увреждания като причина за стопански загуби. Този здравословен проблем се подрежда на второ място по мярка на стопански загуби за обществото, бе оповестено през юни по време на национална конференция, проведена от Асоциацията на индустриалния капитал в България и Центъра за предварителна защита на здравето. Експертите по трудова медицина означиха, че е най-трудно да се стимулират хората сами да обръщат внимание на признаци на опорно-двигателния им уред. Те показаха още, че най-често проблемите стартират да се демонстрират с навършване на 40 години.

Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР