В бъдеще ИИ трябва да започне да мисли не само по-бързо, но и правилно – ръководителят на Intel
Продължават полемиките в границите на Световния стопански конгрес в Давос. Повечето от тях са отдадени на развиването на изкуствения разсъдък и новите технологии. По време на един от тях, изпълнителният шеф на Intel Пат Гелсингер приказва за това, по какъв начин вижда бъдещето на изкуствения разсъдък.
Той съобщи, че през идващите години разработчиците би трябвало освен да се стремят да образоват своите модели, само че и да схванат по какъв начин могат да бъдат употребявани, по какъв начин да ги трансферират от огромните дейта-центрове на всяко налично за потребителите устройство.
Говорейки по отношение на науката зад развиването на изкуствения разсъдък, Гелсингер напомни книгата на Даниел Канеман „ Мислене, бързо и постепенно “.
„ Сега всички AI-системи мислят бързо. Трябва да внесем мислене в AI и това е голяма област на проучване. Още преди 20 години мислехме по какъв начин да подобрим коректността на системите. Днес нашите системи халюцинират (дават погрешна информация). Утре, в случай че ги използваме необятно, те би трябвало да са прави. И по какъв начин да ги създадем освен бързи, само че и верни, е голяма област на проучване “ — сподели той.
Според Гелсингер, в случай че приказваме за метафората Периодични системи на детайли, към момента имаме да открием две трети от тях. И идващите 20-30 години ще бъдат изпълнени с невероятни научни открития.
По-рано участници в полемиката в Давос са декларирали, че интелектът на човечеството лимитира развиването на невронните мрежи. За да продължат да се развиват, би трябвало да им се разреши да опитват с външния свят.