Ето шестте искания на протестиращите миньори и енергетици към правителството
Протестиращите изготвиха лист от 6 претенции.
1. Осигуряване на дерогация на въглищните централи като сериозна инфраструктура на енергийната система за страната.
2. Незабавно осъществяване на решенията на Народното събрание от 31.01.2020 и 12.01.2023
3. Започване незабавно на разработване на енергийна тактика на Република България до 2050 година със наложително присъединяване на обществените сътрудници.
4. Отлагане на либерализацията на енергийния пазар за битови консуматори от януари 2026 година, до постигане на средноевропейски равнища на семействата в състояние на енергийна беднотия.
5. Прозрачност на процедурите по капиталовите планове и включване в Търговско предприятие на централите, мините и засегнатите общини в съответните райони с техните планове.
6. Категорично отпадане от Търговско предприятие на дружество за преработка на въглищните райони.
Синдикатите чакат покана за среща с депутати в Народното събрание през днешния ден или на следващия ден. Те упорстват, в случай че се стигне до съглашение под него да слагат подписите си представители на всички парламентарни групи.
Синдикатите и протестиращите служащи от Топлоелектрическа централа и мини “Бобов дол ” изготвиха и спомагателни претенции на районно ниво, с цел да прекратят акцията си.
1. Незабавно развиване на индустриална зона на територията освен на въглищните централи на Марица-изток, а и на територията на Перник и Кюстендил;
2. Ангажиране на огромни предприятия в осъществяване на капиталови решения, които да вземат участие във възобновяване и развиването на въглищните райони и тяхната промяна в конкурентни и привлекателни;
3. Преговаряне с Европейската комисия за обезпечаване на опция за потребление на газ като преходно гориво, както и в сходство с опциите за създаване на довеждащи инфраструктури за газ и водород в регион Кюстендил.