Продължаващият дебат относно културата на даване на бакшиши в Съединените

...
Продължаващият дебат относно културата на даване на бакшиши в Съединените
Коментари Харесай

Страната, в която бакшишът се счита за обида

Продължаващият спор по отношение на културата на предоставяне на бакшиши в Съединените щати се разпали още веднъж с неотдавнашната вест, че чиновниците в първия синдикализиран Apple Store в страната предлагат да се желаят бакшиши. Това провокира интензивна дискусия по отношение на културата на бакшиши в Северна Америка, която съгласно хората излиза отвън надзор.
 Япония и по какъв начин страната ще изпраща електрическа сила от космоса до Земята
Как Япония ще праща ток от космоса още през 2025 година

Живеем в бъдещето

Истината е, че културата на бакшишите е друга за другите страни. И в случай че в Съединени американски щати бакшишът не трябва да е под 10% от сметката, то в Испания доста рядко се остават бакшиши и в случай че се прави, нормално са доста дребни суми. Във Франция " service compris " значи, че бакшишът към този момент е включен в сметката. На други места, изключително в Източна Азия, неналичието на каквато и да е традиция за предоставяне на бакшиши е мотив за горделивост. А в Япония да вземем за пример не просто не е признато да се даваме бакшиши. Там даже се смята за засегнатост, в случай че го създадем.

Приетата мъдрост гласи, че Япония е нещо като аскетичен парадайс, където отпадъците са нечувани, несъвършенството е на респект и общественото схващане е издигнато до форма на изкуство. Не бива да се върви, до момента в който се яде, би трябвало да бъдем тихи в публичния превоз, не трябва да сочим с пръст, да си духаме носа на публични места и така нататък
 Снимка 625170

Това също е място, където даването на бакшиши не е просто извънредно - счита се за неловко и неудобно. И защото японците имат просвета на обслужване без бакшиш, това в действителност би трябвало да бъде изяснено на задграничния клиент със особено предизвестие, че в случай че дадем бакшиш, ще обидим индивида насреща. 

" Дори да се изясни на туристите, че в Япония не се дават бакшиши, някои хора към момента желаят да покажат своята признателност с пари. Но там това не работи ", споделя пред BBC Джеймс Мънди от основания в Обединеното кралство туроператор InsideJapan Tours.

" Обичайна процедура е хората да оставят пари на обслужващия личен състав в заведенията за хранене, след което да бъдат преследвани по пътя и да им бъдат върнати парите. Мнозина не могат да схванат, че хората правят работата си с горделивост и " беше вкусно " или " благодаря, че приготвихте ястието " им е задоволително. "
 Снимка 625169

Японското омерзение към бакшиша е осезаемо. Shokunin kishitsu, което се превежда като " майсторството ", минава през доста аспекти на японския живот и е философия, усъвършенствана от мнозина в промишленостите, насочени към туристите - от хотелски пиколо и продавачи на улична храна до готвачи на суши. Обслужването е обвързвано с вършенето на работа с горделивост и признателността най-често се демонстрира посредством похвали (за предпочитане на японски) или посредством реверанс.
 Защо Япония, Естония, Испания, Нидерландия и Финландия са най-хубавите страни за развъждане на деца
Кои са най-хубавите страни за развъждане на деца

Ето къде е най-добре да емигрираме, в случай че имаме дете

Но има едно изключение: в риоканите, обичайните къщи за посетители с татами в, туристите могат да оставят пари за накай ранг (носещия кимоно сервитьор, който подготвя храната), само че единствено когато е направено вярно. Бакшиш не се дава персонално, а се оставя с записка в особено украсен за задачата плик.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР