Продължаваме промяната“ (ПП) настоява парламентът да задължи Министерството на околната

...
Продължаваме промяната“ (ПП) настоява парламентът да задължи Министерството на околната
Коментари Харесай

„Продължаваме промяната“ алармира за мащабна сеч в земеделски земи

„ Продължаваме промяната “ (ПП) упорства Народното събрание да задължи Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да предприеме незабавни ограничения за ограничение на сечта в аграрни земи. Само в 15 общини през 2022 година е позволено обезлесяване на над 20 000 дка от всички над 50 000 дка в страната , се споделя в причините към плана за решение на Народно събрание. Това оповестиха от пресцентъра на " Продължаваме промяната ".

Тази информация е подкрепена с съответни сигнали за огромна сеч в аграрни земи в нарушаване на Закона за горите, както и за злоупотреби при използването на Закона за запазване на селскостопанското имущество, множеството от които са към този момент доказани от Изпълнителната организация по горите или нейните районни поделения. Сред посочените общини са Антоново, Стражица, Омуртаг, Угърчин, Ловеч, Мездра, Самоков, Петрич, Батак, Смолян, Пазарджик, Бяла, Средец, Чипровци и други

Установено е освен изсичане на гори в аграрни земи посредством противозаконни позволения от общините, само че и огромни злоупотреби и обири, прикривани посредством такива позволения.

„ Докато влагаме 60 млн. лева европейски средства по европейската Зелена договорка за основаване на нови гори върху повърхност от 13 000 дка за 5 години за справяне с климатичната рецесия, единствено през 2022 година е доближат рекорден размер от над 450 000 м3 дървесина (т.е. близо 7% от целия дърводобив в държавата), добита от аграрни земи “, сигнализира депутатът от Политическа партия Александър Дунчев. За съпоставяне през 2021 година от аграрни земи е добита 350 000 м3 дървесина, а през 2020 година – 330 хиляди м3.

Политическа партия желае Министерство на околната среда и водите да предложи съответни административни и нормативни ограничения за ограничение на сечта в аграрни земи. Те би трябвало да са съпроводени със съответните разбори за мащабите на казуса на национално ниво, за въздействието му върху околната среда и за компликациите, с които се сблъскват административните органи при контрола върху сечите на гори в аграрни земи, върху експедирането и превозването на дървесина, добита от тези сечи, и др.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР