Продължаваме промяната-Демократична България . Идеята е през това време парламентът

...
Продължаваме промяната-Демократична България . Идеята е през това време парламентът
Коментари Харесай

Конституционалисти: Допустима е отсрочка за връчване на мандата само за сформиране на кабинет

„ Продължаваме промяната-Демократична България ”. Идеята е през това време Народното събрание да одобри антикорупционните закони и едвам по-късно да се търси поддръжка за сформиране на кабинет. Според конституционалистите е възможно да се желае пролонгация в рационален период, само че единствено при изискване, че забавянето е за съставяне на болшинство за поддръжка на държавно управление, а не за осъществяване на законодателни промени.

Ситуацията към предлагането на ПП-ДБ може да стане още по-заплетена според от решението на Конституционния съд по жалбите против последните промени в главния закон, което се чака до края на месеца.

Колко може да бъде забавено връчването на втория мандат за сформиране на кабинет и при какви условия? Според конституционалистът Орлин Колев е възможно да бъде поискана пролонгация в рационален период, само че не за законодателни промени, а за търсене на поддръжка за сформиране на държавно управление.

“Първо, дали е конситуционосъобразно да бъде поискано от президента отлагане от връчване на мандата и в този случай е, да. Да, само че при изискване, че напъните са ориентирани точно към формиране на държавно управление, тъй като сме в процедурата точно по формиране на държавно управление, а не да бъдат осъществени други въпроси от живота на Народното събрание. Сами по себе си настояванията на ПП-ДБ, касаещи законодателната смяна, както и избора на омбудсман и на членове на антикорупционната комисия, са законни претенции, само че те могат да бъдат предмет на един различен диалог, който следва да се реализира в рамките на Народното събрание ”, съобщи Колев.

В този смисъл той дефинира като изненадващо предлагането им към президента и настояването им за отлагане на това съображение.

От ПП-ДБ са пресметнали, че за приемане на всички антикорупционни закони ще са нужни към 3 месеца. Според Орлин Колев обаче програмата е прекомерно амбициозна и може да отнеме доста повече време, с цел да се осъществя. И това няма по какъв начин да стане за сметка на конституционната процедура за съставяне на кабинет. По думите на Колев президентът може да забави процеса, само че не за осъществяване на парламентарна активност.

“Преди връчване на втория мандат Конституциято не планува експлицитен период, само че това не значи, че липсва период, този период е в границите на рационалното, а то се приема като нужните дейности, които следва да се извършат за реализиране на задачата, а задачата е формиране на държавно управление. Т.е. може да се даде известна пролонгация досега до който стане ясно че ще има парламентарна поддръжка или не, само че за бъдещо държавно управление, не за нещо друго ”, изясни конситтуционалистът.

Според него рационалният период е рационален, доколкото се упражнява от рационални хора.

Колев добави, че при очевидна неспособност политическите сили в това Народно заседание да образуват кабинет, президентът няма съображение да бави прекомерно връчването на втория и третия мандат. А в случай че Румен Радев се съгласи с концепцията на ПП-ДБ, това няма да дава отговор на Конституцията

“След като това решение е ексцентрично, то единствено по себе си излиза от полето на замисъла на член 79. След като сме изправени пред невъзможността да съставим държавно управление, тази неспособност не може да бъде санирана с каквото и да било ексцентрично, авангардно или каквото и да било предложение. Единственият рационален излаз от това състояние е предизвикателство на нови парламентарни избори ”, сподели Колев.

Що се отнася до главния закон в нашата страна, упованията са до края на месеца Конституционният съд да се произнесе по жалбите против измененията в Конституцията, които направиха ПП-ДБ, ГЕРБ и Движение за права и свободи. Според преподавателят по Конституционно право доцент Наталия Киселова има вид всички промени да бъдат анулирани на база нарушаване на процедурата.

“Има обосновка и при народните представители и при президента за нарушение на процедурата. Ако Конституционният съд се спре на преценка единствено за процедурата, то тогава можем единствено д да чакаме оповестяване на противоконституционност, заради нарушение на процедурните правила на целия Закон за изменение и допълнение на Конституцията ”, съобщи Киселова.

Възможно е обаче измененията да бъдат обсъждани текст по текст, с цел да се реши дали могат да бъдат правени не от Велико, а от Обикновено национално заседание. Според Киселова измененията при назначението на служебните кабинети, мандатността на Народното събрание и двойното поданство на депутатите са противоречиви точно на това съображение. Противоконституционност обаче може и да се откри и за редица от новите разпореждания.

А от това на какво съображение бъдат анулирани измененията, ще зависи по какъв начин ще наподобява Конституцията след решението на Конституционните съдии.

“Ако има оповестяване на противоконституционност заради особена процедура или незапознат орган, тогава сме в догадка на незначителност, съгласно Конституционна наредба. Решенията на Конституционен съд работят отсега нататък ”, съобщи Киселова.

Според нея, в случай че Конституционния съд анулира някои от наредбите, това ще се случи на точно на база на основанието, че е нарушена процедурата или че решенията не могат да бъдат взети от Обикновено Народно заседание, тъй като по този начин автоматизирано ще бъдат върнати старите текстове и ще се избегнат опциите за влизане на страната освен в политическа, само че и в конституционна рецесия.

Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР