“Продължаваме Промяната – Демократична България си поставя за цел да

...
“Продължаваме Промяната – Демократична България си поставя за цел да
Коментари Харесай

Христо Иванов: Има твърдения, че Калин Стоянов обслужва Пеевски!

“Продължаваме Промяната – Демократична България ” си слага за цел да спре Делян Пеевски в запазването на въздействието му в прокуратурата, правосъдната власт, регулаторите и службите. Това съобщи в ефира на „ БНР “ водачът на “Да, България ” Христо Иванов , съгласно който това е фундаментален въпрос за метода, по който ще продължи да съществува републиката.

“Въпросът е фундаментален не от моя позиция, а за всеки един жител. Моментът, в който тези органи могат да бъдат употребявани за политически бухалки, е доста покрай използването им за лишаване на бизнеси и репресиране на хора. Това е връщане към империята на страха, а идващото ѝ издание ще бъде доста по-брутално, в сравнение с сме го виждали до момента ” , предизвести Иванов. Той уточни още, че прокуратурата и ДАНС към този момент гневно се връщат назад в ролята на политически принадлежности .

“Големият въпрос на тези избори е дали ще продължим промените, или ще позволим на господин Пеевски да удържи своето въздействие в политическата система, регулаторите, правосъдната власт, службите и ще следим същите неща ” , съобщи политическият водач.

Според Иванов служебните министри на правораздаването и вътрешните работи са назначени, с цел да не бъде възпрепятствано пазаруването на гласове и с цел да се подсигури съюза на Пеевски с и.ф. основен прокурор Борислав Сарафов, чийто заместител Мария Павлова оглави правосъдното ведомство. Иванов упрекна отговарящия за Върховна прокуратура Сарафов в нарушаване на Конституцията поради срещите с и оказвания напън над Живко Коцев, който е обект на процесуални дейности от Софийска градска прокуратура.

“Това е нарушаване на Конституцията. То се случва точно, с цел да се резервира ролята на основния прокурор. Именно по тази причина заместител главният-прокурор е назначена за министър, с цел да нападна Закона за правосъдната власт и да спре промяната. Всичко това е, с цел да може господин Пеевски да резервира безконтролното си въздействие върху правосъдната система и да може да подсигури политическите си покупко-продажби ” , акцентира Иванов. Той окачестви като цинизъм и корист изказванията, че ПП-ДБ има свои министри в служебния кабинет на Димитър Главчев.

“Не сме имали даже един диалог с Главчев – за разлика от Пеевски и Борисов мога да го заявя отговорно. Главчев до такава явна степен е под директните наставления на Пеевски, че не виждам кой и с какво парламентарно болшинство би го преизбрал като министър председател ” , сподели Иванов в отговор на въпрос на водещия. Според него служебният министър-председател е посочил некадърност да бъде самостоятелен, което поражда въпроса дали би могъл законно да се завърне на поста си като ръководител на Сметната палата.

Лидерът на “Да, България ” риторично попита за какво президентът Румен Радев е заел позиция по проблема с външния министър , само че отхвърля да разяснява шефа на Министерство на вътрешните работи, който би трябвало да подсигурява провеждането на почтени и неутрални избори. Той подсети, че Радев безмълвно е позволил в състава на служебното държавно управление да влезе и представител на прокуратурата.

“Има изказвания, че Калин Стоянов обслужва Пеевски. Има извънредно огромно напрежение към неговата роля и това бе един от мотивите да се стигне до актуалната политическа рецесия. Как по този начин индивидът в центъра на политическата рецесия може да бъде част от безпристрастен кабинет и то на позиция с директно отношение към провеждането на изборите? Има договорка и това е безусловно явно от изборния метод, по който се работи ” , разяснява Иванов.

Той акцентира, че групировката му ще продължи да се бори с едноличните и безконтролни центрове на власт към Пеевски или президентската институция, която дължи отговори за скандалния контракт с “Боташ ”.

“Трябва целеустремено като общество да бягаме от моделите, които разрешават централизация на власт и да вървим към модели, които разрешават шерване и баланс сред разнообразни политически сили, тъй че никой да не може да държи ножа и хляба или бухалката и парите, с цел да може еднолично да взима решения. Само тогава никой няма да може да командва медиите и жителите ще бъдат свободни. Разделението на управляващите е достижение на цивилизацията. Ако някой желае български Путин, това си е негова работа ” , заключи Иванов.

Калин Стоянов няма да назначава нов основен секретар на Министерство на вътрешните работи

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР