Коцев за "Баба Алино": В началото на 2025 г. незаконните постройки бяха 15, големият бум е след март
Продължава търсенето на отговор на въпросът чия е отговорността за издигнатия комплекс в местността " Баба Алино " край " Златни пясъци " и законни ли са постройките. Днес се чака компанията строител да даде брифинг пред медиите. Община Варна ще издаде в най-кратки периоди актове за срутване на незаконното строителство в местността " Баба Алино ", даде обещание кметът на Варна Благомир Коцев. Според него се касае за огромна скица, осъществена поради бездействието на доста институции.
Прочетете още
Коцев разгласи, че строителството е почнало още при предходното ръководство на ГЕРБ. От ГЕРБ показаха, че директната отговорност за контрола над противозаконното строителство е само на кмета и няма по какъв начин да трансферира виновността на други институции или на предходното ръководство. От Министерство на вътрешните работи оповестиха, че ревизират дейностите на община Варна по проблема.
“Проверката сега тече. Тя би трябвало да завърши през днешния ден и резултатите да ми бъдат показани. Междувременно данните, които излизат от нея, сочат към редица дейности, осъществени обратно във времето. Както през вчерашния ден беше упоменато на сесията на Общинския съвет, където бяха показани събитията от 2023 година, още тогава е имало съществени данни за строителство в тази територия. Всъщност фотосите и видеата с метаданни от октомври 2023 година демонстрират към този момент налични постройки — подготвени къщи и други здания в развой на строителство с основи, арматура и бетонни плочи ”, изясни пред БиТиВи Благомир Коцев.
„ Към този миг, за който приказвам — 2023 година, когато към този момент е текло строителство — са били издадени удостоверения за толерантност от регион „ Приморски “ по време на предходната администрация. Те на процедура са довели до „ узаконяването “ на 21 здания. Става дума за три удостоверения за толерантност, които удостоверяват, че тези 21 здания са били налични на територията преди 2001 година. Очевидно това не е по този начин, защото постройките, които виждаме и по фотосите, и сега, са нови и издигнати през последните няколко години “, добави той.
" Има спомагателни удостоверения, които касаят територии отвън „ Баба Алино “, само че самите те са издадени по метод, по който да се отнасят за постройки в „ Баба Алино “. Тоест има и имитация на документи, което сигурно е обект на инспекция от прокуратурата. Знам, че и в предишното е имало такива инспекции, само че те са завършили без резултат ", уточни Коцев.
Грандиозното строителство обаче стартира през 2024 година. Видяхме го и на Гугъл Maps още през октомври. Димо Гяуров за “незаконния град ”: Всички във Варна знаеха. Изключено е институциите да не са По мои груби сметки там са вложени не по-малко от 150 милиона евро, акцентира той " Първата инспекция, която прави регион „ Приморски “, е през юни 2024 година. Ние влизаме в тази администрация в края на 2023 година, шест месеца по-късно към този момент има сигнали и регионът реагира, като открива нелегално строителство. Следват още три инспекции — общо четири.
През март 2025 година е направена още една инспекция, към този момент дружно с огромна община, когато и аз съм наясно, че там върви строителство. Към оня миг са открити 15 противозаконни постройки. Веднага са стартирани процедури по сформиране на документи и протоколи за определяне на нелегално строителство ", изясни Благомир Коцев.
Първите актове за нелегално строителство са издадени през септември 2025 година. " Следват още две инспекции — през март и май тази година, когато към този момент персонално наблюдавам процеса. Стига се до още осем акта за нелегално строителство. В момента текат последващите стъпки, които ще доведат и до заповеди за срутване ", уточни кметът на Варна.
" Всички тези актове подлежат на обжалване. Те би трябвало да бъдат връчени на притежателите, а в това време собствеността е сменяна. Първоначално е бил вложителят, а след продажбите новите притежатели също би трябвало да бъдат известени ", добави той. " Документално строителството е спирано, само че физическото прекъсване изисква достъп и наличие на полиция. През миналата година са подхванати редица дейности за прекъсване на строителството, само че съдействието от държавните институции не беше изключително огромно. Знаете, че шест месеца не бях във физическа опция да извършвам отговорностите си и да проследя в елементи какво се случва. От тази година обаче стъпките са доста дейни ", съобщи Благомир Коцев.
" Твърде късно разбрах, че строителният надзор на общината не е допускан до цялата територия. Тук приказваме за терен от 100 декара, който мъчно се обгръща. Всеки обект би трябвало да бъде разказан поотделно и за всеки би трябвало да бъде публикуван съответният акт. Това изисква съответна логистика и организация ", уточни кметът на Варна.
" В началото на 2025 година са открити 15 противозаконни постройки. Големият взрив на строителството става след март 2025 година. Знаете какви бяха събитията тогава. След завръщането си наблюдавах персонално процеса, с цел да може през март да стартираме доста по-ускорени дейности. Именно те доведоха до сегашната акция, тъй като никоя държавна институция до момента не беше излязла обществено с тази информация ", съобщи още той.
Прочетете още
Коцев разгласи, че строителството е почнало още при предходното ръководство на ГЕРБ. От ГЕРБ показаха, че директната отговорност за контрола над противозаконното строителство е само на кмета и няма по какъв начин да трансферира виновността на други институции или на предходното ръководство. От Министерство на вътрешните работи оповестиха, че ревизират дейностите на община Варна по проблема.
“Проверката сега тече. Тя би трябвало да завърши през днешния ден и резултатите да ми бъдат показани. Междувременно данните, които излизат от нея, сочат към редица дейности, осъществени обратно във времето. Както през вчерашния ден беше упоменато на сесията на Общинския съвет, където бяха показани събитията от 2023 година, още тогава е имало съществени данни за строителство в тази територия. Всъщност фотосите и видеата с метаданни от октомври 2023 година демонстрират към този момент налични постройки — подготвени къщи и други здания в развой на строителство с основи, арматура и бетонни плочи ”, изясни пред БиТиВи Благомир Коцев.
„ Към този миг, за който приказвам — 2023 година, когато към този момент е текло строителство — са били издадени удостоверения за толерантност от регион „ Приморски “ по време на предходната администрация. Те на процедура са довели до „ узаконяването “ на 21 здания. Става дума за три удостоверения за толерантност, които удостоверяват, че тези 21 здания са били налични на територията преди 2001 година. Очевидно това не е по този начин, защото постройките, които виждаме и по фотосите, и сега, са нови и издигнати през последните няколко години “, добави той.
" Има спомагателни удостоверения, които касаят територии отвън „ Баба Алино “, само че самите те са издадени по метод, по който да се отнасят за постройки в „ Баба Алино “. Тоест има и имитация на документи, което сигурно е обект на инспекция от прокуратурата. Знам, че и в предишното е имало такива инспекции, само че те са завършили без резултат ", уточни Коцев.
Грандиозното строителство обаче стартира през 2024 година. Видяхме го и на Гугъл Maps още през октомври. Димо Гяуров за “незаконния град ”: Всички във Варна знаеха. Изключено е институциите да не са По мои груби сметки там са вложени не по-малко от 150 милиона евро, акцентира той " Първата инспекция, която прави регион „ Приморски “, е през юни 2024 година. Ние влизаме в тази администрация в края на 2023 година, шест месеца по-късно към този момент има сигнали и регионът реагира, като открива нелегално строителство. Следват още три инспекции — общо четири.
През март 2025 година е направена още една инспекция, към този момент дружно с огромна община, когато и аз съм наясно, че там върви строителство. Към оня миг са открити 15 противозаконни постройки. Веднага са стартирани процедури по сформиране на документи и протоколи за определяне на нелегално строителство ", изясни Благомир Коцев.
Първите актове за нелегално строителство са издадени през септември 2025 година. " Следват още две инспекции — през март и май тази година, когато към този момент персонално наблюдавам процеса. Стига се до още осем акта за нелегално строителство. В момента текат последващите стъпки, които ще доведат и до заповеди за срутване ", уточни кметът на Варна.
" Всички тези актове подлежат на обжалване. Те би трябвало да бъдат връчени на притежателите, а в това време собствеността е сменяна. Първоначално е бил вложителят, а след продажбите новите притежатели също би трябвало да бъдат известени ", добави той. " Документално строителството е спирано, само че физическото прекъсване изисква достъп и наличие на полиция. През миналата година са подхванати редица дейности за прекъсване на строителството, само че съдействието от държавните институции не беше изключително огромно. Знаете, че шест месеца не бях във физическа опция да извършвам отговорностите си и да проследя в елементи какво се случва. От тази година обаче стъпките са доста дейни ", съобщи Благомир Коцев.
" Твърде късно разбрах, че строителният надзор на общината не е допускан до цялата територия. Тук приказваме за терен от 100 декара, който мъчно се обгръща. Всеки обект би трябвало да бъде разказан поотделно и за всеки би трябвало да бъде публикуван съответният акт. Това изисква съответна логистика и организация ", уточни кметът на Варна.
" В началото на 2025 година са открити 15 противозаконни постройки. Големият взрив на строителството става след март 2025 година. Знаете какви бяха събитията тогава. След завръщането си наблюдавах персонално процеса, с цел да може през март да стартираме доста по-ускорени дейности. Именно те доведоха до сегашната акция, тъй като никоя държавна институция до момента не беше излязла обществено с тази информация ", съобщи още той.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




