Мая Илиева: Вместо да решават проблемите ни, институциите се опитват да ни заместват с болногледачи
Проблемите в бранш " Здравеопазване “ са безпределно доста, само че най-големият измежду тях е неоценяването на специалността на здравната сестра, ниското възнаграждение, неприятните условия на труд и неналичието на чуваемост от страна на институциите. Това съобщи в предаването " България, Европа и светът на фокус “ на Радио ФОКУС ръководителят на Синдиката на българските медицински експерти Мая Илиева във връзка Световният професионален празник на медицинските сестри.
По думите ѝ специалността към този момент е " изчезваща “, защото младите фрагменти нямат мотивация да се образоват и да остават в България. " За да стане специалността ни уважавана, би трябвало да има обезпечен от страната най-малък предел, който да бъде старт за младите експерти. В момента неквалифицирани специалности оферират доста по-добри условия “, уточни Илиева в изявление пред Цоня Събчева.
Тя акцентира, че статутът на лечебните заведения като търговски сдружения трансформира пациентите в " оборот “, а медицинските сестри – в елементарна численост за попълване на графици. " Вместо да вземат решение проблемите ни, институциите се пробват да ни заместват с болногледачи и здравни асистенти, които нямат здравно обучение. Пациентите постоянно не знаят кой ги обслужва “, сигнализира синдикалният водач.
Според Илиева в системата има недостиг от към 30 000 медицински сестри. " Ниските заплати ни принуждават да работим на по две или три места. Така ние поддържаме графиците на няколко лечебни заведения по едно и също време, само че това е за сметка на качеството на грижата и на нашето здраве “, изясни тя и добави, че съгласно новите стандарти една сестра би трябвало да се грижи за до 8 пациенти, а сега постоянно обслужва по 30-40 души на дежурство.
Мая Илиева съобщи, че медицинските експерти чакат от новото държавно управление и парламент политическа отговорност и съответни законодателни промени. " Преди рухването на предходния кабинет имаше диспути в Здравната комисия за обвързване на нашите заплати със междинната работна заплата за страната. Надяваме се тези диалози да продължат “, сподели тя.
Председателят на СБМС беше безапелационна, че в случай че не се реализира консенсус, съсловието е готово за нови митинги. " Колегите няма какво да губят. Ако няма действителна смяна, още веднъж ще ни видите в палаткови лагери пред институциите “, заключи Мая Илиева.
По думите ѝ специалността към този момент е " изчезваща “, защото младите фрагменти нямат мотивация да се образоват и да остават в България. " За да стане специалността ни уважавана, би трябвало да има обезпечен от страната най-малък предел, който да бъде старт за младите експерти. В момента неквалифицирани специалности оферират доста по-добри условия “, уточни Илиева в изявление пред Цоня Събчева.
Тя акцентира, че статутът на лечебните заведения като търговски сдружения трансформира пациентите в " оборот “, а медицинските сестри – в елементарна численост за попълване на графици. " Вместо да вземат решение проблемите ни, институциите се пробват да ни заместват с болногледачи и здравни асистенти, които нямат здравно обучение. Пациентите постоянно не знаят кой ги обслужва “, сигнализира синдикалният водач.
Според Илиева в системата има недостиг от към 30 000 медицински сестри. " Ниските заплати ни принуждават да работим на по две или три места. Така ние поддържаме графиците на няколко лечебни заведения по едно и също време, само че това е за сметка на качеството на грижата и на нашето здраве “, изясни тя и добави, че съгласно новите стандарти една сестра би трябвало да се грижи за до 8 пациенти, а сега постоянно обслужва по 30-40 души на дежурство.
Мая Илиева съобщи, че медицинските експерти чакат от новото държавно управление и парламент политическа отговорност и съответни законодателни промени. " Преди рухването на предходния кабинет имаше диспути в Здравната комисия за обвързване на нашите заплати със междинната работна заплата за страната. Надяваме се тези диалози да продължат “, сподели тя.
Председателят на СБМС беше безапелационна, че в случай че не се реализира консенсус, съсловието е готово за нови митинги. " Колегите няма какво да губят. Ако няма действителна смяна, още веднъж ще ни видите в палаткови лагери пред институциите “, заключи Мая Илиева.
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




