Проблемите пред строителния бранш, идеи за тяхното разрешение, полезна информация

...
Проблемите пред строителния бранш, идеи за тяхното разрешение, полезна информация
Коментари Харесай

КСБ: Преди да купите жилище, проверете строителя в регистъра на Камарата

Проблемите пред строителния отрасъл, хрумвания за тяхното позволение, потребна информация за имотния пазар и препоръки за тези, които възнамеряват да влагат в лично жилище – всички тези тематики разяснява ръководителят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев.

 

Ето и неговите отговори на наболели въпроси:

Инж. Терзиев, разгласяват се разнообразни изследвания за положението на имотния пазар у нас. Какво действително е то?

Цените на парцелите се дефинират не от строителите, а от вложителите, които финансират плана. По принцип най-скъпата част в един парцел е неговата локация. Така че цените на топ местоположения няма по какъв начин да тръгнат надолу. Пазарният принцип е, че до момента в който има търсене, ще има и предложение. А имотният сегмент работи извънредно по пазарни правила.

Какви са трендовете за цените на парцелите у нас през 2024 година - ще падат или ще се покачват?

Не желая да се наемам с безапелационна прогноза – въпреки всичко за това има профилирани браншови структури като Националната асоциация на строителните бизнесмени. Както към този момент споделих, местоположението е най-важният съставен елемент в цената на една договорка. Не изключвам парцелите на не толкоз положителни места да отбележат прочут спад.

Искам да обърна внимание на читателите ви на нещо значимо, за което съгласно мен нямат задоволително информация. Инвестицията в жилище е сериозна. За множеството българи тя е значима крачка и изплащането на ипотека ги съпътства през по-голяма част от дейния им живот. Нека преди да вземат решение, да ревизират строителната компания, която извършва градежа. Това може да им спести доста главоболия след това. Какво имам поради? КСБ поддържа и актуализира на годишна база единствения у нас указател на компаниите, които имат право да работят в сектора и са с потвърден опит, личен състав, потенциал и така нататък Пълното му име е Централен професионален указател на строителя (ЦПРС) и в него, според Закона за Камарата на строителите, подлежат на регистриране всички, които градят над 100 кв. м. Без документ от регистъра – а аз персонално като ръководител на УС на КСБ подписвам всичките над 6000, компаниите не могат да упражняват активност. Към момента в регистъра има вписани 6813 компании, от които 54 са задгранични юридически лица от целия свят.

Регистърът има обществена част, информацията в нея е разпределена по области, тъй че всеки може да влезе онлайн и изцяло свободно и гратис да направи инспекция за историята на компанията, какви обекти е изпълнявала, какъв брой личен състав има и прочие Адресът онлайн е register.ksb.bg. Може да се влезе и през уеб страницата на КСБ. Колегите са се постарали информацията да е прегледно подредена за облекчение на жителите. Целта е хората да могат да придобият визия за компанията, която ще извършва тяхното жилище, да вземат осведомено решение и умерено да създадат инвестицията си. Регистърът на КСБ е най-важният инструмент за изсветляване на сектора и информацията е в помощ на хората.

Каква е Вашата оценка за изминаващата 2023 година? Какво отчитате като максимален триумф за строителния отрасъл и в кои посоки нещата не се развиват по най-хубавия метод?

За страдание към този момент трета година строителният бранш минава през извънредно сложен интервал при обектите, предоставени от страната или общините. Знаете, че материалите нарастнаха стремглаво, последва инфлация, войната в Украйна, а признатата през 2022 година от служебно държавно управление методика за индексация не проработи в цялост. В някои браншове – като ВиК да вземем за пример, проблемите занапред ще изплуват. И поради някои неправилни управнически решения пострадали ще са хората. Предупреждаваме за рисковете от дълго време, нека в последна сметка се вземат ограничения и опасенията ни като това за скок в цената на водата да не се осъществен. Но в случай че се стигне до противен сюжет, виновността няма да е на строителните компании, които не стопираха работата по обектите, макар че има неизплатени разноски.

И защото в последно време е все по-актуално да се вършат съпоставения с Румъния и с нейното позитивно развиване ще попитам: знаете ли, че в северната ни съседка индексацията от дълго време беше направена, и то няколко пъти, работата на сектора не е срещала никакви пречки, а строителството е оповестено за предпочитан бранш за 10 години със серия облекчения за бизнеса? И положителният резултат е налице. А какво се случи в България? Процесите вървят мъчно. При обектите с обществени възложители нещата не се позволяват елементарно. Още когато стартира повишаването преди три години, доста от фирмите взеха големи заеми, с цел да не стопират да работят по предоставените обекти, а в този момент страната не им ги разплаща в цялост. За нас нещата са елементарни – има ясни данни за повишаването, те са от надеждни източници като Национален статистически институт и Евростат, има утвърдена от държавното управление формула, по която се счита - публичният интерес няма да бъде оскърбен при индексирането. Държавата или заплаща за осъществената работа, или – в случай че възложителят няма задоволително средства, което е допустимо и разбираемо, договорът се приключва без наказателна клауза за изпълнителя. Това е.

През последните месеци се усеща воля за нормализиране на работата на сектора – и от страна на Министерство на регионалното развитие, и на депутатите в районната комисия на Народното събрание. Отрасълът е „ на мускули “ от години и има потребност от глътка въздух, с цел да проработи на цялостни обороти още веднъж. Предстоят нови огромни обекти, нови оперативни стратегии, Национален проект за възобновяване и резистентност, саниране, общински планове – като виновен бизнес, строителите ще се активизираме оптимално. Но е значимо да работим в дух на партньорство и доверие. Няма да се уморя да го дублирам – всички имат интерес от постоянен строителен бранш, който обезпечава претовареност и положително възнаграждение на хората си. Устойчива обществена политика се прави с налозите от работещ бизнес. Затова най-големи ще са изгодите за обществото, което ще получи дълго чаканите обекти, а през приходите от налози в държавната хазна – и обществени богатства.

Какви са упованията Ви за идната година? С какви провокации би трябвало да се справите?

Да си пожелаем 2024 година да е по-добра от предходните. В бюджета е заложена амбициозна финансова стратегия – нека страната и общините съумеят да я осъществят в оптимален размер. Защото през последните години сме очевидци точно на такава тревожна наклонност - огромна част от плануваните финансови разноски остават неизползвани по разнообразни аргументи. А това въздейства негативно както на качеството на живот на жителите, по този начин и на развиването на редица браншове, в това число и строителството.

Какво е нужно да се усъвършенства в бранша?

В КСБ не сме спирали да работим за това. Ще ви дам два образеца. Първо - в ход е преход към цифрова промяна в бранша. Камарата на строителите, дружно с сътрудници от други сектори, научните среди и бизнеса сътвори Европейски дигитален иновационен хъб в строителството. Амбициозната ни цел е да подготвим компаниите и администрацията, заети с процедурите в строително-инвестиционния развой, да ги правят цифрово. И защото тези артикули са скъпи, хъбът, който се обитава в КСБ, ще ги образова да работят с тях преди да решат в кои да влагат.

Вторият ми образец е обвързван със стягане на вътрешнобраншовия надзор, усилване на битката със сивата стопанска система в бранша и повишение на нетърпимостта към неточните компании, които с държанието си уронват престижа на цялата колегия. Това е и една от главните цели в работата на КСБ. Затова на последното си Общо заседание в края на ноември приехме нов Кодекс за професионална нравственос на строителя, който заменя до момента настоящия. В него по-ясно са написани етичните правила, които строителите следва да съблюдават.

Засилва се ролята на Комисията по професионална нравственос към камарата. Тя ще работи като посредник в сектора за непринудено споразумяване на разногласия след обективно изясняване на всеки проблем. Ако обаче медиацията не е допустима, комисията ще указва на страните законовите благоприятни условия за споразумяване на разногласието по правосъден ред. Ако откри данни за вероятно закононарушение, комисията е длъжна да сезира способените държавни контролни органи. При установено тежко нарушаване на кодекса, открито със правосъдно решение, комисията ще предлага на Централния професионален указател на строителя да заличи регистрацията на съответната компания. Което значи, че тя ще бъде принудена да спре да работи в областта на строителството.

Правителството направи промени в методиката за индексиране на договорите, предоставени от страната и общините. Ще решат ли тези промени проблемите в строителния отрасъл?

За страдание, те не вземат решение проблемите в цялост. Нека да забележим по какъв начин ще проработи обновената методика – тя въпреки всичко е стъпка в вярната посока. Но остават нерешени въпроси, за които наподобява ще са нужни промени в законодателството. Надяваме се те да се случат бързо и депутатите да реализират единодушие. От наша страна има подготвеност да обсъдим кои законодателни решения ще са работещи.

 

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР