Проблемите могат да бъдат решавани на две нива – или

...
Проблемите могат да бъдат решавани на две нива – или
Коментари Харесай

Конституционни промени срещу лепкавото безвремие и Осемте джуджета. Накъде със съдебната власт?

" Проблемите могат да бъдат решавани на две равнища – или през промени в Конституцията, или през промени в законодателството. Моето мнение е, че би трябвало да се поставят старания за промени на разпоредбите през закона, без значение дали ще е устройственият или процесуалните закони. "

Това съобщи през днешния ден ръководителят на Народното събрание доцент доктор Наталия Киселова в изявление по време на полемика на тематика " Оттук накъде със правосъдната власт? “, проведена от Български институт за правни начинания (БИПИ).

Тя уточни три съществени казуса в системата - материалните условия за работа, състезанията и командироването, плюс качеството на законодателството.

Аз съм последовател на тези дребни стъпки, които могат да трансформират в бъдеще, само че би трябвало да са в вярната посока и не би трябвало да вършим конституционни или законови промени, с цел да бъдат те част от нашия пиар, а би трябвало да бъдем със съзнанието, че законите се пишат най-малко година напред. Не може всеки месец да вършим процедура за законодателна смяна, уточни Киселова.

" Концепцията за правосъдна власт през годините значително се промени, най-много в областта на наказателното правораздаване. Всички знаем, че пет от шестте ремонти в Конституцията имаха за обект правосъдната власт. Трудно можем да кажем, че всички те бяха сполучливи. Последната беше обект и на парламентарен надзор, като основна част беше оповестена за противоконституционни ", напомни председателката на Народно събрание, представена от Българска телеграфна агенция.

Наталия Киселова увери, че напъните на Народното събрание ще бъдат за това да се обновят всички органи, които са с изминал мандат. Постепенно ще се одобряват процедурни правила и ще се поставят старания за тяхното възобновяване, уточни тя. 
Румен Радев: Реформаторският порив бе посърнал
Преди нея президентът Румен Радев - също специфичен посетител на форума, разгласи:

" Апелирам всички вас, както и виновните държавни институции, въз основата на немалкото информация за тези случаи, да се подхващат безапелационни дейности против политическото и олигархично въздействие върху правосъдната система. "

На събитието присъстваха и представители на правосъдната власт, народни представители и специалисти.

По думите на Радев новосформираният парламент и държавно управление би трябвало да одобряват доста съществено тази задача, както и идните кадрови назначения в правосъдната власт.

„ Ще стартира с един добре прочут откъс: „ По делата им ще ги познаете “. Ще си разреша да го преразказвам: „ По страховете им ще ги познаете “. В момента, в който одобрих поканата да вземам участие в този конгрес, настана същинска нервност измежду средите, които се усещат удобно в статуквото на правосъдната власт. За които мрежата на „ Нотариуса “, задушевната атмосфера на „ Осемте джуджета “ и лепкавото безвремие, обхванало компактно делото за КТБ, както и изборното правораздаване, са витално нужният поръчител за облагодетелстване и безотговорност “, сподели президентът пред участниците на форума. 

Той поздрави уредниците и акцентира, че страната ни се нуждае от „ тежък и прям “ диалог по тематиката, с цел да се придвижи напред със приемливи резултати.

„ Като изключим постоянно настоящата тематика и въпроса за това кой ще бъде основният прокурор, тематиката като че ли загуби публичен и политически интерес след анулацията на последните конституционни ремонти. Но това не значи, че фундаменталното значение за жителите и страната е отпаднало. Напротив, проблемите на правораздаването не престават да интересуват живо българите и задграничните вложители “, счита президентът. 

„ Реформаторският порив бе посърнал, в това число и с присъединяване на самите реформатори, тъй като се оказа, че са имали други по-важни цели, в сравнение с лелеяната правосъдна промяна, около която си проправяха път към властта няколко генерации политици “, акцентира президентът, представен от Българска телеграфна агенция.

Съдия № 1, председателката на ВКС Галина Захарова разгласи, че основата на правовата страна е правосъдната самостоятелност.

" Целта на правосъдната промяна е ефикасен и обективен развой. Ключовите думи, които всички желаят да чуят от нас, са бистрота, професионални умения, познаване на закона, предвидимост, правна сигурност, експедитивност, бързина, еднообразно приложение на закона. Всичко това са цели, които са постижими, в това число и към сегашния миг, с рационални обособени ограничения, уточни Захарова.

Правосъдието се реализира от хора за хората. Нито една от тези цели не може да бъде реализирана без самостоятелен и неутрален съд, сподели тя пред участниците на форума. 

Недоученият може да се научи, бавният арбитър може да бъде порядъчен, само че в случай че съдията е предразположен на напън или изкушения, правораздаване не може да има ", добави още ръководителят на Върховен касационен съд.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР