Проблемът със сградата на Пловдивската опера е със сериозна давност.

...
Проблемът със сградата на Пловдивската опера е със сериозна давност.
Коментари Харесай

Сграда за Операта и цялата администрация на едно място


Проблемът със постройката на Пловдивската опера е със сериозна отминалост. През годините бяха стартирани редица хрумвания и оферти, само че за жалост за нито една от тях не се откри нужния публичен консенсус, който да докара до практическа реализация. Оказа се, че намирането и отреждането на подобаващ терен среща непреодолими компликации.

Това написа претендентът за кмет от „ Съединени за Пловдив “ Славчо Атанасов в персоналния си профил в обществената мрежа.

Според него , подобаваща зала с прилежаща инфраструктура в Пловдив имаме . И това е постройката на бившия  Партиен дом, която е относително нова, и в нея има извънредно добра концертната зала с потенциал от над 500 седящи места, ситуирани амфитеатрално и с отлична звучност – изискване,  безусловно наложително за оперна зала.

С немного средства могат да се обособят всички нужни условия за действие на опера – репетиционни, гримьорни, дълбочинен отвор и джобове на сцената, както и наложителния административен бранш. Спокойно може да се развие и независима балетна зала и по този начин постройката на някогашния Партиен дом да заживее нов живот напълно в полза на културата на Пловдив. И освен това – постройката се намира в идеалния център на Пловдив, което е съвършено място за Пловдивска опера от логистична гредна точка..

За да започва работата по промяна на постройката е  нужно решение на Общински съвет – Пловдив, след координиране с Министерство на културата.

Идеята е община Пловдив да даде на страната своята половина от собствеността на постройката на страната, а тя пък да доплати за ремонта на Хуманитарната гимназия.

В момента, в една част на Партийния дом е ситуирана администрация на Община Пловдив. Изключително удачно е цялата администрация на Община Пловдив да се събера на едно място, което ще увеличи административния й потенциал и ще бъде  огромно облекчение на жителите, които няма да обикалят половината град, когато имат нужда от административна услуга или активност.

Подходяща постройка за общинската администрация е постройката на Българска народна банка на Малката основна . Тя е със сериозен потенциал – повече от 5 000 кв.м. разгъната повърхност и там умерено може да бъде настанена цялата администрация и ръководство на Община Пловдив. За повсеместен ремонт има даже и координиран план с НИНКН. Със спестените от Хуманитарна гимназия пари, Общината може да трансформира историческата на някогашната банка в същинско архитектурно украшение и да настани цялата си администрация под един покрив.

За страдание, Пловдив е единственият огромен регионален град, където администрацията е толкоз разпиляна и този въпрос би трябвало незабавно да се реши, споделя Славчо Атанасов. Затова си заслужава да се работи – и то бързо,  по този самобитен бартер с страната. Не бива да се отсрочва повече нито казусът с Пловдивската опера, нито казусът с разхвърляната и разпиляна администрация и ръководство на Община Пловдив.
Източник: plovdiv-online.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР