Проблемът с липсата на питейна вода в редица населени места

...
Проблемът с липсата на питейна вода в редица населени места
Коментари Харесай

Работната среща в Министерския съвет обсъжда критичното безводие в страната

Проблемът с неналичието на питейна вода в редица обитаеми места влиза за незабавно разискване в Министерския съвет. Властите провеждат работна среща за намиране на излаз от тежката обстановка. По последни данни **близо 15 хиляди души са наранени от режим на водата** в страната.

Анализите на институциите демонстрират, че **ситуацията е най-тежка в Търговище и Велико Търново**. Жителите на тези области се сблъскват с ежедневни ограничавания в зареждането. Кризата визира както огромни градове, по този начин и по-малки обитаеми места. Основният фокус на срещата е идентифицирането на най-критичните точки в страната.

Експертният разбор сочи, че **остарялата водопреносна мрежа е един от главните проблеми** за бранша. Голяма част от инфраструктурата не е обновявана от десетилетия. Данните разкриват, че **около 2/3 от тръбите са азбестоциментови** и са с изминал експлоатационен период. Тези уреди са извънредно амортизирани и водят до големи загуби на запас. Повече за положението на мрежата може да научите в материала 64% от ВиК тръбите като решето.

Допълнителни 14% от водопроводната мрежа в страната са построени от стоманени тръби. Те са мощно податливи на разяждане, което провокира непрекъснати течове и повреди. На доста места в България липсват и задоволително нови водоизточници. Това в допълнение усложнява обезпечаването на постоянно водоподаване за популацията.

В началото на месеца министър Шишков направи значимо изказване пред народните представители. Той акцентира, че частичните поправки към този момент не са задоволителни за справяне с рецесията. Според него е нужна цялостна тактика за възобновяване на ВиК бранша.

трайното решение на казуса с безводието в страната минава през огромна замяна на амортизираната водопроводна мрежа.

Държавната власт към този момент подхваща ограничения за подкрепяне на най-засегнатите региони. В някои случаи се постанова обезпечаване на различни доставки на питейна вода. Пример за такива дейности е моментът, в който държавното управление отпуска бутилирана вода за Плевен и Свищов. Тези ограничения обаче са единствено краткотрайни до намирането на дълготрайно техническо решение.

Работната среща в Министерския съвет ще прегледа и финансовите благоприятни условия за огромни поправки. Обсъждат се съответни капиталови планове за замяна на най-старите тръбопроводи. Министър Шишков упорства за съгласуваност сред министерствата и локалните ВиК сдружения. Целта е да се понижат загубите по мрежата и да се подсигурява сигурност за потребителите. Инфраструктурните проблеми остават най-голямото предизвикателство пред естественото водоподаване в България.

Източник: paragraph.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР