Приятелски съвет към слушателите – използвайте последната зима, в която

...
Приятелски съвет към слушателите – използвайте последната зима, в която
Коментари Харесай

Красимир Манов: Отоплението на ток тази зима би било добър избор

Приятелски съвет към слушателите – използвайте последната зима, в която клиентите ще могат да се отопляват на електрически ток на от малко малко допустими цени. Това сподели в предаването " Денят на Фокус “ на Радио " Фокус “ Красимир Манов, специалист по енергетика. " От 1 януари 2026 година битовите консуматори би трябвало да излизат на свободния пазар, в случай че идващото държавно управление не анулира това решение. Хората в България са небогати и няма по какъв начин да си разрешат тези цени, които свободният пазар ще им предложи. От идващото лято стартира поетапното отваряне на потребителите към него “, сподели Манов. 

" Няма еднопосочен отговор на въпроса какво ще бъде най-евтиното гориво за зимния сезон. За другите консуматори изборът е друг ", добави той.

Всеки, който се отоплява на ток, въглища, пелети, парно, от дълго време си е направил сметката. Има проблем – цените непрестанно се покачват и каквато и сметка да е направена, най-после ще платите повече, в сравнение с сте планували, предизвести специалистът.

" Пелетите вървят към 650-750 лева на дънер, само че не мислете, че като отидете да си купите 15 кг, ще Ви ги продадат за 7 или за 12 лева Всичко е въпрос на персонална сделка с търговеца. Освен това цените варират от район до район – в София ползвателите на пелети са пренебрежимо дребен %, да вземем за пример. В Плевенско е противоположното – там пелетите са широкоразпространен източник на топлота “, даде още детайлности по тематиката Манов.

По думите му, най-големите международни играчи на отоплителния пазар старателно влагат пари във фосилни горива. Европа отделя към 7% от общото количество въглероден двуокис в атмосферата. За съпоставяне, Китай отделя 30%.

Според него, България е страна, която не търси личните си източници на природен газ, подсети енергетикът. Купуваме извън и това е огромна въпросителна за страната ни. В Чирен имаме нагнетено гориво над 95%. Нямаме проблем във връзка с количествата, казусът е в цените, към 90% от българите мъчно заплащат енергоносителите си.

" Преди години се пробвах да отоплявам къща на село с пелети – цените са толкоз непостоянни, че не могат да се вършат прогнози. Всичко се трансформира в сделка. Въглищата стават все по-скъпи и са най-рядко пожеланото средство за отопление сега. Хората, които се отопляват на ток и парно, са голямата част от българския народ. За страдание, всеки осъзнава какъв брой доста е трябвало да похарчи за отопление едвам напролет, когато сезонът към този момент е приключил “, съобщи Красимир Манов.

Рискът в придобиването на стоката е част от цената й – това важи и за горивата и изключително с оглед интернационалните проблеми като войните в Украйна и Израел, напомни той. Транспортирането стана доста нестабилно. " Природният газ е към 50 евро за мегават час – скочи доста и това се отразява на пазара. Петролът беше почнал да понижава, само че още веднъж се подвига сега – това следва, цените на горивата да се трансформират доста динамично “, приключи Красимир Манов.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР