Борис Бонев: Притеснително е, че при безпрецедентната подкрепа за „Прогресивна България", това е бюджет без нито една реформа
Притеснително е, че при невижданата поддръжка за „ Прогресивна България ", това е бюджет без нито една промяна. Реформи се вършат при започване на мандата, когато доверието е най-силно. Това сподели общинският консултант и ръководител на „ Спаси София " Борис Бонев в предаването „ Тази неделя " по бТВ.
В държавния бюджет липсват справедливи критерии за това кои градове и какъв брой средства ще получат за общински планове. „ Връщаме се към едни остарели времена, когато който и да е град, в случай че желае да получи някакви средства, би трябвало да върви да целува ръката на съответния министър ", разяснява той.
Според Бонев би трябвало да се заложат най-малко три критерия - повърхност, население и принос към стопанската система на страната, т.е. към Брутният вътрешен продукт. „ По този метод огромните градове като София ще получат това, което заслужават, само че и дребните няма да бъдат ощетени. В момента на процедура няма критерии. Има 1 милиарда евро, само че кой и за какво ще ги получи, не е ясно. Това е огромен проблем, тъй като би трябвало да вървим в посока на децентрализация и обективност при разпределение на държавния запас, а не кой ни е по-симпатичен като кмет ", изясни Бонев.
Като втори огромен проблем Бонев уточни неналичието на административна промяна, отлагана от всяка власт. Той означи, че 80 общини в страната не дават отговор на законовото условие за население от над 8000 души, само че все пак поддържат кметове, съветници и администрация. „ Италия е по-голяма от България, само че има 20 области, а ние за какво имаме 28. София за какво има 24 региона? Париж по какъв начин се оправя с 20? ", попита той и даде образец със София, която съгласно него би трябвало да има 12 региона вместо сегашните 24.
„ Това не значи да се попречва административното обслужване на жителите, само че в случай че приказваме за консултативни препоръки с роботи, изкуствен интелект, цифровизация на услугите, задоволително е на тези обитаеми места да остават пунктове на едно гише за административно обслужване. Не е належащо човек на едно гише да има след себе си общински съвет, кмет и цяла една администрация. Намаляването на броя на общините и на областите, като се изключи че ще понижи зависимостите на избрани кметове към бизнесите, ще понижи корупцията, изключително в по-малките обитаеми места, ще спести и няколкостотин милиона ", безапелационен бе Бонев.
Третата му рецензия е ориентирана към чиновниците на Министерство на вътрешните работи, които дефинира като „ галеници на властта ". Бонев съобщи, че в страни като Дания и Нидерландия служителите на реда се пенсионират на същата възраст като останалите работещи, до момента в който у нас те имат право на ранно пенсиониране и по-късно не престават да работят. „ Министерство на вътрешните работи би трябвало изрично да се преструктурира. Трябва да се усили възрастта за пенсиониране. Това е изцяло допустимо - в идващите 6 години възрастта да стане 60 години за пенсиониране. Не може в страната с най-вече служители на реда на глава от популацията те да са и чиновниците с най-вече привилегии във връзка с заплати и пенсиониране - не е обикновено ", безапелационен бе Бонев.
От „ Спаси София " ще предложат и нови правила за систематизиране на парите от Фонда за пътна сигурност, защото съгласно него те са били употребявани за закупуването на нови коли за Министерство на вътрешните работи, за принтери. „ Когато няма написани правила, нито една община не е получила и една стотинка за възстановяване на пътната сигурност, откогато този Фонд действа. Ние сме разписали и ще предложим публично тези правила да влязат в действие със съответните критерии, периоди на осъществяване и способи на кандидатстване ", уточни Бонев.
Общинският консултант подлага на критика ръководството на столицата. „ Има една деградация на така и така ниското равнище, от което бяхме тръгнали от времето на Йорданка Фандъкова. Смятам, че хората не гласоподаваха за продължение на модела на ГЕРБ, а с цел да има същинска смяна в София. Продължават некачествените градежи и същите компании, които печелеха публичните поръчки по времето на Фандъкова, да печелят и в този момент ", разяснява той.
бТВ, „ Тази неделя "
В държавния бюджет липсват справедливи критерии за това кои градове и какъв брой средства ще получат за общински планове. „ Връщаме се към едни остарели времена, когато който и да е град, в случай че желае да получи някакви средства, би трябвало да върви да целува ръката на съответния министър ", разяснява той.
Според Бонев би трябвало да се заложат най-малко три критерия - повърхност, население и принос към стопанската система на страната, т.е. към Брутният вътрешен продукт. „ По този метод огромните градове като София ще получат това, което заслужават, само че и дребните няма да бъдат ощетени. В момента на процедура няма критерии. Има 1 милиарда евро, само че кой и за какво ще ги получи, не е ясно. Това е огромен проблем, тъй като би трябвало да вървим в посока на децентрализация и обективност при разпределение на държавния запас, а не кой ни е по-симпатичен като кмет ", изясни Бонев.
Като втори огромен проблем Бонев уточни неналичието на административна промяна, отлагана от всяка власт. Той означи, че 80 общини в страната не дават отговор на законовото условие за население от над 8000 души, само че все пак поддържат кметове, съветници и администрация. „ Италия е по-голяма от България, само че има 20 области, а ние за какво имаме 28. София за какво има 24 региона? Париж по какъв начин се оправя с 20? ", попита той и даде образец със София, която съгласно него би трябвало да има 12 региона вместо сегашните 24.
„ Това не значи да се попречва административното обслужване на жителите, само че в случай че приказваме за консултативни препоръки с роботи, изкуствен интелект, цифровизация на услугите, задоволително е на тези обитаеми места да остават пунктове на едно гише за административно обслужване. Не е належащо човек на едно гише да има след себе си общински съвет, кмет и цяла една администрация. Намаляването на броя на общините и на областите, като се изключи че ще понижи зависимостите на избрани кметове към бизнесите, ще понижи корупцията, изключително в по-малките обитаеми места, ще спести и няколкостотин милиона ", безапелационен бе Бонев.
Третата му рецензия е ориентирана към чиновниците на Министерство на вътрешните работи, които дефинира като „ галеници на властта ". Бонев съобщи, че в страни като Дания и Нидерландия служителите на реда се пенсионират на същата възраст като останалите работещи, до момента в който у нас те имат право на ранно пенсиониране и по-късно не престават да работят. „ Министерство на вътрешните работи би трябвало изрично да се преструктурира. Трябва да се усили възрастта за пенсиониране. Това е изцяло допустимо - в идващите 6 години възрастта да стане 60 години за пенсиониране. Не може в страната с най-вече служители на реда на глава от популацията те да са и чиновниците с най-вече привилегии във връзка с заплати и пенсиониране - не е обикновено ", безапелационен бе Бонев.
От „ Спаси София " ще предложат и нови правила за систематизиране на парите от Фонда за пътна сигурност, защото съгласно него те са били употребявани за закупуването на нови коли за Министерство на вътрешните работи, за принтери. „ Когато няма написани правила, нито една община не е получила и една стотинка за възстановяване на пътната сигурност, откогато този Фонд действа. Ние сме разписали и ще предложим публично тези правила да влязат в действие със съответните критерии, периоди на осъществяване и способи на кандидатстване ", уточни Бонев.
Общинският консултант подлага на критика ръководството на столицата. „ Има една деградация на така и така ниското равнище, от което бяхме тръгнали от времето на Йорданка Фандъкова. Смятам, че хората не гласоподаваха за продължение на модела на ГЕРБ, а с цел да има същинска смяна в София. Продължават некачествените градежи и същите компании, които печелеха публичните поръчки по времето на Фандъкова, да печелят и в този момент ", разяснява той.
бТВ, „ Тази неделя "
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




