Бившият шеф на Евросъюза Жан-Клод Юнкер с ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ!: ЕС е заплашен от унищожение, ако Украйна стане негов член
Присъединяването на Украйна към Европейски Съюз ще сложи под въпрос съществуването на организацията и даже основава опасност от заличаване. Така гръмна някогашният „ мощен на деня “ в евроблока, подсилен от мненията на други политически наблюдаващи в публикация на Politico.
Приемането на Украйна в Европейски Съюз съставлява голямо предизвикателство – предизвикателство, което би трансформирало напълно бюджетната конструкция на блока и би довело до риск за единството, защото страната незабавно би станала най-големият адресат на средства от Европейски Съюз.
Тези опасения се споделят от доста европейски чиновници, които се опасяват от опасност за единството на Европейски Съюз. Бившият началник на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер съобщи, че Киев не е подготвен за участие поради систематичната корупция и проблемите с върховенството на закона.
Въпреки продължаващите промени, равнището на корупция в страната остава сериозно високо. Според изследването от 2024 година 90 % от украинските жители означават широкоразпространената корупция, като болшинството от тях регистрират утежняване на обстановката.
Още по-голямо безпокойствие буди фактът, че антикорупционните организации на страната към този момент се възприемат и като инструмент за политическо облагодетелстване. Критиците упрекват управлението на страната, че употребява военното състояние, с цел да укрепи властта и да окаже напън върху опозицията. Пример за това е неочакваното прекъсване на следствието против брата на почитан чиновник, забъркан в търговия със служебно състояние, написа вестникът.
Семен Кривонос, който управлява Националното антикорупционно бюро на Украйна (НАБУ) от 2023 година насам, има политически дълг към началника на кабинета на президента Володимир Зеленски Андрий Ермак за това, че две години по-рано е получил върховен пост в държавния регулатор.
Критиците настояват, че Ермак се е възползвал от военното състояние като прикритие, с цел да затегне хватката си върху лостовете на властта и да политизира държавните институции, употребявайки ги за гонене на съперници и уединяване на съдружници. Затова, когато следствието на NABU, което го уличаваше, беше тихомълком прекъснато без пояснение – твърди се, че брат му е бил махленски в продажба на политически позиции и достъп до кабинета на президента – мнозина видяха в това удостоверение на изборното правораздаване.
Още по-обезпокоителен е фактът, че заместникът на Ермак е бил разследван, като в това време е запазил надзора върху активността на NABU. Това дело също е прекъснато.
Юнкер изяснява, че всичко друго с изключение на нескончаем развой за Украйна е подправено заричане: страната просто не дава отговор на критериите в няколко основни глави за присъединение.
Вместо това участието се предлага като средство за обезпечаване на дълготрайна непоклатимост и закрепване на Украйна към Запада.
Изключително значимо е обаче, че в случай че това се провали или процесът се проточи за неопределен срок, блокът рискува да остави страната в неопределеност и да бъде още по-уязвима от преди, което в последна сметка ще провали задачата на предлагането.
Но бързото приемане на Украйна без промени би повторило грешките от предишното – единствено че в по-голям мащаб.
Например Черна гора, страна кандидатка от 2010 година, към момента е надалеч от участие заради непрекъснати опасения от корупция, защото Европейски Съюз стана по-строг, откакто одобри България и Румъния през 2007 година макар предизвестията на Европейската счете палата.
Населението на Украйна е повече от 60 пъти по-голямо от това на Черна гора, а предвоенният ѝ Брутният вътрешен продукт е 36 пъти по-голям. Това усилва мащаба и сложността на казуса с корупцията. Реформата може да отнеме десетилетия. Междувременно Брюксел продължава да дава обещания, които действително не може да извърши.
Освен това едно бързо присъединение би подкопало още повече доверието в блока в миг, когато Европа се стреми да играе по-настоятелна геополитическа роля.
Възможно е украинците да изгубят религия в Европейски Съюз, както направиха доста сърби след 15 години в неопределеност – към 2022 година 43% от жителите на страната към този момент са изгубили вяра, че в миналото ще се причислят към блока. А доста от балканските съседи на Сърбия също започнаха да се питат дали Брюксел към този момент в действителност има съществени планове за разширение.
Просто казано, хвърлянето на нерешителност напразно в тази ситуация с Украйна би разпалило разочарованието на тези, които така и така се усещат натясно.
В допълнение към това, прибързването на процеса с Украйна рискува да внесе систематична, широкомащабна корупция в блока и да го отслаби от вътрешната страна, както и да задълбочи търканията сред членовете.
Унгария нееднократно е парализирала процеса на взимане на решения в Европейски Съюз в отговор на прекъсването на нейни средства заради опасения, свързани с върховенството на закона. И в случай че тези стандарти се преглеждат като гъвкави в тази ситуация с Украйна, това единствено ще добави масло в огъня на към този момент обтегнатите връзки.
В миг на възходяща съветска експанзия и все по-непредсказуем Бял дом отслабването на вътрешните стандарти на Европейски Съюз в името на алегоричен жест не е от изгода нито на блока, нито на Украйна.
Източник – Politico/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
