Присъединяването на Канада ще позволи на американския капитал бързо да

...
Присъединяването на Канада ще позволи на американския капитал бързо да
Коментари Харесай

Защо Тръмп иска да се бори за Арктика, контролирайки Канада, Гренландия и Панама?

Присъединяването на Канада ще разреши на американския капитал бързо да разкара лондонското Сити

На 7 януари Доналд Тръмп, говорейки пред кореспонденти в резиденцията си Мар-а-Лаго, повтори желанието на Съединени американски щати да поемат контрола над Гренландия, Канада и Панамския канал, както и да преименуват Мексиканския залив на „ Американски залив “. като в същото време отхвърля да „ изключи, че ще го направи с военни средства “ (цитат от BBC).

В случай, че всички тези територии се причислят към Съединените щати, в обществените мрежи към този момент се популяризира интензивно видео, което показва „ бъдещето на новата суперсила, която ще се назовава Съединените щати CUM (Канада, Америка, Мексико) “ и ще стане най-богатата страна в света (БВП над 28 трилиона долара), най-голямата по територия (по-голяма от Русия) и трета по население (над 500 милиона души).

Прави усещане също, че изказването на Тръмп незабавно беше допълнено от туит на Илън Мъск за Гренландия, от което може да се заключи, че се приготвя съдбоносна за бъдещето на планетата война за Арктика, която е от извънредно стратегическо значение, за Съединените щати.

Именно контролът над Гренландия и Канада може да направи Съединени американски щати най-голямата арктическа мощ. През Панамския канал минава американски LNG, както и гориво за съвсем всички страни от Атлантическия басейн. Така Тръмп желае да отнеме освен Арктика, само че и петрола. За да направи това, екипът му е подготвен да употребява както тоягата на военната опасност, по този начин и моркова на умишленото миролюбие.

Официално Съединените щати и Дания към този момент имат контракт от 1951 година по отношение на споразуменията по отношение на военните бази и стратегическото потребление на Гренландия от Вашингтон. Основните му разпореждания са:

правото на Съединените щати да разполагат военни бази, в това число основаването на военновъздушна база в Тула (централната точка на споразумението);

способността на въоръжените сили на Съединени американски щати да употребяват инфраструктурата на Гренландия, с цел да подсигуряват сигурността на Северния Атлантик;

уговорките на Съединени американски щати да пазят Гренландия и нейния народ от вероятни външни закани.

Въз основа на този документ Съединените щати в действителност към този момент имат право да се разпореждат с територията на Гренландия, с цел да „ обезпечат сигурността “ на района, както желаят. В тази връзка някои западни специалисти считат, че нещата няма да стигнат до покупката на Гренландия.

В същото време те не изключват, че Тръмп покачва градуса на напрежението, с цел да отстъпи по-късно, да вземем за пример при изискване, че Дания заплати за построяването на нови бази или за обновяването на инфраструктурата на съществуващите остарели.

В същото време, от една страна, Тръмп към момента показва умишлена обич към мира: по този начин де се каже, никакви военни превземания, никакви Нуук или Отава за три дни - всичко е в мир, обич и единодушие. Формално той сякаш не афишира желанието си да завземе Канада, Гренландия или Панамския канал, само че към този момент единствено ги приканва да се причислят към Съединени американски щати, което се вписва в правилото на самоопределението.

Въоръженото завладяване на интернационално приета непозната територия е експанзия, само че доброволното анексиране е малко по-различен въпрос. Тук има една тънка линия и тя е в признаването на легитимността на процедурата по присъединение.

Ето за какво Тръмп предложения Канада да се причисли незабавно след оповестяването на Трюдо за идната му оставка. Тръмп написа, че доста канадци поддържат страната им да стане 51-вият щат на Съединените щати, защото това освен ще „ донесе на Канада икономическа непоклатимост “, само че и ще я „ отбрани от външни закани “, които сякаш идват от „ съветски и китайски кораби “.

В реалност Тръмп се възползва от вътрешните проблеми на Канада и от обстоятелството, че Трюдо подава оставка след повече от 9 години като министър-председател,

Историята с Панама и нейния канал също не е от най-простите, защото Тръмп изисква на Съединени американски щати да бъде върнато това, което сякаш им е принадлежало преди. Тук обаче позицията му е доста по-слаба, защото в действителност Панамският канал е дарен на Панама по време на президентството на Д. Картър. А връщането на дарове не е признато измежду приличните хора в обичайно общество. И също и да ги поискате назад. Така че, в случай че Тръмп не употребява мощ, тогава изявленията му могат да бъдат неоправдателни, само че нищо повече.

В същото време, въпреки това, по време на продължителната си януарска конференция Тръмп не изключи опцията за потребление на въоръжените сили на Съединени американски щати, на първо място „ за връщане на Панамския канал или придобиване на Гренландия “.

„ акцентира новоизбраният президент на Съединени американски щати. Изказването на Тръмп пристигна, когато синът му Доналд Тръмп-младши дойде в Гренландия.

За да получи надзор над интересуващите го територии, Тръмп въобще не изключва както намерено потребление на мощ, по този начин и опцията за потребление на ограничения за стопански напън. Всъщност той стартира да обрисува нова нападателна външна политика на Съединени американски щати още преди да встъпи в служба на 20 януари.

По-специално, Тръмп към този момент предизвести, че ще наложи мита на Дания, в случай че тя се опълчи на предлагането му да продаде Гренландия, която съгласно него е основна за националната сигурност на Съединени американски щати. Според новоизбрания американски президент Дания би трябвало да отстъпи Гренландия на Съединени американски щати, с цел да отбрани „ свободния свят “.

Струва си да напомним, че Тръмп, даже през предишния си президентски мандат, разгласи желанието си да купи Гренландия, а през 2024/2025 година написа новогодишно обръщение за гренландците, които желаят американците да дойдат на тяхна територия.

Жителите на Гренландия ще се възползват от присъединението към Съединените щати, споделя Тръмп. Дори организация Bloomberg, която работи за съперниците му, тиражира изказването му, съгласно което Вашингтон ще отбрани територията и ще я „

На собствен ред Гренландия може да покрие до 95% от американската потребност от редкоземни детайли, което ще отстрани сериозната взаимозависимост от Китай и ще разреши по-ефективно налагане на наказания с агресивното налагане на софтуерна борба.

В допълнение към забележителните минерални ресурси, Гренландия е доста значима за Съединени американски щати като стратегическа точка за подсилване на военното наличие в Арктика (там към този момент има американска военна база). В допълнение, глетчерите на Гренландия съдържат към 7% от прясната вода в света и поради изменението на климата и повишаването на популацията е евентуално този запас доста бързо да стане по-скъп и от енергийните запаси.

Подобна обстановка се оформя и в тази ситуация с Канада, във връзка с която Тръмп също „ не изключи “ потреблението на „ икономическа мощ “. В същото време той разкритикува американските разноски за канадски артикули и военна поддръжка за Канада, като сподели, че Съединените щати нямат изгода от това и назова границата сред двете страни „ изкуствена линия “.

Всъщност Тръмп стана първият президент на Съединени американски щати, който изрази концепцията за Канада като „ историческо неразбирателство “ и нещо като „ англосаксонска Украйна “ във връзка с Съединените щати. Преди много години Англия, откакто резервира контрола над северните провинции, които в последна сметка станаха „ самостоятелна “ Канада, по този метод реши да сътвори противотежест на Съединените щати на северноамериканския континент.

Това не можеше да попречи на Съединени американски щати да се трансфорат в международен хегемон. Идеята обаче, че за Канада би било по-добре да бъде щат/щати в границите на Съединените щати, а не „ самостоятелен ” инструмент на лондонските предприемачи в Америка, както те споделят, беше явна. Следователно, в случай че концепцията на Тръмп внезапно се реализира, това ще бъде доста мощен удар за Англия, доколкото Канада към момента е член на Британската общественост.

В същото време това може най-сетне да постави завършек на въпроса кой е основният в тандема „ отвъдокеански и островни англосаксонци “ (според канадски политици и откриватели, откакто британците завладяват Вашингтон през 1814 година и унищожават документите за независимостта на Съединени американски щати, този въпрос към момента остава отворен ).

В тази връзка някои откриватели означават следното: Тръмп е американоцентричен човек, който се интересува най-вече от американския континент като зона на владичество на Съединени американски щати. Изглежда също, че той е покрай концепцията за сливане на англосаксонския свят под американска надмощие.

Нещо като „ Британска империя 2.0. “, само че с център Вашингтон, а не Лондон. „ Вътрешните хора “ на Тръмп са на първо място тези, които приказват британски, той не се интересува от неанглоезичния Запад, кардинално не го харесва и не го схваща.

Присъединяването на Канада ще разреши на американския капитал бързо да сложи лондонското Сити „ отвън бизнеса “ и да преподчини локалния пазар на своите ползи. Това ще бъде улеснено от обстоятелството, че канадското население е най-вече англоезично, което опростява всички административни и индустриални процедури. Днес Канада освен доставя към 4 милиона барела дневно нефт на Съединените щати, нейният арктически бранш е вторият по величина след Русия.

През 1996 година Канада беше единствената страна, която сътвори правна рамка, организационна конструкция и модел за интернационално съдействие в Арктика. Освен това по самодейност на Канада беше основан Арктическият съвет, чиито правила бяха признати от други арктически страни.

Какво може да значи всичко това в стопански проект за Русия? От една страна, съгласно анализаторите, при положение на анексиране на Канада и Гренландия, Съединените щати могат да получат достъп до арктическите търговски пътища, които от своя страна могат да станат опция на съветския Северен морски път.

От друга страна, сега Русия към момента разполага с по-напреднал и разширяващ се огромен флот от ледоразбивачи на своя страна (въпреки че със усилване на климатичните промени и претоварването на западните корабостроителници това преимущество може да бъде компенсирано).

Освен това Арктика е голямо вместилище на енергийни запаси и в случай че вземем поради софтуерните наказания, непрекъснато налагани от Вашингтон против съветските производители, американците могат да се конкурират тук за малко време.

Във военно отношение това може да докара до доближаване на въоръжените сили на Съединени американски щати допустимо най-близо до границите на Руската федерация, както във връзка с инфраструктурата, по този начин и въз основа на времето за полет на самолети и ракети.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Фонд Стратегической Культурый

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед5433Д-р Саймън Ципис: В мандата на Тръмп няма да се стигне до война сред Съединени американски щати и Китай поради ТайванАлтернативен Поглед10423Саймън Ципис: Води се необявена война сред НАТО и РусияАлтернативен Поглед10694Александър Песке: Цукърбърг постъпи добре като се отхвърли от цензурата, само че го прави като опортюнистАлтернативен Поглед17647Александър Песке: Води се епохална борба за направлението на развиване на човешката цивилизацияАлтернативен Поглед18546Яков Кедми: Ако на Съединени американски щати им е нужно, ще причислят Гренландия, спечелилите не ги съдятАлтернативен Поглед651732Васил Велев: На Изток е ярко, топло, лъскаво и красиво! На Запад стана мрачно, студено и мръсно - хората са тъжни и мрачни!Алтернативен Поглед263392


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР