Примерите за хакерски атаки в изминалите седмици дойдоха от Нидерландия

...
Примерите за хакерски атаки в изминалите седмици дойдоха от Нидерландия
Коментари Харесай

Киберпространството е бойно поле. Атакуват ни Китай, Русия и Иран

Примерите за хакерски офанзиви в миналите седмици пристигнаха от Нидерландия и Белгия. Данните на всичките 65 000 чиновници на нидерландската полиция са били откраднати при хакерска атака, споделиха управляващите. А службите им от години предизвестяват, че зад сходни офанзиви стоят страни като Китай, Русия и Иран.

В Белгия хакери са атакували уеб страниците на Сената във Федералния парламент на Белгия, електронните страници на локалната власт в южната белгийска област Валония, на управата на района Валония-Брюксел и на общината в Антверпен. В обществената мрежа " Х " съветската група " NoName " показва, че Белгия е " русофобска " страна и заплашва белгийските управляващи с последствия поради военната поддръжка за Украйна. В същото време представителят на Кремъл Дмитрий Песков твърди, че държавният медиен холдинг ВГТРК е станал цел на невиждана хакерска офанзива и че компанията работи за превъзмогване на следствията. 

 

Кибервойната се развихря в последните повече от 10 години, разяснява за БНР Христиан Даскалов от Европейски дигитален иновационен хъб " Тракия ".

 

" Няма ескалация. Просто има борба на разнообразни фронтове ".

 

Експертът е безапелационен, че има синергия сред " ползите на незаконния свят и ползите на държавните артисти ".

Когато се откраднат персонални данни, от една страна това води до срив и ужас в съответната организация, а след това посредством тези данни " на дребно може да се случва фишинг по отношение на притежателите, да се нападат техни сметки и така нататък ", разяснява Даскалов, като нагледно го назовава " в незаконен смисъл обслужване на едно гише ".

 

Експертът дава образец с Украйна. По данни от 2022 година, които той цитира, близо 50% офанзиви от Русия по отношение на Украйна са цел всяване на ужас посредством блокиране на избрани процеси и слагане " на колене " на избрани институции и организации, а не целят шпионаж. Доклад на украинските кибервласти от септември сочи наклонността от първото полугодие - увеличение на общия брой на хакерските атаки с дребна тежести понижаване на офанзивите с висока и сериозна тежест.

 

" Това е обвързвано и с настъпването на изкуствения разсъдък – по-лесно, по-бързо, повече офанзиви можем да генерираме, само че отсрещната страна може да се пази по-добре. С което въздействието и на най-тежките офанзиви понижава количествено. Изкуственият разсъдък е " секира " в ръцете и на положителните, и на неприятните в киберсвета. "

 

Данните от отчета на украинските кибервласти показвал и друго – растеж на хакерските атаки към сериозната инфраструктура и към военните със 70-90%. Използва се фишинг с прочувствен детайл и при натискане се изтегля програмен продукт, който придобива всевъзможни права:

 

" От вида да следи твоята геолокация, връзката. Когато стана въпрос за бойци на терен, това може да разкрие и позицията и по-късно да се употребява за офанзива. Тези офанзиви нарастват по отношение на обособения боец в украинската войска ".

Нашите телефони са доста по-слабо предпазени от компютрите ни. Малко хора си конфигурират програмен продукт върху телефона, отбелязва Христиан Даскалов. По думите му, " колкото и да е предпазен един програмен продукт за връзка и изпращане на известия, през него в случай че свалиш злотворен програмен продукт, той може да прехване всички останали връзки и данни, които се агрегират ".

 

Едва към 30 % от хакерските атаки в Украйна са ориентирани към източване на сензитивна информация, добавя специалистът.

 

Войната продължава и киберпространството си остава единствено по себе си полесражение, регистрират в отчета на украинските кибервласти от септември. 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР