Приключи двудневната конференция на балканските либерали, която се проведе в

...
Приключи двудневната конференция на балканските либерали, която се проведе в
Коментари Харесай

ДПС: Балканите свободни от радикализъм

Приключи двудневната конференция на балканските либерали, която се организира в София в интервала 09-11 ноември. Темата конференцията бе „ Западните Балкани – неразделна част от Обединена Европа”. Официални посетители на конференцията бяха Ханс ван Баален - ръководител на партия „ Алианс на либерали и демократите за Европа”, Грейм Уотсън-член на Европейски стопански и обществен комитет, Емил Киряз – общоприет секретар на Либералния интернационал, Калин Попеску-Таричано - ръководител на Сената на Румъния.

В своето ревю ръководителят на АЛДЕ Ханс ван Баален подчертава върху това, че “Европа би трябвало да бъде на една скорост. Не би трябвало да се бърза с Федерална Европа, с цел да остане отворена за нови страни членки “

Сър Греъм Уотсън акцентира потребността на Европа от нови закони, които да пазят европейските жители. Той разяснява и идното председателство на Съвета на Европейски Съюз „ Председателството на Съвета е Европейски Съюз не е просто win-win обстановка, а е win-win-win: Печели Европейски Съюз, Печели България, Печелят и Западните Балкани. Но единствено при едно изискване, че нещата се случат по верния метод “. Сър Греъм Уотсън бе безапелационен, че „ Балканите и Европа имат потребност от по-добра съгласуваност и сливане на човешкия запас и капацитет “.

В подтекста на тематиката на коференцията Емил Киряз акцентира, че в съвсем всички страни от Балканите, либералите вземат участие в държавните управления и изрази безпокойствие по отношение на присъединяване на националистите в ръководството на страната. „ Това, което е случва в България е доста разочароващо, само че и мотив за сериозна паника. Абсолютно ненужно е популистко-националистически партии, които вършат политика единствено въз основата на ксенофобия и дискриминация да бъдат част от ръководството. Това не носи нищо положително нито на България, нито на съседите и, нито на Европа. Това е урок за нас и ние би трябвало да вземем тази обстановка и да приказваме на всеослушание за нея, с цел да не продължава такова нещо и да не се повтаря някъде другаде.” Той добави, че „ Движение за права и свободи е една същински патриотична партия. Не по име, а с политиката, която води. В духа на този национализъм ние сме тук, с цел да предложим нашата помощ на Движение за права и свободи и цялата Българска страна за Председателството на Съвета на Европейски Съюз и особена за срещата на върха, която следва.”

Председателят на Сената на Румъния показа своя опит и означи, че с битката с корупцията Румъния от демократична република се трансформира в прокурорска страна, в която се погазват политически и човешки права. 2002 година се даде сериозен подтик за разширение на Европейския съюз, тъй като тогава Либералната тройка (Председател на Европейски Съюз, Председател на Европейска комисия и Председател на ЕП) дадоха сериозен подтик на процеса.

Конференцията на Либералите от Балканите завърши с приемането на обща декларация:

Декларация от участниците на либералите партии

от Балканските страни на конференция на 9-11. Ноември 2017 година

След последната вълна на разширение на Европейския съюз, политиците от Държавите членки на съюза се убеждават, че без включването на страните от Западните Балкани в него мирът и стабилността в Европейски мащаб към момента не са обезпечени. Тук би трябвало да отбележим, че водач на тази концепция са демократичните партии в Европа, които на разнообразни конгреси и формати със съществени причини поддържат тази концепция и в последна сметка, въпреки че измина несъмнено време от този момент, персонално ръководителят на ЕК Jean-Claude Junker съобщи, че Европейският Съюз без Западните Балкани не е приключен.

Убедени сме, че актуалната конференция ще способства със своя способен спор и разменени хрумвания за одобряването на политиката за ускорено приемане на страните от Западните Балкани с съответен график. Когато приказваме за страните от Балканите и Източна Европа за участие в Европейския Съюз би трябвало да отбележим, че те се намират на разнообразни стадии по пътя за консолидиране. Така да вземем за пример Турция има статут на договаряща страна със затворени няколко глави и краткотрайно заледяване на преговорния развой. Хърватия към този момент е член на Европейски Съюз. За консолидираното на страни като Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Македония, Сърбия, Черна Гора и Молдова е належащо усилието от една страна на 27те Държави членки на Европейски Съюз, по този начин също и напъните на гореспоменатите страни да покрият критериите за приемането им в Европейски Съюз.

Излизането на Англия от състава на Европейския Съюз постанова още повече чисто политически и прагматично процеса за приемане на тези страни от района на Балканския полуостров да започва допустимо най-скоро.

Не може на тази конференция да не изразим своето безпокойствие от усилването на вълната от шовинизъм и национализъм в съвсем всички европейски страни. Дори през последната година и половина някои от тези извънредно радикални и ксенофобски партии съумяха да влязат в националните парламенти на съответните страни. За страдание някъде са включени и във властта.

Балканският полуостров е относително дребна територия, на която живеят разнообразни етноси, изповядващи разнообразни конфесии и приказват разнообразни езици. Ето за какво народите живеещи в този район са чувствителни на тематика ксенофобия и са страдали от етническите и религиозни спорове, изключително в жестоките междуетнически конфликти на територията на Босна и Херцеговина, Хърватия, Косово и Македония.

Убедени сме, че освен демократичните партии, само че и държавните управления в тези страни сами ще работят срещу извънредно десни радикални националистически придвижвания на своя територия.

Ние, участниците в Конференцията, се разгласяваме за Европа и Балканите – зона свободна от шовинизъм и радикализъм.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР