Ефектът BulNews! Приеха в болницата мъжа, бедствал дни наред пред Спешното във Враца
Приеха в болница мъжа, бедствал дни наред пред Центъра за незабавна здравна помощ във Враца, видя кореспондент на организация BulNews.
Припомняме, че 53-годишният Златил Николов от Горна Оряховица пребиваваше на скамейка пред лечебното заведение две денонощия. Той страда от инфекциозното заболяване " червен вятър ", а раните по краката му бяха покрити с червеи.
Въпреки тежкото му положение, съгласно здравните служащи, заболяването му не изисква хоспитализация, а хигиенична грижа и съответно лекуване.
Персоналът на лечебното заведение обаче бе разчувстван от ориста на бездомния мъж. Раните му бяха обработени, а чиновниците в бели престилки го доставяха с храна и вода.
От болничното заведение са безапелационни, че мъжът би трябвало да бъде настанен в обществен дом, където за него да се поставят ежедневни грижи. Самият Николов съобщи пред наш екип желанието си да му бъде открито място в такава институция във Враца. Въпреки това, в продължение на два дни, мъжът бе оставен на произвола под намерено небе.
В последна сметка, инспекция на медията ни откри, че нощес, няколко часа след обявата ни, той е бил приет в болница. Мъжът е настанен в хирургичното поделение на МБАЛ " Христо Ботев " и за него се поставят нужните грижи. Клиничната пътека, по която е признат, обаче, е с дълготрайност едвам 2 дни и не е ясно какво ще се случи с него по-късно.
Оказа се, че след публикуването на материала на BulNews, Николов още веднъж е бил посетен от обществени служащи, само че на този стадий няма информация какви дълготрайни ограничения ще бъдат взети.
Човешката покруса раздруса обществеността и провокира куп отрицателни мнения към институциите. За следващ път породи въпросът за тежкото състояние на най-уязвимата група у нас, която остава отвън системата и за нея не се поставят съответни грижи. Хора бедстват, без обикновени условия за живот и постоянно си отиват в страдания и премеждия.
Дали това ще се промени, най-малко за Златил Николов – следва да разберем.
Припомняме, че 53-годишният Златил Николов от Горна Оряховица пребиваваше на скамейка пред лечебното заведение две денонощия. Той страда от инфекциозното заболяване " червен вятър ", а раните по краката му бяха покрити с червеи.
Въпреки тежкото му положение, съгласно здравните служащи, заболяването му не изисква хоспитализация, а хигиенична грижа и съответно лекуване.
Персоналът на лечебното заведение обаче бе разчувстван от ориста на бездомния мъж. Раните му бяха обработени, а чиновниците в бели престилки го доставяха с храна и вода.
От болничното заведение са безапелационни, че мъжът би трябвало да бъде настанен в обществен дом, където за него да се поставят ежедневни грижи. Самият Николов съобщи пред наш екип желанието си да му бъде открито място в такава институция във Враца. Въпреки това, в продължение на два дни, мъжът бе оставен на произвола под намерено небе.
В последна сметка, инспекция на медията ни откри, че нощес, няколко часа след обявата ни, той е бил приет в болница. Мъжът е настанен в хирургичното поделение на МБАЛ " Христо Ботев " и за него се поставят нужните грижи. Клиничната пътека, по която е признат, обаче, е с дълготрайност едвам 2 дни и не е ясно какво ще се случи с него по-късно.
Оказа се, че след публикуването на материала на BulNews, Николов още веднъж е бил посетен от обществени служащи, само че на този стадий няма информация какви дълготрайни ограничения ще бъдат взети.
Човешката покруса раздруса обществеността и провокира куп отрицателни мнения към институциите. За следващ път породи въпросът за тежкото състояние на най-уязвимата група у нас, която остава отвън системата и за нея не се поставят съответни грижи. Хора бедстват, без обикновени условия за живот и постоянно си отиват в страдания и премеждия.
Дали това ще се промени, най-малко за Златил Николов – следва да разберем.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




