Парламентът запази COVID добавките за старите пенсии, но ги спира за новите след 1 юли
одобри на второ четене промени в така наречен удължителен бюджет за 2026 година , с които резервира Коронавирус добавката за към този момент отпуснатите пенсии, само че приключи изплащането ѝ за всички новоотпуснати пенсии след 1 юли тази година.
Решението беше измежду най-дискутираните тематики по време на парламентарните диспути, защото съгласно представители на опозицията то основава друго отнасяне на пенсионерите съгласно датата на пенсиониране.
Коронавирус добавката остава за сегашните пенсионери
С признатите текстове Коронавирус добавката ще остане част от размера на всички към този момент отпуснати пенсии.
Тя ще продължи да се осъвременява дружно с останалата част от пенсиите по механизма на така наречен швейцарско предписание.
За хората, които ще се пенсионират след 1 юли 2026 година , добавката няма да бъде включвана при определянето на размера на пенсията.
Опозицията предизвести за разлики сред пенсионерите
По време на разискванията представители на опозицията обявиха, че при идентичен застрахователен стаж и приходи новите пенсионери могат да получават по-ниски пенсии от хора , пенсионирани директно преди 1 юли.
Управляващото болшинство отбрани измененията с аргумента, че задачата е уеднаквяване на пенсионната система и последователно ограничение на краткотрайните антикризисни механизми, въведени по време на пандемията.
Минималната пенсия се усилва от 1 юли
Депутатите одобриха още, че считано от 1 юли 2026 година минималната пенсия за застрахователен стаж и възраст ще стане 347,51 евро .
Промяната е част от годишното осъвременяване на пенсиите и ще засегне стотици хиляди пенсионери в страната.
Намаляват дотациите за политическите партии
Със същия закон Народното събрание одобри и промени в държавното финансиране на политическите партии.
За интервала от 1 януари до 29 април 2026 година дотацията остава 4,09 евро за автентичен глас, а за интервала от 30 април до 31 декември размерът ѝ ще бъде понижен на 3 евро за глас .
Оттеглено е предлагането за по-висок държавен дълг
По време на разискванията беше оттеглено предлагането на „ Прогресивна България “ за нарастване на оптималния размер на новия държавен дълг с до 3,8 милиарда евро до приемането на постоянния бюджет за 2026 година
Така Народното събрание резервира настоящите ограничавания върху дълговото финансиране в границите на удължителния закон.
Промените ще работят до приемането на постоянния бюджет
Приетите текстове ще останат в действие до окончателното приемане на Закона за държавния бюджет за 2026 година
Целта на удължителния закон е да обезпечи финансирането на главните обществени системи и държавни разноски до приемането на постоянния бюджет.
Присъединете се към нашия
Евгени Симеонов поема контрола над „ Лукойл “, държавното управление освободи Спецов




