Воден режим в разгара на жегите: Какво ни чака
„ Причината за неналичието на вода са климатичните промени. Но също така има и различен подробност – загуба на вода по водопреносната мрежа. Реално не знаем кое от двете е по-голям или по-малък проблем. По ПВУ имаше съответен план, целящ да се обединят всички институции, които дават отговор за водите които да могат дружно да ръководят входа и изхода на води в България. Този план пропадна без политическа поддръжка и досега не знаем какъв брой вода влиза от природата за нашите потребности и какъв брой излиза ”, изясни в ефира на Нова телевизия специалистът по " Климат и енергетика " Георги Стефанов.
В Ловеч, Плевен и Тетевен водата за питейни потребности към този момент се стопира през нощта. „ Нашето ВиК подава вода за Ловеч и Плевен. Има отклоняване и за град Троян, както и за още 31 обитаеми места по пътя на водопровода от Троян до Плевен. нашите калкулации демонстрират, че от планината потеглят 335 литра в секунда вода, което значи, че според разпределението по договорите на Ловеч се полагат 35 % от тях или 130 литра в секунда. Това е извънредно незадоволително за потреблението за цялата община. Всъщност всичко под 400 литра вода в секунда е проблем ”. Това акцентира шефът на ВиК – Ловеч инж. Данаил Събевски.
По думите му, с цел да се реши казусът с водата би трябвало да бъде построен язовир „ Черни Осъм ”, за който се вършат проекти от 80-те години на предишния век. „ Трябва да завали трайно в планината, с цел да има вода. Говорим за сериозен дъжд – най-малко седмица или две. Иначе казусът ще се задълбочи трайно и ще сме на режим по-дълго време ”, безапелационен е Събевски.
„ Според мен главната причина за положението и рецесията с водата, в която в скоро време ще изпаднат и други елементи на страната е безобразното ръководство на водите и нас. Това включва и главния провинен – Министерство на околната среда и водите. А когато става дума за питейно водоснабдяване – отговорни са ВиК сдружения и Министерство на регионалното развитие ”, съобщи Димитър Куманов от Сдружение " Балканка ".
По думите на някогашния министър на околната среда и водите Асен Личев се съгласи с мнението на събеседниците си, че „ ръководството на водите в България е в действителност неприятно ”. „ Защото то не е единно и зависи от една камара органи и подоргани, които нямат никакъв синхрон и резултатът е подобен ”, уточни той.