При взетите проби от морската вода от 30 зони по

...
При взетите проби от морската вода от 30 зони по
Коментари Харесай

Нови проби от 30 зони показват, че водата по Южното Черноморие е чиста

При взетите проби от морската вода от 30 зони по Южното Черноморие няма установено рисково за хората замърсяване. Това са открили инспекциите, осъществени при започване на седмицата от Регионалната здравна ревизия в Бургас, заяви БНР.
На посочените до момента като проблематични два плажа - Попския край Царево и плаж Лозенец - също е установено, че няма превишаване на границите за положително качество на водата.
Проверките на морската вода на Попския плаж, както и в Лозенец бяха осъществени взаимно с представители на организацията " Активни консуматори ". Те бяха предизвикани след информация, че нормите за замърсяване са превишени 41 пъти. При последните разбори на пробите замърсяване не е установено.
" Не виждам някаква заплаха за плажуващите ", декларира доктор Мариана Кофинова от Регионалната здравна ревизия в Бургас.
Кметът на Царево Георги Лапчев разяснява пред БНР вредите, нанесени на туризма след обявата на проучването, че морската вода е нечиста: " В мига, в който бе обявена тази вест, от Южното Черноморие имаше първо нервност на пазаруване на пробиотици. Второ, близо 50% от хората в действителност си потеглиха. Има отлив. И колкото и да се опитваме да минимизираме тези вреди, вреда има и то има вреда от една изключитело лъжлива и груба интервенция в националната сигурност на страната ".
Изследването, за което става дума, чиито данни в този момент са опровергани, е на Софийския университет и Асоциация " Активни консуматори ". За него бе обявено преди повече от две седмици.
След това на първо време Министерството на здравеопазването разгласи, че не приема за правилни данните от това проучване, съгласно които водите в българското Черноморие са мръсни. Според ведомството се манипулира публичното мнение, дискредитират се държавните институции и доверието в тях и се нарушава спокойствието на жителите в разгара на туристическия сезон.
То също по този начин укори потребителската организация, че откакто е засекла замърсяване при непрофесионалните си проби, не е уведомила здравните инспекции, които да вземат съответни ограничения и в случай че в действителност има замърсяване, да се забрани къпането. Вместо това " Активни консуматори " оповестява данните две седмици по-късно.
Здравното министерство оспори данните на потребителската организация като означи, че тя не е показала в оповестеното си проучване протоколи за реда и метода, по който е извършено пробонабирането.
Ведомството напомня, че според настоящото законодателство, районните здравни инспекции (РЗИ) правят мониторинг на качеството на водите за къпане по индикаторите – чревни ентерококи и ешерихия коли.
Ведомството изяснява също по този начин, че в интервала 30-31 юли, когато са правени пробите на " Активни жители ",в района на Южното Черноморие е имало значителни превалявания, които оказват въздействие върху индикаторите на водата за къпане.
" Ето за какво, РЗИ Бургас от време на време дава инструкции на жителите, че не се предлага влизането в морската вода до два дни след мощни дъждове. На всеки постъпил сигнал за неприятно качество на водите за къпане, прилежащи към съответен плаж, РЗИ-Бургас реагира бързо и провежда навреме пробонабиране и разбор на вода от посоченото в сигнала място за къпане, като при излизане на резултатите осведоми документално заинтригуваното лице и/или институция ", показват от здравното ведомство.
То също по този начин отбелязва, че Лабораторно-изпитвателния комплекс на РЗИ-Бургас, където се правят проучванията на водите, е упълномощен по всички национални и европейски стандарти, до момента в който същото не може да се каже за лабораторно-изпитвателния комплекс при СУ " Св. Климент Охридски ", направил микробиологичния разбор, визиран в изследването на Асоциация " Активни консуматори ". Освен това пробонабирането се прави от висококвалифицирани чиновници на РЗИ Бургас, минали нужното образование.
Здравното ведомство осведоми, че данните от ежедневните му информации сочат, че заболяемостта е в границите на естествената за сезона и няма растеж в записаните случаи по отношение на същия интервал на предходната година. За 2023 година през месец август досега записаните случаи на чревни инфекции са доста по-малко в съпоставяне със същия интервал на 2022 година.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР