При Байдън производството на петрол в САЩ е на път да счупи рекордите от ерата на Тръмп

...
Критиците обвиняват президента Джо Байдън, че води война срещу петролната
Коментари Харесай

Критиците обвиняват президента Джо Байдън, че води война срещу петролната индустрия, която вреди на потребителите на бензиностанциите. И все пак, според него, производството на петрол в САЩ е на път да разбие рекордите за всички времена, поставени по време на администрацията на Тръмп.

Добивът на петрол в САЩ се очаква да нарасне до средно 12,8 милиона барела на ден тази година за първи път, според федерални оценки, публикувани във вторник.

За контекст, това е около половин милион барела на ден повече от предишния годишен рекорд, поставен през 2019 г. Освен това е повече петрол, отколкото произвежда всяка друга страна на планетата – следващата най-близка нация, Саудитска Арабия, произвежда около 10 милиона барела на ден , според ОПЕК.

Предстоящият крайъгълен камък подкопава аргумента, изтъкнат от някои кандидати за президент на Републиканската партия през 2024 г., че администрацията на Байдън задушава петролната индустрия с бюрокрация.

„Има разкази, че производството в САЩ е мъртво или умира“, каза Хънтър Корнфайнд, анализатор на петролния пазар в Rapidan Energy Group. Но докато скоростта му е по-бавна от преди, той „съзрява, не е мъртъв“, каза той.

Ако не друго, перспективите за производството на петрол в САЩ напоследък се подобриха - до голяма степен защото цените на петрола се възстановиха от страховете от рецесията и сондажите станаха по-ефективни.

Току-що публикуваната прогноза за производството за 2023 г. от Администрацията за енергийна информация на САЩ, или EIA, отбелязва подобрение с 200 000 барела спрямо предишната прогноза. През следващата година се очаква добивът на петрол в САЩ да достигне нов рекорд от 13,1 милиона барела на ден.

И все пак по-рано тази седмица бившият вицепрезидент Майк Пенс обеща да върне „провалените политики на администрацията на Байдън“ и да сложи край на „войната на Джо Байдън срещу енергията“. Кандидатът за президент през 2024 г. представи нов енергиен план, който включва разрешаване на нови сондажи във федерални земи, съкращаване наполовина на времето за издаване на разрешения и попълване на стратегическия петролен резерв.

Добивът на петрол в САЩ се увеличи, откакто Пенс и бившият президент Тръмп напуснаха поста си – време, когато цените на петрола бяха ниски поради извънредната ситуация с Covid-19. EIA очаква добивът в САЩ да достигне 12,9 милиона барела на ден по-късно тази година. Това би отбелязало 16% увеличение от януари 2021 г., когато Байдън встъпи в длъжност.

Вътрешното производство на петрол по подобен начин нарасна при бившия президент Барак Обама, когато шистовата революция в САЩ се наложи, отключвайки огромни количества петрол и природен газ в Тексас и другаде.

„Вероятно става въпрос по-малко за администрацията на власт, а повече за предприемаческата природа на петролната индустрия“, каза Мат Смит, водещият петролен анализатор на Kpler за Америка.

Климат срещу инфлация

Когато и ако рекордът за производство на петрол падне, не очаквайте фойерверки от Белия дом.

Администрацията на Байдън е изправена пред деликатен баланс, когато става въпрос за петролната индустрия – която президентът на моменти критикува.

Миналата година, когато цените на бензина скочиха над 5 долара за галон за първи път, Байдън заяви: „Exxon направи повече пари от Бог миналата година.“

От една страна, Байдън проведе най-агресивната климатична кампания от всеки президент в историята на САЩ. Учените по климата казват, че е изключително важно да се намалят затоплящите планетата емисии от индустрията за изкопаеми горива и в крайна сметка да се откаже светът от петрола.

И все пак този Бели дом е особено чувствителен към скокове в цените на бензина, защото избирателите гледат на цените на помпите като на ключов икономически барометър.

„Повишаването на цените на помпите винаги ужасява действащия президент, защото наранява доверието на потребителите и рейтинга на одобрение на президента“, пише Rapidan Energy Group в бележка до клиенти по-рано този месец.

„Но залозите са още по-високи сега, тъй като растящите цени на петрола заплашват да отклонят очакваното „меко кацане“ на Фед. Трудно е да се надценява колко притеснен е екипът на Байдън за нарастващите цени на петрола.

Служителите на Байдън са наясно, че американските петролни компании трябва постоянно да увеличават предлагането, за да отговорят на възстановяващото се търсене.

Това е особено вярно, защото Русия, Саудитска Арабия и ОПЕК като цяло задържаха барели в стратегия, насочена към повишаване на цените. Миналата седмица Саудитска Арабия обеща да удължи намаляването на производството на петрол поне с още един месец. Русия заяви, че ще намали износа на петрол с 300 000 барела на ден през септември.

Американският петролен институт, група за търговия с петрол, която критикува регулаторните усилия на администрацията на Байдън, отбеляза, че одобрените федерални разрешителни и новите федерални акри, отдадени под наем, са намалели рязко при Байдън.

„Американското производство на петрол и природен газ нараства, за да отговори на нарастващото търсене, но този ръст на предлагането е до голяма степен от съществуващи проекти в САЩ, одобрени през 2010 г.“, каза говорител на API в изявление за CNN. „Американските производители са готови да направят повече, за да укрепят енергийната сигурност на САЩ и да подкрепят работните места и местните икономики, но се нуждаем от правилните политики от тази администрация, за да го направим.“

Прогнозата за цената на газа се повиши

Тази сдържаност от страна на ОПЕК, заедно с екстремните горещини, които отстраниха рафинериите, повишиха рязко цените на бензина. След месеци на умерени цени, националната средна стойност за обикновен газ наскоро скочи до деветмесечни върхове.

EIA не очаква драматично облекчение в скоро време, призовавайки цените на бензина да достигнат средно $3,63 за галон до края на годината. Това е рязко увеличение спрямо предишната прогноза от едва 3,27 долара за галон. EIA също така увеличи прогнозите си за цените на петрола и дизела.

Разбира се, цените биха били много по-високи без подкрепата на местното производство. Скорошните увеличения на производството, заедно с тези, които вероятно предстоят, трябва да помогнат за смекчаване на удара за потребителите.

Също вярно е, че вътрешното производство на петрол – за разлика от цените – бавно се възстановява от срива на Covid-19.

Анализаторите казват, че това до голяма степен се дължи на факта, че Уолстрийт е принудил прословутата петролна индустрия да внуши чувство за финансова дисциплина. Инвеститорите искат петролната индустрия да се съсредоточи върху връщането на пари на акционерите, вместо да харчи щедро за скъпи сондажни проекти, които могат или не могат да успеят.

„Основният двигател на по-бавния ръст на производството от 2020 г. насам е настроенията на инвеститорите, а не администрацията на Байдън, която поставя на колене индустрията“, каза Корнфайнд, анализатор на Rapidan.

Източник: cnn.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР