Президентът Си Дзинпин иска да представи Китай като мощен търговски

...
Президентът Си Дзинпин иска да представи Китай като мощен търговски
Коментари Харесай

Китай не е толкова силен, колкото Западът си мисли

Президентът Си Дзинпин желае да показа Китай като мощен търговски сътрудник или рисков съперник на съвсем всяка страна, която се надява да бъде сполучлива през 21 век, написа " Политико ".

" Възходът на Изтока и упадъкът на Запада " е мотото му. Тъй като растежът на Китай внезапно се усили и западните политици се тревожеха по какъв начин да отговорят, това също се трансформира в национална крилата фраза.

Но измежду китайския народ - и все по-често в канцеларията и заседателните зали на Европа - стартира да се споделя друга история: походът на Пекин към световно икономическо владичество може в последна сметка да не е несломим.

Китай се оправи единствено със слаб напредък на Брутният вътрешен продукт, откакто със забавяне се освободи от пандемичните ограничавания. Пазарът на парцели е в рецесия и младежката безработица се увеличи до рискови равнища, като съгласно една оценка тя е 50 %. Частните бизнесмени от ден на ден живеят в боязън какво ще направи страната с бизнеса им, а потребителите стопираха да харчат както в положителните времена преди Коронавирус.

В Шанхай, Лондон и Ню Йорк както китайските, по този начин и задграничните компании в този момент се борят с нов сюжет: Ами в случай че забавянето остане?

" Рисковете от огромна икономическа рецесия в Китай или може би по-вероятно от идна застоялост в устойчивия стопански напредък... нарастват ", сподели Джейкъб Къркегор, старши помощник в Института за интернационална стопанска система " Питърсън ", пред POLITICO.

Това, което се случва с стопанската система на Китай, е от голямо значение за света.

Според последните статистически данни китайската стопанска система е повишена със слаби темпове през второто тримесечие на тази година, като Брутният вътрешен продукт е повишен единствено с 0,8% през април-юни по отношение на предходното тримесечие, на сезонно поправена база. На годишна база Брутният вътрешен продукт се усили с 6,3 % през второто тримесечие - под прогнозата от 7,3 %.

Тези числа въпреки всичко са доста по-здрави, в сравнение с могат да се похвалят множеството западни стопански системи.

Но несигурната вероятност ускорява подозренията по отношение на това по какъв начин Пекин ще подходи към Запада. Засега журито към момента не знае дали Си ще наподобява по-приятелски, или вместо това по-тежките стопански времена ще насърчат хардлайнерите на Комунистическата партия да търсят възпламенителни точки със Съединени американски щати или Европа, с цел да разсеят публичното мнение и да поддържат националистическите настроения.

Дори водачите на комунистическата партия не крият казуса си. На годишното си предлятно съвещание на Политбюро, което дава звук на икономическата дейност за остатъка от годината, партийните чиновници преценят, че стопанската система " е изправена пред нови компликации и провокации, основно заради незадоволителното вътрешно търсене, компликациите в работата на някои предприятия, доста опасности и скрити рискове в основни области и мрачна и комплицирана външна среда ", цитира Политбюро държавната осведомителна организация Синхуа.

В Европа, както и в Съединени американски щати, държавните управления коренно преоценяват личните си стопански уязвимости. Инвазията на Русия в Украйна шокира държавните управления на Европейски Съюз да преразгледат зависимостта си от веригите за доставки, следени от евентуално недружелюбни режими.

Европа значително се е отделила от вноса на съветски изкопаеми горива, само че остава подвластна от Китай за сериозни първични материали, които построяват съставените елементи на батериите, които ще бъдат жизненоважни за прехода към зелена сила, наред с други области.

Западните водачи от Европейски Съюз Урсула фон дер Лайен до президента на Съединени американски щати Джо Байдън към този момент рутинно приказват за икономическо " понижаване на риска " от Китай. Опасността от прекомерно тясно обвързване с китайската стопанска система даже засегна Олаф Шолц, обичайно считан за водещ гълъб на Европа в политиката за Китай.

Зад затворени порти на октомврийската среща на върха на Европейския съвет предходната година Шолц показа опасенията си по отношение на вероятностите на Китай. Говорейки малко преди първото си посещаване като немски водач в Пекин, той сподели на сътрудниците си от Европейски Съюз, че може да бъде провокирана " огромна финансова рецесия ", в случай че Пекин не успее да се оправи с имотната си рецесия, съгласно двама дипломати, осведомени за диалога.

Новият министър председател на Италия, Джорджия Мелони, се готви да се отдръпна от договорката, съгласно която Рим подписа да бъде част от световния инфраструктурен проект на Си, самодейността " Един пояс, веднъж ". А държавното управление на Еманюел Макрон, френският президент, през последните седмици зае по-критична позиция към Пекин, изключително във връзка с позицията по отношение на Украйна.

На този декор държавното управление в Пекин в този момент е концентрирано върху ангажирането със Запада по по-малко студен метод, даже когато става въпрос за неговия безжалостен противник във Вашингтон. Няколко американски чиновници - от държавния секретар Антъни Блинкън до министъра на финансите Джанет Йелън - посетиха Китай през последните месеци, а министърът на търговията Джина Раймондо се чака да отиде по-късно това лято. Предстои и среща на върха ЕС-Китай, съгласно посланик, защото проектите към момента не са финализирани.

Пекин също има предпочитание да успокои частния бизнес в Китай, само че наподобява не се оправя.

" Това, което видяхме, в действителност беше понижаване на общото равнище на доверие " измежду 570 компании от Европейски Съюз, опериращи в Китай, които участваха в скорошно изследване, съгласно Йенс Ескелунд, президент на Търговската камара на Европейски Съюз в Китай. " И доста от това е обвързвано с нарасналото равнище на неустановеност къде се намира Китай, по-специално по отношение на китайската стопанска система ", сподели Ескелунд, чиято камара съставлява 1700 най-вече европейски компании и субекти в Китай.

Си поредно показва желание към държавния бранш. Най-радикалните му ходове против частния бранш бяха ориентирани към софтуерните колоси, макар че те се смятат за най-хубавата вяра за Китай да се конкурира със Запада. Под наблюдението на Си китайската администрация разруши милиардера и създател на мултинационалната платформа за електронна търговия Alibaba Джак Ма, ограничи развиването на онлайн игри и частни уроци и строго контролира данните даже за задгранични компании.

Някои западни компании към този момент търсят другаде. Според Ескелунд, началник на палатата на Европейски Съюз, 11 % от компаниите, интервюирани предходната година, са споделили, че обмислят дали да изоставен Китай. Тази година тъкмо същият дял от фирмите оповестиха, че към този момент са взели решение да изоставен.

" Когато се намирате в стопанска система, която пораства с 10 % годишно, това е добре за всички ", сподели Ескелунд. " Ако се забави до 5 %, 5,5 %, тогава ще има браншове на стопанската система, които няма да порастват по същия метод, както преди. "

Си натрупа голяма персонална власт на върха на политическата система на Китай. Дали Xi-conomics ще проработи в последна сметка ще зависи значително от самия него.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР