Президентът Румен Радев връчи националния флаг на участниците в 27-та

...
Президентът Румен Радев връчи националния флаг на участниците в 27-та
Коментари Харесай

Президентът връчи знамето на полярниците ни, които ще работят по жизненоважни проекти

Президентът Румен Радев връчи националния байрак на участниците в 27-та българска Антарктическа експедици я. Той увери полярниците ни , че в лицето на президентската институция могат да разчитат на поддръжка. Държавният глава напомни, че това е традиция, сложена от президента Желю Желев, следвана праволинейно от всички  негови прародители.
 
Антарктида от дълго време не е единствено любознание и екзотика. Тя е барометъра за световните климатични промени и нов източник на запаси за нашето бъдеще. Антарктида е и континент на мира, който постанова нови междудържавни връзки на доверие, съдействие и взаимопомощ, съобщи президентът Румен Радев, който връчи българския народен байрак на полярниците от 27 ни експедиция до Ледения континент.
 
„ Можем единствено да се гордеем, че българската страна и българските учени демонстрираха предвидливост и стратегическо мислене и през днешния ден България има своята антарктическа база, има престиж на страна, която е измежду пионерите на изследванията на този толкоз значим за нашето човечество континент “, сподели президентът.
 
Полярниците ни ще работят по седем научни плана, изясни ръководителят на Българския Антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Нашити учени ще се изследват геологията и минералните запаси, придвижването на ледниците и изменението на климата . Биолозите ни ще изследват морската екосистема в акваторията на Южния океан.
 
„ Нашите биолози ще изследват и микроорганизми, които живеят единствено там и от тях се извличат ензими, от които се вършат доста медикаменти. Напоследък дори се вършат доста сполучливи опити с лекарство, което лекува рак “, уточни проф. Пимпирев.-->
 
Носителят на рекордните 11 купи по плувен маратон, международен и европейски първенец в открити води Петър Стойчев, който се насочи към следващото си предизвикателство – маратон в ледените води на  Антарктида ще се пътува дружно с полярната ни експедиция о т Пунта Аренас до Антарктида. Според проф. Пимпирев има огромна възможност неповторимият маратон да се организира във водите пред българската полярна база.
 
„ Така се стекоха събитията, че неговият плувен маратон, който е неповторим, защото ще се организира във води, които са към 0 градуса без никакви защитни дрехи. За първи път той ще плува с 20 плувци от целия свят. Така се случи, че неговият транспортен съд, с който трябваше да пътува, закъсня, скапе се и ще пътува с първата група от нашата експедиция. Аз имам предусещане - защото корабът ще спре пред българската база, с цел да остави нашите полярници, може би там ще се организира и самото плуване . Това ще бъде неповторимо “, уточни още професорът.
 
Първата група на Българската полярна експедиция и плувците, които ще вземат присъединяване в маратона в Антарктида ще отпътуват от чилийския град Пунта Аренас на 16 ноември.
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР